Sayfalar dolusu destekliyorum mesajı ile konu bir yere gitmeyeceğinden, bilgi veya fikir içermeyen bütün mesajlar silinmiştir. Lütfen destek mesajlarınızı popülarite puanını kullanarak ya da özel mesaj yoluyla iletin. Bence bu destek mesajlarına da hiç ihtiyacınız yok. Zaten ortaya bir başlangıç noktası konursa gerisini getirebilecek çok yetenekli ustalarımız mevcut.

böyle güzel bi konuya bende destek sağlamak isterim
bende bir makina yapmak istiyorum 3 aydır araştırma yapıyorum yapım aşamasını beklemekteyim bende hemen ardından başlayacağim

makinayı ilk etapta daha küçük planlamıştık daha sonra işler büyüdü birde böyle bir işe kalkışmak destek vermeye benzemiyor , işin sonunda herşeyi çöpe atmakta var bu yüzden deneme amaçlı olduğundan sistemi dha ekonomik olan tb6560 sürücülü 5 eksen cihaz kullandım. diyeceksinizki 5 eksen ne iş 2 motor paralel x eksen için 1 y eksen 1 z eksen biride yedek olsun dedik. motorlar nema 23'ün en büyük olan modeli , makinanın üzerine ben oturduğumda (95kg) rahatlıla gezdiriyor. tabiki mach3 , sheedcam, belki biraz yavaş olabilir fakat kullandığımız palazmada 250A 'LİK normal sanayi tipi dik torch bağladım.

pinyon dişlinin diş sayısı fazla 24 diş ve direk motor üzerindeydi. yarattığı sorunlar:

1- motora cok fazla yük bindiriyor
2- adım mesafesi büyük olduğu için , mach 3 de yapılan ayarlama sonucu motor büyük adımlarla ilerliyor, öyleki kare bir malzemede 100x100 mm bir açılacak delikte köşeyi bazen pah kırmış gibi veya küçük çaplı delikte, kare açabiliyor .
3 -motorları kartın bir özelliği olarak %100 veyea %50 gibi ayar yapabiliyorsunuz buda motorun hem gücünü hemde hızını artırıyor
çözüm:
motorların adımı ile ilgili cözümüm , ilk önce pinyon dişliyi direk motordan ayırmak , kücük bir kayış sistemi daha sonra hareket dişlisine bağlayacağımyoldan kayıp olacak ama ilerleme daha istikrarlı ve güçlü olacağını düşünüyorum. konunun uzmanı arkadaşlarında fikirlerini bekliyorum. gönül isterdiki sistemi hatveli ve döner somunlu ile kurmak veya hazır mödül alıp kondurmak 850$

fotoraf0060small.jpg
fotoraf0061small.jpg

bir kaç resim koymayı denedim inşallah olmuştur

yapacağın makinanın ölçülerine göre değişir. birde kullanacağın malzemeye bağlı. 60x60 ölçülerinde bir makina 700 800tl civarı dediğim gibi kullanılacak malzeme ye göre değişir.

merhaba, uzun zamandır ara verdim bu arada makinayı tamamlamakla uğraştım. ilk deneme kesiminide gerçekleştirdim.video çekimini yakında yüklerim oldukca başarılı en azından bizi tatmin etti.tabiki bu ararda bir çok yeni sorunuda aşmamız gerekti.
şimdi sistem çalışıyor. fakat ben mach 3'deki thc on -thc up thc down özelliklerini kullanmak istiyorum.aynı zamanda harici bir siviçle z ekseni 0 yapılması gerekiyor. bu konuda biilgi ve deneyimi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bu konuya bir açıklık getirirlerse çok sevinirim. siteyi ve konuları baştan aşağı inceledim. bu konu biraz kısır kalmış gibi veya benim gözümden kaçmış olabilir.
Benim anladığım kadarı ile bu özellik için extra bir ünite yani encoder lazım diye anladım. bunu pıc'e program yazarak kendi üntemi gerçekleştirmmeyi düşünüyorum.

merhaba, uzun zamandır ara verdim bu arada makinayı tamamlamakla uğraştım. ilk deneme kesiminide gerçekleştirdim.video çekimini yakında yüklerim oldukca başarılı en azından bizi tatmin etti.tabiki bu ararda bir çok yeni sorunuda aşmamız gerekti.
şimdi sistem çalışıyor. fakat ben mach 3'deki thc on -thc up thc down özelliklerini kullanmak istiyorum.aynı zamanda harici bir siviçle z ekseni 0 yapılması gerekiyor. bu konuda biilgi ve deneyimi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bu konuya bir açıklık getirirlerse çok sevinirim. siteyi ve konuları baştan aşağı inceledim. bu konu biraz kısır kalmış gibi veya benim gözümden kaçmış olabilir.
Benim anladığım kadarı ile bu özellik için extra bir ünite yani encoder lazım diye anladım. bunu pıc'e program yazarak kendi üntemi gerçekleştirmmeyi düşünüyorum.

Bu özellikler ile netür bir sistem düşünüyorsunuz? yani tam olarak ne yaptırmak istiyorsunuz Mach3 e?

mehmet bey tezgah şu an istediğimizi yapıyor yani bizim belirlediğimiz ölcülerde işlem yapıyor. ben plasmadaki klasik hareketi yaptırmak istiyorum.yani z eksen önce malzeme üzerine temas edecek z=0 olacak sonra ayarlanan mesafe kadar yukarı kalkacak.kesim işi bitince belirnen kadar kalkıp diğer işleme hareket edecek.

kafamdaki proje şöyle. kesim esnasındaki gerilimi alıp pıc 877 veya 452 ile yazacağım programla analog girişdeki değişime göre
z eksen motoruna hareket verip istenilen mesafeyi muhafasa etmek gibi bir düşüncem var işi fazla mı uzatmış olurum mehmet bey

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri