kengel

Üye
Arkadaşlar öncelikle merhaba

Ben Uzun sürelerdir bana ait bir cnc sim olsun diye hayal ettim
şimdi ANKARA Ostim'de hertürlü tezgahın olduğu bir iş yerinde çalışıyorum
bu kadar imkanın içinde şimdi bir cnc yapmaya karar verdim.

sizde benimle beraber bir cnc yapmak yada bilgi edinmek ve bilgi vermek isterseniz
hep beraber başlayalım

bu formda eşsiz bir cnc yapma girişimine başlamak istiyorsanız katılımlarınızı ekliyorum

25 olumlu msj alınca bilgi paylaşımına başlayacağım yorumlarınızı ve desteklerinizi bekliyorum

Açılışı ben yapayım.Bu bir olumlu mesajdır.
25 de çok olmuş ya kardeş.
Router düşünüyorsun herhalde.Yapmışken biraz ağır bişey yap istersen.Çelik yani.İşin içinden birisi olduğun için ağırlığın kıymetini bilirsin.
Şimdiden kolay gelsin.

yanılmıyorsam, düşündüğünüz makinenin boyutları herhalde şu anda çalıştığınız işyerindeki makinelerin boyutlarından küçük olacaktır

Benimde hobi amaçlı optimum 180*300 tornam var.Hayalim onu cnc ye dönüştürmek.Bilgileriniz çok işimize yarayacaktır kardeş....

bende tam böyle bişey arıyodum pek anlamam ama yapcam bitane adım adım anlatılması gayet iyi olur tek sorun çalışan bi motor sürücü devre onuda bulabilsem ilk devreyi yapcam zaten mekanigi sıkıntı olmaz 70*70 cnc icin

madem ki ortada bir çorba var tuz atılmış bende baharatını atayım bari bende çok yapmak istiyorum ama elimde sağlıklı olduğunu düşündüğüm bir bilgi yok

arkadaşlar işin suyu çıkmış gibi herkes desdekliyor , bu kadar desdekle işin şindiye kadar bitmesi gerekirdi. bari ben yaptığım plazmayla işe başlayalım. aynı desteği ve çözümleri bekliyorum söylenen işler resimli ve ya video olursa işin sonunda müthiş bir kaynak olacağına eminim.
öncelikle amaç ucuz ve ekonomik olmalı. çünkü bu iş için öylesine güzel malzemeler ve aparatlar varki , bunlarla her şey kolay , kesenin ağzını açarsanız tabi.
bizimki türk işi olmalı yani....
parayı verirseniz sigma profilden şase, hatveli milden hareketli aksamları metresi 135den başlıyor, bunula ilgili bir sürü aparat ve bağlantı elemanı . bir civata 270tl ... alda yap bakalım 1 metrelik bir makina kaça mal olacak

ben ilk deneme olarak bir router taptım ilk olarak yatakları çekmece raylarından kullandım. daha sonra krom mil ile değiştirdim.tabiki bazı parçalar olmazsa olmaz.daha sonra işi büyüktüm. 3 metrelik bir plazma yapmaya kalktım. bir şekilde şase ve yataklamaları yaptım. tabiki insan hem kontruksiyoncu hem elektronikci, hem kaynakcı, hemde bu iş için kullanılacak programları cözmesi zor. yaptığım plazmada bazı sorunlarım var .bunları bu iin uzman arkadaşlarla birlikte çözüme ulaştırmak isterim makinanın bütün yapım aşaması ile ilgili resimleri var onlarıda burada paylaşmak isterim adım adım. Yaşadığım olumsuzlukları burada yazarak çözüme ulaştırırsak aynı anda başlayan arkadaşlarda bizimle birlikte işe devam edebilirler.

Dediğim gibi bizim makina Türk işi PARLAK FİKİRLER bekliyorum. ilk belli bir aşamaya gelmiş çekim yan idare edin

şase:

60x30 profil

ebatlar:

3 metreye, 1.7 metre

karşılaşılan sorun:

şase makinanın ani hareketlerinden oldukca etkileniyor , bu yüzden daha geniş bir profil ve daha iyi bir destek şart. şase yere sağla basacak.

hareket mil:

kramiyer dişli ve pinyon dişli modül 2 pinyon 24 diş

daha sonra bununla ilgili sorun ve çözümlerimi ve sizinde bu sorunlarla ilgili çözünlerinizi bekliyorum. inşallah bunlar sonunda cnc'cinin el kitabı olacak

merhabalar sayın border arkadaşım cnc de kullanılan motorlar sürücü yazılım hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba..

makineye bağlayacağın plazma ünitesi hakkında bilgi ve resim paylaşırmısın?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri