Akü şarj devresi (otomobil aküsünü şarj etmek için)

Bu akü 255A 'ya akım verebiliyor , peki yanlışlıkla akünün uçlarını kısa devre yaparsam ne olur? çatlama , patlama ,yanma birşeyler? Yani şu an aküyü güç kaynağı gibi kullanıyorum , extra dikkat edeyim mi kısa devre konusunda?

Bu akü 255A 'ya akım verebiliyor , peki yanlışlıkla akünün uçlarını kısa devre yaparsam ne olur? çatlama , patlama ,yanma birşeyler? Yani şu an aküyü güç kaynağı gibi kullanıyorum , extra dikkat edeyim mi kısa devre konusunda?

O aküden 1000A de geçebilir.
Kısa devrelere veya aşırı akıma karşı hem +'ya hem de -'ye 63A W otomat bağlayın..

kısadevre durumunda akü patlama tehlikesi vardır. kısadevre koruması yapmanızı öneririm.

Özür dilerim ama 63A W otomattan ne kastettiniz anlamadım , herhangi bir güç kaynağı kullanırken birçok kez farkında olmadan kısa devre oluyor kablolar , kısa devre koruması olduğundan güç kaynağının değişen sesinden anlıyorum , fakat akü çalışırken nasıl önlemler almalıyım bilemiyorum.

Özür dilerim ama 63A W otomattan ne kastettiniz anlamadım , herhangi bir güç kaynağı kullanırken birçok kez farkında olmadan kısa devre oluyor kablolar , kısa devre koruması olduğundan güç kaynağının değişen sesinden anlıyorum , fakat akü çalışırken nasıl önlemler almalıyım bilemiyorum.

Ne tür cihazları aküden besliyorsunuz , en fazla kaç Amper çekiyorsunuz bilmiyorum.
Mesela aküden max.10A çekiyorsanız 16A ,
20A çekiyorsanız 25A gibi değerlerde W Otomat kullanabilirsiniz.
W Otomatlar dairelerin girişlerinde sayacın olduğu panonun içinde de kullandığımız , aşırı akım çekildiğinde devreyi açan kesme elemanlarıdır.

evet biraz acele yazmışım , Otomatlar bildiğimiz evlerdeki sigortalarmış.

Sn. Hayrettin Demir
dediğiniz gibi bir seri bağlı sigorta ile istenmeyen durumların önüne rahatlıkla geçilebilecek gibi gözüküyor , teşekkür ederim

Akü devresi yapmadan önce aküyü tanımak gerekir ve nasıl enerji depoladığını, handikapların neler olduğunu bilmeden yapılmamalıdır.
*Aynı deneyden farklı sonuçlar almayı ummak aptallıkdır. 'Albert Einstein'

djokan kardeşim çok tatlı yazmışsın yavv ama sanırım akü şarj cihazları akünün ömrünü uzatmak için deyilde sadece şşarj için olsa gerek yani anlicağın pamuk eller cebe yeni bi akü lazım gibi

otomat sigorta kullanırken doğru akımda manyetik sisteminin çalışmayacağını sadece termik koruma yapacağını unutmamak gerekir.

Akü devresi yapmadan önce aküyü tanımak gerekir ve nasıl enerji depoladığını, handikapların neler olduğunu bilmeden yapılmamalıdır.
djokan kardeşim çok tatlı yazmışsın yavv ama sanırım akü şarj cihazları akünün ömrünü uzatmak için deyilde sadece şşarj için olsa gerek yani anlicağın pamuk eller cebe yeni bi akü lazım gibi

Şarj cihazının en önemli özelliği akünün ömrünü kısaltmıyor olmasıdır. Adı üstünde şarj cihazı tabiki aküyü şarj edecek ama sadece 3-4 kez şarj edilebilen bir akü herhalde hiçbir işe yaramaz.
Konular biraz bölük pörçük oldu.
Bu başlıkta bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiler bulunmakta:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akünün-doluluk-oranı-nasıl-ölçülür.20880/page-2

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,035
Son üye
Cosmos54

Yeni konular

Geri