5V Çift Röle Çekmiyor

xmajestikx

Üye
Linkteki projenin aynısını yapmaya çalışıyorum. Röleye fotoselelrden sinyal geliyor, güneş paneli şarj modülüne doğru bağla her şey tamam fakat röle motoru döndürmüyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Panel enerjiyi yeterli gelmiyordur. Öncelikle panelin ürettiği akımı bir 18650 lityum pile depolayıp (şarj edip) motor ve röleleri oradan besleyin. Bu tür çalışmalarda genelde arka tertibat ayrıca besleniyor.

Panel enerjiyi yeterli gelmiyordur. Öncelikle panelin ürettiği akımı bir 18650 lityum pile depolayıp (şarj edip) motor ve röleleri oradan besleyin. Bu tür çalışmalarda genelde arka tertibat ayrıca besleniyor.
3.7 v 1200mAh LC14500 pil takılıydı. Bu sefer 5V 1A adaptör bağladım halen aynı. Röleye sinyal geliyor fakat halen röle atmıyor. Açıkçası makine müh öğrencisi olmama rağmen elektrik konusunda çok bir bilgi birikimim yok ve bize okulda afedersiniz hiç bir halt öğretmedikleri gibi bize proje yap gel dendi. Ben de basit olacağını düşündüğüm için videodaki devreyi kurmak istedim.

Öncelikle böyle bir iş için multimetre/ohmmetre'ye ihtiyacınız var. Röle uçlarına akım geliyor mu ölçmek lazım. Rölelerin çekebilmesi için belli bir volt ve akıma ihtiyaçları var. Röleler 5 volt'luk röle mi? Yanlış hatırlamıyorsam 30mA gibi bir akıma ihtiyaç duyarlar. Yapılan devrenin görselleri varsa belki farklı fikirler de çıkabilir.

Röleleriniz ne marka ve model bu sistem için 5vdc veya daha küçük voltajlı röle olmalı ikinci olarak motorunuzun voltajı ve akımı da küçük olmalı eğer voltajlar ve akım yüksek se bu hatayı yaşarsınız

Röle açıklamasında 20mA çektiği belirtilmiş 5vdc ve 20mA tetiklemek içinde 0Vdc yani NPN sinyal istiyor bu sinyal yine aynı güç kaynağından verilmeli voltajı ölçün bu akım çok düşük bu akımı ölçmek için hassas bir ölçü aleti kullanmanız gerekir ama 1A lik bir pil kullanırsanız sanırım işinizi görür

Röle açıklamasında 20mA çektiği belirtilmiş 5vdc ve 20mA tetiklemek içinde 0Vdc yani NPN sinyal istiyor bu sinyal yine aynı güç kaynağından verilmeli voltajı ölçün bu akım çok düşük bu akımı ölçmek için hassas bir ölçü aleti kullanmanız gerekir ama 1A lik bir pil kullanırsanız sanırım işinizi görür
abi çok iyi dedin. bakıcam araştırıcam. Pek anlamıyorum açıkçası röleden falan da ama teşekkür ederim

Bence röle nedir nasıl çalışır oradan başlamalısın. Senin için gugıla sordum ilk sırada çıkan bu.;)

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Geri