72v luk hup motoru, 220v enerji üretmek için yapılan modifiye

Her oyuğa aynı yönde sarım yapın bilgisi yeterli gelmedimi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
her yöne aynı yönde sarım yaptım ama enerji çıkmdı

Kutup bağlantılarında hata vardır. 3 faz sarım şemalarını inceleyin.

Dostum bobinajcılıktan çok anlamam ama merakım vardır. Motor sarımı alternatörler tek fazlı 3 fazlı modeller v.s. sürekli araştırıyorum. Sizin motorunuz 51 oyuklu olunca baya zor standart motorlar gibi 36 oyuklu 24 oyuklu olmadığı için şema olmadan sarmak çok zor.

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Alternatör Sarımı.pdf

Yukarıdaki linkte alternatör sarımları ile ilgili bir döküman var. MEGEP tarafından yayınllanan döküman. Belgenin 30. sayfasında sarım şeması çıkartılıyor. oyuk sayısı kutup sayısı v.s. bilgiler girilerek el tipi sarım şeması çıkartılıyor. Oyuk sayısı kadar sarım yapabilmek için biraz teknik bilgi gerekiyor. Ben yapamıyorum ama çevrende endüstri mezunu varsa veya bobinajdan anlayan varsa bu dökümanla sarım şeması çıkartabilirsin düşüncesindeyim. 51 oyuklu 3 fazlı sarım şeması aradım ama bulamadım.

kolay gelsin.

Dostum bobinajcılıktan çok anlamam ama merakım vardır. Motor sarımı alternatörler tek fazlı 3 fazlı modeller v.s. sürekli araştırıyorum. Sizin motorunuz 51 oyuklu olunca baya zor standart motorlar gibi 36 oyuklu 24 oyuklu olmadığı için şema olmadan sarmak çok zor.

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Alternatör Sarımı.pdf

Yukarıdaki linkte alternatör sarımları ile ilgili bir döküman var. MEGEP tarafından yayınllanan döküman. Belgenin 30. sayfasında sarım şeması çıkartılıyor. oyuk sayısı kutup sayısı v.s. bilgiler girilerek el tipi sarım şeması çıkartılıyor. Oyuk sayısı kadar sarım yapabilmek için biraz teknik bilgi gerekiyor. Ben yapamıyorum ama çevrende endüstri mezunu varsa veya bobinajdan anlayan varsa bu dökümanla sarım şeması çıkartabilirsin düşüncesindeyim. 51 oyuklu 3 fazlı sarım şeması aradım ama bulamadım.

kolay gelsin.
ilgi ve alaksnız için teşekkür ederim.

sn melihgenç

sorununuz hala devam ediyormu bilmiyorum ama eğer ediyorsa bir kaç yıl önce parçalayarak topladığım bir hub motorundan hatırladığım kadarı ile size belki işinize yarayabilecek bir iki yönlendirme yapabilirim...

ilki; 46 sabit mıknatısınız var ama 51 oyuklu statorunuz var. yanlış hatırlamıyorsam hub motorlarının oyuklarının tamamı dolu değildi ve bu fark 51-46=5 boş tepe (oyuklar arasında kalan 3 sırt diyelim) hal sensörlerini barındırıyordu. yanı bu üç oluk boş olacak. yanlış hatırlamıyorsam bu hal sensörleri bir nevi encoder gibi iş görüyordu, aynı zamanda da her faz anahtarlaması için referans gibi iş görüyorlardı. hal sensörleriyle işiniz olmayacaksa bu oyuklarıda doldurabilirsiniz(bunun size voltaj ve güç olarak artısı olacaktır).eğer halsensörleri kullanılacaksa (örneğin motorun frekansının/devrinin takibi gibi) bu üç oluğu boş bırakın. aksi halde halsensörleriniz karşı endüklenmelerdende etkilenerek sağlıklı çalışmayacaktır.

ikinci olarak; arkadaşların bahsettiği oyuk genişletme kısmına gelelim oyuklar genişletilirken saç levhaları arasındaki yalıtım giderse (başka bir deyişle kısa devre olursa) en iyi ihtimalle verim düşer, en kötü ihtimalle fayda sağlaması gereken nüve zarar vermeye başlar(bahsettiğim kısa devre kablolar arasındaki kısa devre değil saç levhalar arasındaki kısa devredir).

üçüncü olarak; sabit mıknastıslı bir motordan alabileceğin maksimum güç mıknatıslardaki manyetik kuvvetle sınırlıdır. arkadaşların bahsettiği gibi gerilim ve akım değerlerini değiştirirken güçle çok fazla oynayamazsın. elektriksel uyartımlı motorlarda da (örneğin jeneratörler) benzer durum vardır burda da arkadaşların bahsettiği nüvenin doyuma ulaşmasıyla sınırlandırılmış oluyorsun.

son olarak; yerinde olsam her oyuğa aynı yönde sarım uygular ve bunları seri yıldız bağlantısıyla (arkadaşın gösterdiği megep pdfinde var) sonlandırırdım. ve unutmaki herbir faz ve nötrü dışarı alman gerek (resminde yalnızca üç faz var) veya dengeli üç faz yük kullanmalısın. biraz daha gözünde canlanması açısında şu linke bakabilirsin http://store.donanimhaber.com/96/66/35/96663590C8536E310FEFF415F78967A5.jpg

sn serkan 48 arkadaşım,

bahsettiklerimden anlayacağınınz üzere bu tarz hub motorlar tam simetrik bir manyetizmaya sahip değillerdir. dolayısıyla verimleri biraz düşüyor ama çok değil. sarımlardaki en temel espri herbir manyetik kutbun N sonrasında S (veya tam tersi) sıralı bir şekilde faz sargılarını süpürmesidir. genel dizilimde bildiğiniz üzere rst dir. ihtiyaca göre yıldız ihtiyaca göre üçgen kullanırsınız size kalmış.

saygılarımla...

yardım ve alakanız için teşekkürler. evet araştırmalarım ve konu devam ediyor.

tek faz sarmaya karar verdim ama maalesef bir şema bulamadım.

Ilgi ve alakaniz icin tesekkurler. Tek faz dusunmemdeki gaye sargi boylari uzayacagi icin ancak sigar diye dusunuyorum. Tek faz sarim semasi ariyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri