Alüminyum Topraklama İletkeni?

mustafaerc

Üye
Merhabalar,

Topraklama iletkeni olarak alüminyum kullanımına ilişkin iki sorum olacak.

1) Alüminyum iletken bakır topraklama kazığına nasıl bağlanır? Sürekli akım geçen kablolarda bakır-alüminyum bağlantısı için özel parçalar üretiliyor, topraklama için böyle bir parça kullanmaya gerek var mı? Yoksa klemens benzeri birşeyle bağlantı yapılabilir mi?
2) Alüminyum oksitlendiğinde yalıtkan hale geçiyor, bu nedenle oksitlenmeyi önlemek için Amerikan standartlarına göre toprak yüzeyine en fazla yarım metre yakınlaştırılmasına izin veriliyor, duvarlara doğrudan temas eden kurulumlara izin verilmiyor. Türkiye'de yönetmelikte bunlarla ilgili düzenleme var mı?

Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama yönetmeliğine göre,galvanizli lama , monotron ( 10 mm çaplı çelik ) ,bakır dışında malzeme-
ler kullanılmıyor.Yönetmelik Ek-A dan tahkik edebilirsiniz.

Benim sorum Ek-A daki topraklayıcılar ile ilgili değildi. Yönetmelik Ek-B de alüminyum topraklama iletkenleri ile ilgili bilgi var fakat orda akım taşıma kapasiteleri verilmiş. Ben alüminyum topraklama iletkeninin kullanıma ilişkin bilgi arıyorum.

Değişik iki metalin bağlanması için özel bağlantı parçası olması gerekir.Şebekelerde,biliyorsunuz Al-Cu
klemensler kullanılıyor.Topraklama da özel karışımlı exovelt kaynak yapılması gerekir.2. sorunuzun ce-
vabını maalesef bilmiyorum.

alimünyum iletkenin bakır kazığa bağlanması görünürde sorun olmaz gibi olsada yıllar yılı korozyon yüzünden aliminyum şeridin iletkenliği azalır. söz gelimi kazıklar ve şeridin sıcak daldırma galvaniz tekniği ile üretimesi şartıyla topraklama yapılması daha uygundur. şöyle ki şeritlerin ve kazıkların aynı madde olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.
bakır kazık kullanıp galvanizli çelik şerit kullanılmaz.
şerit ve kazıklar galvanizli çelik olup şerit ve kazıkların nym bakır kablo ile ek yapılmaz.

Sn.mustafaerc ,linkteki bimetalik mufdur.Ülkemizde benim bildiğim ONKA elektrik bimetalik SKP pabuç üretimi yapıyor.Sn.fahri yetiş 'in de önerdiği gibi,ya bimetalik klemens,pabuç gibi bir aksesuar kullanılmalıdır.Yada termo kaynak yapılmalıdır.Saygılarımla...

mustafaerc ' Alıntı:
1) Alüminyum iletken bakır topraklama kazığına nasıl bağlanır?

Alüminyum ve bakırın ek yapılması için,
Ya alüminyum bakır ek noktasına termokaynak yapacaksınız,
Ya sizin örneğini verdiğiniz bimetalik ek mufunu kullanacaksınız,

Ya da havai hatlarda kullandığımız Al-Cu klemensle üst üste birkaç noktada ek yaparak, ekli noktaları da korozyondan korumak için protolinle kaplayacaksınız.

Her iki durumda da bakır kazıktan ilk çıkış noktası bakır iletken olmak zorunda gibi! (Bu noktayı da protolinle kaplarsanız, ek noktasının ömrü daha uzun olur.)

---------------------------------------------------------

Şu linkte bol bol al-cu ek parçaları var. İncele derim. Bana değişik ilhamlar verdi...

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,291
Son üye
elifaras

Yeni konular

Geri