Ac ve dc generator arasındaki farklar?

haykiris06

Üye
arkadaslar bır cok kaynak okudum .. ama ac ve dc generator arasında hala nasıl bır fark oldugunu cozemedım ..

arastırmam gereken staj defterıne işleyeceğim b ir konu var..
GEneratorlerın kullanım amacları
dc generatorler ve cesıtlerı
ac generator ve cesırleri
ozellıklerı
aktıf reaktıf guc ayarı

bu ac ve dc jeneratorler arasındakı farklı bır turlu cozemedım .. sıyırmak uzereyım.acil yardımcı olursanız sevınırım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşım öncelikle arasındaki fark derken yapı itibari ilemi yoksa kullanım yerlerine göre avantajları dez avantajlarımı.ben biraz bahsedeyim dc jen. ile ac jen. arasında temel elektrik konunları aynıdır yani manyatik lan içerrisinden geçirilen iletkende gerilim endüklenir bu gerilim ac jen. lerde bileziklerle doğrudan dışarı alınır dc jen. lerde ise kollektör ve fırçalarla doğrultarak dışarı alınır yanı aslında sargılarda endüklenen gerilim ac dir.kullanım yerlerine göre özelllikleri ise ac jen. törün geriliminin trafo ile çok kolay yükseltilip düşürülmesidir.konu geniş bir konu yazılı bir kaynaktan yararlan bence ben yazabildiğim kadarıyla yazmaya çalıştım biraz karışık oldu farkındayım ama temel ve çok önemli farkları bunlar.

deminde anlatımm sanırım ben ac jeneratörden kasttettiğiniz makinayı kavrayamadım
lens kanunlarına göre böle bişi mümkün değildir
sadece üretilen enerji diyotlarla bir doğrultma devresi ile dc ye çevriliyordur
başka hiç bir şekilde dönen bir makineden ac elde edilemez

deminde anlatımm sanırım ben ac jeneratörden kasttettiğiniz makinayı kavrayamadım
lens kanunlarına göre böle bişi mümkün değildir
sadece üretilen enerji diyotlarla bir doğrultma devresi ile dc ye çevriliyordur
başka hiç bir şekilde dönen bir makineden ac elde edilemez

nasıl yani şimdi kullandığımız bütün jeneratörler yalanmı okulda öğrendiğimiz bütün konular hikayemi lenz kanunlarını okursanız indüklemenin nasıl olduğunu ve alternatif ve doğru akım generatörlerinin çalışma prensiplerini daha iyi anlarsınız

arkadaşlar ac akım nedir önce onun tanımını bi birbirinize anlatsanız böyle kaosa çevirmeseniz

orada bir yanılgı olmuş dc olamaz olacak özür
söyleki okuduğunuz şeyler yalan değil ama artık kulanılan şeyler değiller eğer dönen bir mkineden elektrik üretiyorsanız mutlak o dalgalı bir akımdır dönen bir makineden dc akım üretmek mümkün değildir
lens kanunlarını alternatörlerin çalıışma prensibleri konulu başlıkta yazdım
ve alternatörün geçirdiği evreleride yazdım

sadece kavrayamadığım dc generatörden kasıt ne ne tür birr generatör ne iş yapam bir makine generatör dediğiniz her şey alternatör değildir çok çeşitli generatyörler vardır
buhar generatörleri sinyal generatörleri vs vs her meslek dalının vede tıpta kulanılan değişik generatör vardır

dediğim açık basit
dönen bir makineden dc elektrik elde edilemez diyotlarla doğrultularak alınır bazılarında dc halk dilinde kömür dedikleri fırçalarla alınıp doğrultuluyordur. sadece ne maksatlı bir makinedir onu sordum

orada bir yanılgı olmuş dc olamaz olacak özür
söyleki okuduğunuz şeyler yalan değil ama artık kulanılan şeyler değiller eğer dönen bir mkineden elektrik üretiyorsanız mutlak o dalgalı bir akımdır dönen bir makineden dc akım üretmek mümkün değildir
lens kanunlarını alternatörlerin çalıışma prensibleri konulu başlıkta yazdım
ve alternatörün geçirdiği evreleride yazdım

sadece kavrayamadığım dc generatörden kasıt ne ne tür birr generatör ne iş yapam bir makine generatör dediğiniz her şey alternatör değildir çok çeşitli generatyörler vardır
buhar generatörleri sinyal generatörleri vs vs her meslek dalının vede tıpta kulanılan değişik generatör vardır

dediğim açık basit
dönen bir makineden dc elektrik elde edilemez diyotlarla doğrultularak alınır bazılarında dc halk dilinde kömür dedikleri fırçalarla alınıp doğrultuluyordur. sadece ne maksatlı bir makinedir onu sordum
Dönen makinalardan dc akım elde edilemez diye bir şey yoktur.Dc generatörler bu iş için vardır.İndüklenen ac gerilim kollektör sayesinde dc dönüştürülür.Diyot ac generatörlerde indüklenen ac voltajı dc çevirip jenertörün ikaz sargısına vermek içindir.Hatırlayalım Manyetik alan içersinde hareket eden bir iletkende bir EMK doğar prensibi.Dc generatörlerde diyot yoktur çünkü o işi kollektör yapar ayrıca dc genertörler milinden çevirirseniz elektrik üretir sargılarından enerji verirseniz motor olarak çalışır.Motor olarak çalıştıracaksanız genertör içersinden endüvi sargı ucunun akım yönü değiştirilir.Bu işlemden sonra motor olarak kullanabilirsiniz.

sorulan soruya göre cevap vermek daha yararlı olacağı kanaatindeyim, öncelikle elektrik makinaları konusunu "lenz(lens değil) kanunu" ile açıklamak bir çizgideki noktayı görmek gibidir, dönen makineden dc elektrik elde edilemez? :s
ac-dc generatör arasındaki farkı soran arkadaşımıza lamel, kolektör felan çok uzman kaçar sanki :)
ac generatör diye bahsettiğiniz, asenkron veya senkron makinayı generatör çalıştırmandır, dc generatör diye bahsettiğiniz ise doğru akım generatörüdür. özelliklerine gelince her biri için 2 kitap okuturlar, işin içinden çık çıkabilirsen :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri