Akülü Araba Yapımında Dc Motor Seçimi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
akülü araba yapımında bayağı mesafe kaydettim tabi bunun için maddi destek lazım benim projemde 60 km hız 120 km menzil var. ve bunu yapacak tecrübeye sahibim. biraz daha geliştirmem gereken şeyler çıkacaktır.şuan 24 V akü 14 A le 80kg ağırlıkla %18 eyimli bir rampayı 6 km hızla çıkabilen bir aracım var.Bu araç 130 kg 6 km hızla 8,4 km yol katede biliyor.Sakat arabaları aynı yükle 60 A akü ile
12 km yapabiliyor. BENİM 60 A AKÜM OLSA İDİ BEN 36 KM YOL YAPABİLECEĞİME İNANIYORUM.

Diferansiel sistemine gerek duymadık çünkü arabayı kullancagımız kosullar araba için differansiel gerektirmiyor su anda bunu yapmak bizim için kafi belirli bir bütçemiz var ve dışına çıkmak istemiyoruz

---------------------------------------------------------------------------------
Elinde bu hesaplamaları sırasıyla yapmak için döküman olan arkadaş var mı ben bir hesap yaptım ve yaklaşık olarak 79 amp/h çıkıyor

Arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.Onun yerine yukarıdaki Değiştir butonunu kullanınız.
Düzenleme:
korkmaz_design 21.06.2008 21:03

diferansiyeli göz ardı etmeyin. dönüşlerde çok fazla zorlanacaktır. hurdacılarda çıkma diferansiyeller var. uygun fiyata bulabilirsiniz. illaki kullanmayacağım derseniz o zaman tek tekerlekten tahrik yapın.

herkeze slm.Bu konuda yeterince tecrübe ve bilgiye sahibim.Tam olarak nasıl bişe yapacagını bana yaz,sana yardımcı olayım.Akü ve motor konusu bu işin en kolay kısmıdır seni yoracak olan şase ve sürücü dizaynı.Motor olarak şönt veya seri motor işini görecek.Aküye gelince 12volt iki adet akü alacaksın işin bitecek.Dc sürücü olarak kendi yaptığım sürücülerde var piayasadan bulacagın sürücülerde var.Sor bana anlatayım sana

marş motorlarının verimleri %50 lerde gezer ve birkaç dakikada yanarlar
akü olarak traksiyoner tip kullanman lazım normal kuru aküler de bozulur
motor olarak golf arabası motoru falan kullan bbence
aktarma organlarında ve tekerlerin yerle sürtünmesinde çok güç kaybı olacak, zaten enerji kısıtlı ince tekerlek kullanmaya çalış ve kayış yerine zincir kullan çok farkeder
bana sorarsan al 4 tane elektrikli scooter motoru tak. bırak aktarma organlarnı direksiyon ile bile uğraşmazsın bir joystick ile araba olduğu yerde bile döner :)

çaycı haklısın biraz.Çıkma parçalardan bu araç rahat ve ucuz toplana bilir.Sıfırdan mal edilen bir araç 2500 tl civarında olur.çıkmalarla 1000-1500 arası biter bu iş.

çaycı haklısın biraz.Çıkma parçalardan bu araç rahat ve ucuz toplana bilir.Sıfırdan mal edilen bir araç 2500 tl civarında olur.çıkmalarla 1000-1500 arası biter bu iş.

ne oldu vaz mı geçildi bu projeden, bence arkadaşlar birikimlerini paylaşmaya devam etsinler, ben bu işi bir ileri seviyeye götürüp, eski WV (tosbağa:) motor kısmını komple söküp elektrikliye çevirme projem var, bununla ilgili olarak araştırma sürecindeyim, arkadaşlar konu ile ilgili deneyimlerini aktarırlarsa baya işime yarayabilir... maddi olarak her ne kadar işe seneye yaza başlayacak olsam da proje ve teknik kısımını o zamana kadar bitirmem gerekecek...

yardımcı olmak isteyenler PM atabilirler...:confused:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri