Aluminyum parçaları Kumlama

canerten

Paylaşımcı üye
CNC ile iyi kötü aluminyum işliyorum. Fakat yüzey dalgalı olarak ayna gibi parlasa bile o kafa izi dalgasını almak için sanırım polisaj ile parlatmak gerekiyor. Ok bunu yaptık diyelim.

Peki bu son kullancı ürünleri gibi kumlamayı nasıl yapabiliriz? deneyininiz var mı? Basit bir kumlama kutusu yapsak iş görür mü? Yoksa düzgün gözükmez deyip otomatik kumlamamı olması gerekli.

Youtube'da fikir verebilecek çok video var. Bir ara ilgimi çekiyordu.

ben zımpara yapıyorum şahsen.. titreşimli makinayla. sizde deneyebilirsiniz. fakat, dikkat edin, zımparalayım derken parçayı çok deforme etmeyin. yüzey düzlüğü bozulmasın eğerki, makina parçası olarak kullanacaksanız.

CNC ile iyi kötü aluminyum işliyorum. Fakat yüzey dalgalı olarak ayna gibi parlasa bile o kafa izi dalgasını almak için sanırım polisaj ile parlatmak gerekiyor. Ok bunu yaptık diyelim.

Peki bu son kullancı ürünleri gibi kumlamayı nasıl yapabiliriz? deneyininiz var mı? Basit bir kumlama kutusu yapsak iş görür mü? Yoksa düzgün gözükmez deyip otomatik kumlamamı olması gerekli.
Aluminyum a özel işlem yapan ve kalibre eden trde 3 firma var bunlarda havacılık sektörüne çalışıyor...

Merhaba Eger işi işlemede yapmak istiyorsan yüksek devirde PCD takımla işlersin cam gibi bir yüzey elde edebilirsi. Kumlamaya gelince. Alüminyum da genelde üç çeşit kumlama yapılıyor 1 . Askı tipi.2. Bant tipi kumlama 3.tambur kumlama. Güzel ve parlak yüzey için paslanmaz ve küçük taneli kum tercih etmelisin.

Kendime yaptığım parçalar için değil son kullanıcıya satabileceğim ürünler için araştırıyorum. Yani macbook, imac, apple gibi kadar ince kumlu olmasada benzer şekilde el kabininde yapabilir miyiz. Hem anodize hem kumlama.

Uçak işi zor. Onlara ulaşmak bile kolay değil. Ben demo ürün yapıyorum. Yurt dışına satmak için. Onunda önce prototipini yapıp tutup tutmayacağımı görmek gerekiyor. Hatta belki ilk 20-30 siparişi elle kumlayıp vs satmak gerekiyor. Daha sonra satış ivmesi artarsa 500-1000 adet dışarıda kumlatıp kaplatabilirim. Geçen sene 3D'si üzerinden yapıp sattığım 100 tane ürünü piyasada yaptıramadığımdan gönderemedim. Üstüne'de 500 tane sipariş gelmişti.

Üretememe sebebim şuydu. CNC'cilerin çoğu MDF'ciydi. Aluminyum kesmeye korktular. Ayrıca parçaya kalıp yapılıp birkaç yönden işlenmesi gerekiyordu. Kimse onunla uğraşacak CAM bilgisine sahip değildi. Haliyle kalıpçılara baktık. Onlarda pek iplemedi. Derken ben de kendime CNC yaptım.

Anodize'de sorun yok. Bi şekilde yaparım. Kumlama videoları izledim. Fakat anodize işleminden önce malzemenin yüzeyini kumlayıp düzgün hafif tırtıklı hale getirmek gerekiyor. Elle becerilebilecek kalite elde ediliyorsa şu kumlama kabininden yapacağım.

Cam küre kumlama ile hasas kumlama yapabilirsin internetten araştır.100-200 mikron kum işini görecektir hem çok basit çekilde uygulayabilirsin. Kokil döküm kalıplarında kullaniliyor. Boya tabancasına benzer bir aparatla yapılıyor

Harika şeyler yapıyorlar. Sizin yaptıklarınızdan örnek fotoğraf paylaşabilirmisiniz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,612
Son üye
oldcrocodile

Yeni konular

Geri