52kW bina için kesit hesabı.

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar mesafe 50 mt bina toplam güç 52000 wat zamanla bu güç 60000 bulabilir belkide geçer projede 3x25+16 nyy istiyor ancak ben ilerisi için 3x35+25 nyy düşünüyorum sizce kurtarırmı bina 4 katlı 2 lokanta 6 ofis aydınlatma ile beraber lokantada 2 ad tavan tipi 48 btu klima buzdolapları diğer ofislerdede klimalar olacaktır hesabı kolay yapabilmeniz açısından anlattım binanın detayını. muhtemelen lokantaya kompanazasyonda kurabilirim bana en yakın tedaş beton direğinden alacağım direk panosu için sigortayı ne önerirsiniz ben 200 amper NH sigorta düşündüm ancak sizlerinde fikrini önemsiyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gerilim düşümü yönünden yakın olduğu için problem çıkmayacaktır. Tek faktörünüz aşım taşıma kapasitesi. Bu konuda da bence üzerinde durulmayan bir konu var, o da; Kablo başına konan şalterin nominal akımı, kablonun akım katalog değerinden düşük olmalıdır.
Mesela verdiğiniz örnekte;
3x35 kablo ve 200A NH sigorta kullanmayı düşünüyorum demişsiniz ama 3x35 NYY kablonun katalog değeri toprakta yaklaşık 155A, havada yaklaşık 130A olacak. Fakat koyacağınız şalter 200A . Bu şalter kabloyu koruma işlevini yerine getiremeyecektir.

Son düzenleme:
35 mm2 kesit uygundur.Bu kesit için,akım taşıma kapasitesi 130 amp. olarak verilmektedir.
200/120 amp. NH sigorta uygundur.Eşzamanlık faktörü düşünmeniz halinde,25 mm2 kesit de kullanabilirsiniz.Buna ait sigorta 100 / 100 amp. NH olabilir.Takdir sizin.35 mm2 kesit
seçmeniz daha uygun olabilir diye düşünüyorum.Tablo dışarda olacağı için,kablonun akım
taşıma kapasitesi " havada " gibi düşünülmüştür.

ustalarıma çok teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri