Akım-Gerilim Trafosu Hesabı

ozk991

Üye
Aşağıda yazdığım sorunun çözümü nasıl yapılır bilen varsa cevaplayabilir mi?

-Gerilimi 34,5kV olan bir işletmenin gücü 500kW ve cosu=0,9(geri)'dir. Bu işletmenin akım, gerilim ve aktif güç değerlerini ölçmek için bağlanacak ölçü aletlerinin gücü 100 VA'dır. Buna göre devreye bağlanacak akım-gerilim trafolarının primer-sekonder değerlerini hesaplayınız.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
soruda bir takım anlamsızlıklar var. "akım gerilim trafolarının primer-sekonder değerlerini hesaplayınız" derken, primer sekonderden kasıt nedir? akım mıdır?

P= kök3*U*I*cos(fi)
I= P / kök3*U*cos(fi)
I= 9,38 A

çıkar yanlış hesaplamadıysam.

akım trafosu için seçim,

10/5 A,

gerilim trafosu için seçim,

34,5/kök3 / 0,1/kök3

olabilir. ölçü aletlerinin gücü 100 VA ise, akım gerilim trafoları da en az 100 VA olmalıdır. fakat 100 VA çeken bir ölçü aleti yoktur.

düşündüm de soru saçma ya, anlamadım valla.

Valla ben de anlamadım, onun için yazdım. Laboratuar dersinde hoca yazdırdı bize de.

Akım 9.38 A oluyor, bu durumda akım trafosu bağlamaya ne gerek var onu ben de anlamadım.

Demekki bu soru yanlış...

Şimdiye dek 100 VA çeken bir ölçü aleti duymadım. Herhalde 1950 model, büyük bobinli ölçü aletleri belki bu kadar büyük güç tüketiyordur.

Valla ben de anlamadım, onun için yazdım. Laboratuar dersinde hoca yazdırdı bize de.

Akım 9.38 A oluyor, bu durumda akım trafosu bağlamaya ne gerek var onu ben de anlamadım.

Demekki bu soru yanlış...

34.5 kV luk hattın akımını akım trafosuz nasıl ölçmeyi düşünüyorsun :)

Kolay gelsin.....

Arkadaşın demek istediği 10 Amper bile olsa ölçü aletine sekonderden bilgi taşıdığın için akım trafosu kullanmak gerekir. Eğer 220 volt olsaydı direk ölçü aletine akım bilgisi alabilirdin, fakat gerilim OG seviyesinde olduğundan izolasyon için akım trafosu kullanman gereklidir.

Arkadaşın demek istediği 10 Amper bile olsa ölçü aletine sekonderden bilgi taşıdığın için akım trafosu kullanmak gerekir. Eğer 220 volt olsaydı direk ölçü aletine akım bilgisi alabilirdin, fakat gerilim OG seviyesinde olduğundan izolasyon için akım trafosu kullanman gereklidir.

Peki sorunun cevabı hakkında bilginiz var mı?

Ben bu soruyu nasıl cevaplayabilirim?

Akım trafosunun primer değeri P= kök3 x UxIxcosQ formülünden I=9,297A. primer değer 10A.sekonder değer 5A. yani 10/5A.bağlanacak ölçü aletlerinin gücü 100VA.olduğundan akım trafosu gücü 100VA.Yani akım trafoları 34,5kV.10/5A.100VA.olacak.
Gerilim trafolarının primer değeri 34,5/kök3kV.sekonder değeri 0,1/kök3kV. gücü 100VA.yani gerilim trafoları 34,5/kök3/0,1/kök3kV.100VA.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri