85 Ledli Türk bayrağına yardım!

85 adet kırmızı led kaç lık direnç koymalıyım ve kaç V luk adaptör kulanmalıyım ?
Yardımcı olanlara şimdiden teşekür ederim;)
85 led türk bayrağı baskı devre.png
85 led türk bayrağı.png

Böyle olmaz, led nedir renklerine göre kaç volt harcar direnç nedir öğren sonra kolları sıva yapmaya kalkış! Seri gruplar yaparak paralel bağlaman daha sağlıklı netice almanı sağlar.

paralel 85 led türk bayrağı.png
led voltajı 2 amperi 20 ma kulanılacak direnci ve voltajı nasıl hesaplıcamı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim bu yeni yaptığım devre doğrumu acaba

Dostum çok uğraşmışsın valla ama böylede olmaz..

by lent abi bi söz söyledin devreyi 90 derece döndürttün :D az uğraşmamış arkadaşımız neyse tecrübe sabittir.

eğer kullandığın ledler 20 ma lik led ise 3 ünü seri bağla ve bu seri gruba 120 - 150 ohm direç bağlayıp 12 volt ile beslenecek şekilde ayarla. Tüm ledleri bu şekilde grupla paralel gruplar yap.

Yada şu siteden seri direnç hesaplama programı var. Burda kaç led kullanacaksan ve güç kaynağı kaç voltluk ise ona göre direnç hesabı yapabilirsin. Önce güç kaynağına karar ver. 85 ledi seri bağlarsan besleme boltajı dc olarak 160 volt üzeri olacaktır. Çok tehlikeli voltajlara çıkma. sen bence en güzeli 12 yada 24 volt için hesapla kaç ledli grup olacaksa ona göre gruplar yapıp paralel bağla. Takılırsan beni ara çok konuştum

kolay gelsin.

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

Dostum çok uğraşmışsın valla ama böylede olmaz..

by lent abi bi söz söyledin devreyi 90 derece döndürttün :D az uğraşmamış arkadaşımız neyse tecrübe sabittir.

eğer kullandığın ledler 20 ma lik led ise 3 ünü seri bağla ve bu seri gruba 120 - 150 ohm direç bağlayıp 12 volt ile beslenecek şekilde ayarla. Tüm ledleri bu şekilde grupla paralel gruplar yap.

Yada şu siteden seri direnç hesaplama programı var. Burda kaç led kullanacaksan ve güç kaynağı kaç voltluk ise ona göre direnç hesabı yapabilirsin. Önce güç kaynağına karar ver. 85 ledi seri bağlarsan besleme boltajı dc olarak 160 volt üzeri olacaktır. Çok tehlikeli voltajlara çıkma. sen bence en güzeli 12 yada 24 volt için hesapla kaç ledli grup olacaksa ona göre gruplar yapıp paralel bağla. Takılırsan beni ara çok konuştum

kolay gelsin.

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/
Valla sonuç beni de şaşırttı ben mi anlatamıyorum :D cümlenin yarısını almış *parael yapmış kardeşim!

Direnci de esirgemiş hint kumaşı değil altın hiç değil ekmek köfte hesabı :) ucuz şeydir. Daha önceki led konularında paylaştığım linki tekrar vereyim http://ledcalculator.net/default.aspx?lang=tr-TR şema da istatistiki bilgi de veriyor daha ne yapayım.

Şu proteustan bu kadar anlasam ben neler yaparım neler be

not : özlemişim abi seni ve yorumlarını bi daha gitme uzun süre ara verme arada gel göster yüzünü :D

220 volt besleme yapabilirsin.Formul Vdirenç=Vşebeke-Vled Vdirenç =220-170=50v dirençle gidermen gereken voltaj ,R=Vdirenç/Iled =50/0,20=250 ohm 0,5 watt kullan Not=Devre çalışır ama ledlerden biri giderse hepse gider.Paralel 5 erli yap her gruba 100 ohm luk direnç koy 12v luk 1A adaptör al daha sağlıklı olur.

3 lü olmaz akımı çoğaltırsın benim dediğim ideal olanı formüle göre istediğin direnç sıralamasına göre devre kurabilirsin

Dostum şimdi durum karışıyor. Yanlış yönlendirmeyelim. 85 ledi seri bağlayıp yüksek voltajla besleyecekseniz ben yorum yapmayayım. Neden diye sorarsanız

1- Yüksek voltajla çalışmak çok tehlikeli.
2- 220 voltu doğrultup filtrelediğinizde 220 volt elde etmezsiniz 320 volt dc voltaj elde edersiniz. Filtrelemezseniz tam dc voltaj elde etmiş olmazsınız buda ledlerin ömrünü kısaltır. Dalgalı forma sahip dc voltaj ledlerin ömrünü kısaltır.
3- ledlerin biri bile arızalanırsa tüm pano sönecektir.
4- Led tabela dış ortamda ise sıvı temasında (yağmur v.s.) daha büyük tehlike oluşturacaktır.

Benim yapmak istediğim devrede 12 volt ile çalışacak güvenli bir voltaj seviyesidir. 85 adet led ise paralel bağlandığında akım artacak ama zaten 85 tane ahım şahım bir akım çekmeyecek. hesabıma göre 500 - 600 ma çekecek. Buda küçük bir adaptörle beslenebilir demektir. Ertuğrul0007 yukarıdaki son mesajında alıntı yaptığım mesajda kontrol ettiğim devre şekli uygundur. Bu şekilde çalışır. 12 volt ile.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri