6v 7A akü ile 12v şerit led kullanma

Akülü araba zaten aküyü çabuk bitirir birde 6/12 v konvertör ve ledler araba 1 saat çalışacaksa yarı saat çalışır 12 v 1,3-4-7 Amper 1 akü al 12/30 TL arası zaten konvertörü 10/15 tl ye mal edersin tabi çalıştırabilirsen.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hayırlı olsun, üşenmemiş bobin sarmışsınız. 1 saat kadar önce mesaj yazdım ama sorun çıktı gönderemedim, neyse şimdi söyleyeyim soru yanıtsız kalmasın, C3 ün 25 V yerine 50 V olması problem olmaz aslında daha iyidir,
...
açıklamanız için teşekkürler, özellikle kullanım süresi için verdiğiniz detaylı bilgiler mükemmel, çok saolun.

Akülü araba zaten aküyü çabuk bitirir birde 6/12 v konvertör ve ledler araba 1 saat çalışacaksa yarı saat çalışır 12 v 1,3-4-7 Amper 1 akü al 12/30 TL arası zaten konvertörü 10/15 tl ye mal edersin tabi çalıştırabilirsen.

sizin dediğiniz gibi 12V akü almayı düşündüm ama, 6V aküyü 23TL'ye aldım, bir de 12v akü alsam 20TL'ye ona birde şarj adaptörü lazım 15TL. 150 TL lik araba için biraz abartmış olurum diye düşündüğüm için o işten vazgeçtim.
akülü araba 1 adet akü ile çalışıyordu zaten, 30 dk civarı oyalıyordu oğlumu, bir akü daha aldım ve paralel bağladım herhalde şerit ledi ve arabayı 1 saate yakın götürse yeter bana.

6v akü 23TL, devre parçaları 5TL, ~30 TL ye modifiye etmiş olduk oğlumun arabasını =)

Bir kaç sorum daha var.
-girişteki akım basitçe düşürülebilir mi?
-devrenin çalıştığını gösteren bir led taksam, devrenin neresine takmam gerekir?
-12V, 0.4A PC kasa fanını şerit lede paralel bağlayabilir miyim?

Evet akımı düşürmenim en basit yol akü ile devre arasına seri direnç bağlamaktır ama çok ilkel bir yöntem olur ve çok enerji harcar, siz devrenin çalışırken çektiği akımı bir ölçün. Devrenin birçok yerine takılabilir ama en mantıklısı, 1 k lık bir direnç ile 1 ledi birbirine bağlayıp bu şerit lede paralel yani devrenin çıkışına bağlamak olur. Fanı şerit lede paralel bağlşayabilirsiniz ama 4.8 waat çeker ledlerden daha fazla güç harcar, akünüz sadece fanı 84/4.8 saat çalıştırabilir (kayıplar ihmal edilirse).

girişten akımı yanlışlıkla ters verdim 10-15 sn öyle kaldı, transistör aşırı ısındı, şuan devrenin çıkışı 5.2V gösteriyor, sanırım transistörü yaktım değil mi?

bu devreyi de yaptım, önceki devreden dilim yandığından bu devrede temkinli verdim voltajı, nitekim mc34063 çok ısındı 10 sn sonra kapadım devreyi, iyi haber şu ki devre işlev görüyor, çıkıştan 12V alıyorum, entegrenin ısınma sebebi ne olabilir? bunada mı soğutucu gerekiyor? sorunun ne olduğunu ya da entegreye fazla yüklenip yüklenmediğimi anlamak için hangi direnç-diyot vb. üzerinden geçen akımı ölçsem?

MC34063 1,5A kapasitelidir ve switching mod çalıştığı için ısınmaz soğutma gerekmez.

Nasıl yaptığının resimlerini ve değerlerini eklemen mümkün mü ?

Akım fazla çekiliyor ise MC34063 çıkışına eklenecek transistör ile kapasite arttırılabilir.
PDF lerinde ve " aplication note " lerinde örnekleri var.

Bunu anlamak için şerit ledlerini kontrol et.
Elinde yeterli güçte 12Vdc adaptörün varsa ve ya 2 adet 6V aküyü seri bağlayarak (tabii araba dışında yani motora zarar verme) şerit lede bağla.(entegre filan olmadan)
Ve bu arada (seri bağladığın) ampermetre ile akımı ölç.
0.3A-1A gibi değişik şeyler gördüm lakin daha fazla çeken bir şey ise çıkışa transistör koyarak sorunu çözebilirsin.
Zaten fazla akım çeken bir şerit led ise aküyü aşırı kullanıyor demektir.

Kullandığın bobin uygun akımda olmalı !

Bunları kontrol et sonra devam ederiz.

MC34063 1,5A kapasitelidir ve switching mod çalıştığı için ısınmaz soğutma gerekmez.

Nasıl yaptığının resimlerini ve değerlerini eklemen mümkün mü ?
...

CT ve C0' ın değerleri referanstakinden değişik, Rsc yerine sadece tel koydum onun değeri 0.8 OHM, ayrıca selenoidi aldığım elektronikçi salla paça verdi gibi geliyor bana, bu selenoidden emin değilim, belki 1 belki 1000uH, bunu nasıl ölçeriz ki?

Kafana göre takılacaksan neden o değerleri vermişler ki?
Aynı değerler bulunamayabilir.
En yakın değerler seçilir
40-60 pf bulamazsan 100pf gibi.
Direnç şeklindeki bobin üzerindeki renklere göre okunur tıpkı dirençler gibi.
Okumak için internette renkli simulasyonlar var.
Bobin ve kondansatör renkleri diye arayabilirsin.
Ayrıca bobin ölçen ölçü aletleri var.
Hepsi bir kenara o direnç tipi bobinin akımı yetersiz kalır.
En fazla 100mA dır.
Daha büyük bobin kullanman gerekir.
dorukanstore ve ya direnç.net gibi yerlerde bobin başlığı altında inceleyebilir ve getirtebilirsin.

Örnek :

Dorukan Store | Elektronik Malzeme Satış Sitesi

Rsc yerine tel olmaz ! neyse onu koyacaksın !!!
Ct221 dediğin şey yazdığın gibi değil.
22yanına 1 adet sıfır 0 = 220nf zaten şekli ben değilim diyor.
Değeri seçtiklerine bağlı olarak 47-100pf gibi olması lazım.

Uygun ve ya yakın değerlerle yeniden dene.
Şaka gibisin.

Led lerinin12V aküden ve ya güç kaynağından kaç Amper çektiğini ölçtünmü ?

Kafana göre takılacaksan neden o değerleri vermişler ki?

Led lerinin12V aküden ve ya güç kaynağından kaç Amper çektiğini ölçtünmü ?
evet, 0.33A
Ct221 dediğin şey yazdığın gibi değil.
22yanına 1 adet sıfır 0 = 220nf zaten şekli ben değilim diyor.
referanstaki 235pF şeklen nasıl olmalı ki? (biraz daha küçük herhalde?)

söylediklerinize göre,
-529 uF yerine 470uF,
-235 uF yerine 220uF,
-0.06OHM yerine tel,
-86KOHM yerine 80 KOHM
-ayrıca CT için de yanlış diyorsunuz,

bunlardan hangileri göze batıyor, 0.06OHM ve CT'yi kesin değiştireceğim, diğerleri?

Micro farad (uF ) ile piko faradı (pF) karıştırma arada bin katı fark var !!!

R2/-R1çıkış gerilimini değerini belirler.
Piyasada bunan standartlara göre 3.9k /33k uygundur (çok da önemli değildir).

Evet tel kullanabilirsin.

Ct 713 pF ki bulamazsın >>> 1nF kullanabilirsin.

Bobin çok önemlidir.
Değeri kadar akım kapaistesine dikkat et.
En az 300mA olsun.
17.98uH bulamazsın 22uH olabilir , 47 uH olabilir .
Bu gibi değerler çalışma frekansını etkiler.
Bu frekans ise işe titizlenenler için ferrit nüvenin verimliliği gibi şeyleri akla getirir , seni ilgilendirmez yani.

Kendi sardığın bobini deneyebilirsin.
Boyutlarına bakarak diyebilirimki hem değeri hem tel kalınlığı uygun gibi.

Bir örnek

22uH 1700mA Kondansatör Tipi Bobin (CH6080220K RoHS), 7.5x11mm Radial Miniature Fixed Inductors, C.T.C. Coils,Dorukan Store | Elektronik Malzeme Satış Sitesi

Bu da 220pF (ufak) :

http://www.dorukanstore.com/220pF-Seramik-100Adet-Fiyati,PR-15016.html

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri