85 Ledli Türk bayrağına yardım!

paralel seri dirençli.png
Son hali böyle şimdi 5 li led yaptım.12 v adaptör kulancam kaç A olması lazım bide kaçlık direnç kullanmalıyım?

Ledlerinizin çalışma gerilimini 2 volt ve 20 ma olduğunu söylemiştiniz. Buradan hareket edersek ,

2x5=10 volt

12 volt için 2 volt harcamamız gerekiyor.

2/0.02= 100 ohm direnç gerekiyor.

Daha iktisatlı bir devre oluyor böyle.

En sondaki 3 led için ise

6/0.02= 300 ohm direnç bağlamalısınız.

Devreniz yaklaşık olarak 300 ma = 0.3 amper akım çekecek. 1 amperlik bir adaptör işinizi görecektir. Ayrıca 5 adet ledlerin seri olduğu devreye 100 ohm alacaksınız.(16 adet olan dirençler 100 ohm ) 300 ohm olan sona kalan tek grup 3 lede bağlanacak.1 adet.

serkan-48 500-600ma nerden buldun formülü yazarmısın sonuçta kapalı kutu olacak 220 v doğru akıma çevirirsen 185-205 valt arasında bir voltaj elde edersin bir 3A köprü diyot ve 1000 mf 250 veya 400 v ile tamamlanır bu arada led tabela yapıyorum ohm kanunubilmeden bu iş yapılmaz.

Link verdik şema da veriyor, dierencin değerine watına kadar söylüyor, boşa mı yardım ediyorum kimseye faydam olmasın mı, haram mı edeyim?!

85 adet kırmızı led kaç lık direnç koymalıyım ve kaç V luk adaptör kulanmalıyım ?
Yardımcı olanlara şimdiden teşekür ederim;)
Ekli dosyayı görüntüle 19401 Ekli dosyayı görüntüle 19400

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

Yukarıdaki linkte tek seri,3'lü seri veya 2'li paralel led için direnç hesabı şablonu yer alıyor.12 voltta kırmızı led için 1 k direnç kullanırsınız,ancak bu 85 adet 1 k direnç ve 85 adet led ve ayrı ayrı 85 paralel bağlantı demektir bu.Bunu daha basite indirgeyip örneğin 3'erli seri yaparak (86 led olsaydı tam üçe de bölünürdü,işimiz çok kolay da olurdu,ama olsun 28 * 3=84 olur,kalan son ikisini tek seri dirençle bunlara olan son bağlantısını da yaparak,yani 29 adet paralel ledli (Büyük kısmı 3'lü seri) yapılacak olan bu grup led bağlantısıyla bu işi kolayca çözüp bitirirsiniz.
85 adet ledi tek kaynakla beslemede tek leddeki bir arızada tüm ledler yanmaz,arızalı ledi bulmak çok zor olur,olumsuz tarafından bakılırsa eğer.Bir de yüksek voltajla çalışmak sn. Serkan_48'in de söylediği gibi sürekli el altında ve el değmesine de bu denemeler sırasında açık olabilecek olan bu devrede çok daha riskli olur.(Çarpılma riski açısından) Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Beyaz ledin çalışma voltajını,çektiği akımı (amperi) www.wikipedia.com/LED kısmındaki ana tablodan seçip www.320volt.com'daki seri led hesabı tablosundaki bu boş kutucuklara,beslenme voltajıyla birlikte (Kaç voltluk adaptörle dc.olarak da beslenecekse eğer) yerine koyun ve elinizdeki seçtiğiniz adaptördeki bu besleme voltajı için gereken direnç değerini de böylece öğrenin.Hepsi bu kadardır.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri