Alternatif akım takıldığım bir yer

elektrkci

Üye
Takıldığım noktalar üstteki 1.soruda V1(t) V2(t) herhangi bir t anındaki değerler.Bizim etkin değeri bulup ona göre işlem yapmamız gerekmiyor mu.Burda neden öyle yapılmamış.Aşağıdaki 2.sorudada 200V gerilim uygulanmış diyor bu etkin değer mi ? Anlayamadım işlemleri neylere göre yapmalıyız.Son olarak etkin değerlerde faz açısı olur mu ?

4L331Q.png

DlrrBz.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kusura bakmayın soruyu biraz karmaşık sormuş olabilirim.Sorunun özü alternatif devrelerde kompleks sayılarla işlem yaparken etkin değer mi kullanacağız yoksa normal değer mi ? Birde 2.soruda 200 V gerilim veriyor diyor ben bunun etkin mi normal değer mi olduğunu nerden bileceğim.

karmaşık sayılar adı üzerinde karmaşıktır :)
işlemleri ya fazörlü olarak yaparsın
yada a+bi şeklinde yaparsın ama asla girdilerden brini fazörlü diğerini a+bi şeklinde almamalısın.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Karmaşık_sayı
http://www.sayisaldershane.com/karmaşık-sayılar/karmaşık-sayılarda-dört-işlem
http://www.fatiherdem.net/fazorler-phasors/

2. soruda voltajın fazörü 0 alınmış.

ustam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Özellikle verdiğiniz en son site çok işime yaradı fakat anlayamadım tek nokta var.Fazör gösteriminde ve ya normal gösterimde işlem yaparken aldığımız genlik ne genliği Vmaks mı yoksa Vefektif mi orası eğer Vefektifse faz açısından nasıl söz edilebiliyor benim için hala muamma o konu hakkındada bilgi verebilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Veff=Vm/kök(2) dir.
V(t)=Vm.sin(wt+x) formundaki sinüsoidal bir gerilim vektörel formda ifade edildiğinde,

V=Veff(x) olur. O yüzden 1. sorunun çözümü yanlıştır.

2. soruda ise gerilimi bir değer olarak vermiş ve bu şekilde verilen gerilim etkin değerdir. 2. bir kaynak olmadığından açısının 0 olarak alınması, olması gerekendir.

2. sorudan başlayalım:

Devrede 2 ohm'luk bir direnç ve 0,01 H'lik bobin seri bağlanmış,
uçlarına da 200 V, 50 Hz gerilim uygulanmış.
Devreden geçen akımı bulmanız isteniyor.

Sorularınıza cevap: Evet, buradaki 200 V etkin değerdir.

"Son olarak etkin değerlerde faz açısı olur mu ?" diye soruyorsunuz;

200 V gerilim var, bu gerilimin frekansı 50 Hz.
Başka bir bilgi yok, yani burada faz açısı yok.
Faz açısından bahsedebilmek için devrede dolaşan bir akım olmalıdır.

Direnç ve bobin devreye bağlandığında akım dolaştığı için faz açısı da oluşmaktadır ve değeri de 57,5 derecedir.

Dikkat ederseniz en sonda akım değeri 53,72 A ve açısı da -57,5 derece şeklinde bulunmuş.

Buradaki -57,5 sayısının anlamı; "bu akım, devre geriliminden 57,5 derece geridedir."

Şimdi biraz çalışıp diğer soruya cevap yazayım.:)

Takıldığım noktalar üstteki 1.soruda V1(t) V2(t) herhangi bir t anındaki değerler.Bizim etkin değeri bulup ona göre işlem yapmamız gerekmiyor mu

Gelelim 1. soruya:
V1 ve V2 kaynakları birbirinden bağımsız iki ayrı kaynaktır ve aralarında da faz farkı vardır.
Bu nedenle tek kaynak gibi düşünüp, etkin değerlerini bulup-toplayıp sonuca gidemiyoruz.

Bunların bileşkesini alıp, hesabı bu bileşke kaynağa göre yapmamız gerekiyor.
Zaten soruda " ac kaynakların toplamı değerinde..." derken bunu anlatmak istiyor.

Hesaplamaları tekrar yaptım, herhangi bir hata görmedim.
Aşağıdaki ekten yararlanarak siz de burada yapılan işlemleri tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• AA ANALIZ 2.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 7
syn @bayro0 ; vermiş olduğunuz dokümanın 20. sayfasına bakıldığında, sorunun çözümünde dönüşüm hatası yapılmıştır. Veff= Vm/kök(2) olarak dönüşüm yapılmalı ve soru ona göre çözülmelidir.

syn @bayro0 ; vermiş olduğunuz dokümanın 20. sayfasına bakıldığında, sorunun çözümünde dönüşüm hatası yapılmıştır. Veff= Vm/kök(2) olarak dönüşüm yapılmalı ve soru ona göre çözülmelidir.

Evet, sayın Hocam,

genellikle dediğiniz gibi yapılır ama durum burada biraz farklıdır,

genel bir fonksiyon değil net olarak ani değer verilmiş, bunu dikkate almamız gerekiyor.

Benzer bir örnek sayfa 31'de görülmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri