Alternatör gereksinimi

Dostum tavsiyen üzere step up converterleri inceledim ancak incelediğimde kafam karıştı.

mesela birinde giriş voltajı 4.5V-32V
çıkış voltajı 5V-42V

diyor.
ve incelediğim step up devrelerin neredeyse tamamı bunun gibi değişken voltajlı.
giriş voltajının değişkenliğini anladım tamam ancak benim akyü şarj etmem için 13.8v -15v gibi sabit bir voltaj lazım gibi. cıkış voltajı 5v olsa işime yaramaz , 42v olsa , o da çok fazla.

Aküye takınca dengeler mi dersiniz nedir bunun mantığı bilgilendirebilirseniz sevinirim
Yani 4.5/42 dediği giriş voltajı bu arlıkta herhangi bir voltaj 5/42 bu çıkış voltaj aralığına kadar çıkarır demek .ıkışı sen ayarlıyon step up ta voltajı girişin üzerinde bir voltaja çıkarırsın step down yapamazsın ama robotistan diye bi sitede her ikiözellik bir devrede vardı bi ara

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Giriş voltajın mesela 6 v çıkış voltajını trimpot denen ayarlanabilir bir şey var ordan istediğin çıkışa ayarlıyorsun sadece voltajı artırınca
amper düşüyor bunun terside var voltajı azaltan o zaman amper artıyor ben aldım internetten dc voltaj yükseltici yaz çıkıyor

teşekkür ederim. robotistanda ve ebay da buldum. alternatör uyduramazsam orijinal 6v luk diamoyu takıp bunu deneyeceğim

Aynen arkadaşın dediği gibi.Devre diyorki bana mesela 5v ile 42 volt girebilirsin çıkıştanda
ayarlamak suretiyle 5 v ile 42 volt alırsın.Giriş voltajını otomatik tölere ediyor.Çıkışı sen ölçü aleti takıp istediğin voltaja ayarlıyorsun.(küçük potansiyometreyi çevirerek)Eğer uygun amperli aldıysan rahat rahat kullanıyorsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri