5 V sensörü 24V a çevirmek

agca17

Üye
Arkadaşlar merhaba
Benim 2 sorum var yardım ederseniz sevinirim.
1- Elimde 5V ile çalışan analog sensör var ben bu sensörü 24V ile çalışan bir denetleyici de okumak istiyorum nasıl yapabilirim
2- Aynı sensörün sinyalini önce 24V’a çevirip sonra tekrardan 5V’a düşürerek arduino tarzı elemanlarda okumak istiyorum bunu nasıl yaparım
Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Sensörün isminin yanına datasheet yazarak internette arama yapın. Her sensör farklı voltaj değerlerinde çalışmayabilir.

Sensörün isminin yanına datasheet yazarak internette arama yapın. Her sensör farklı voltaj değerlerinde çalışmayabilir.
Sensör zaten 3-5V çalışıyor. Sorum bunu bir şekilde 24V a yükseltemez miyiz yada uzak bir mesafede kullanıcaksam 24V a yükseltip 5V a indiremez miyim.

ben onuyu anlamadım abisi . sensörün beslemesimi 5 volt . analog çıkışından nasıl bir sinyal alıyorsun ?

sensörle röleyi kontrol edin. röleden de istediğiniz voltajda çıkış alın.

anlaog sensörümüz ne veriyor 4-20 ma 0 10 volt kare dalga
5 volt olan neresi?
nereye bağlıcaz?
bağlıcağımız kanal ne ölçüuyor ?
bağladığımız kanal nasıl çalışıyor ?
abi halen anlamadım nereyi 24 e yükseltiyoz ?
neden yükseltiyoruz ?

ben onuyu anlamadım abisi . sensörün beslemesimi 5 volt . analog çıkışından nasıl bir sinyal alıyorsun ?
Biraz terimler karışmış olabilir kusura bakmayın sensör normalde arduinoda kullanılıyor 3-5 volt arası beslenebiliyor ve sinyal ucundan voltaj çıkışı veriyor.
sensörle röleyi kontrol edin. röleden de istediğiniz voltajda çıkış alın.
Sensör Basınç sensörü röleyi nasıl kontrol edicem röleden nasıl basınç değerini ölçücem anlamadım.
Bunu sakın yapmayın.
Önce sorunuzdaki bütün "elemanları" detaylandırın. Sonra, çok kolay çözülebilir.
Kusura bakmayın detaylandırıyorum 2 tane sensör ver CO2 ve Basınç değeri veren ben bu sensörleri yaklaşık denetleyiciden 100metre uzağa koyucam 5V gibi bir voltajla doğru ölçüm yapamayacağımı düşünüyorum RS485 gibi ekstra ölçüm yapıp veri aktaracağım seçenekler olsa da maliyeti çok arttırıyor aynı sensörü 12/ 24V beslemeli yapan birini gördüm ama nasıl yaptığını anlamadım bu yüzden sordum. Elemanlar dediğim 1 tane CO2 sensörü 1 tane basınç sensörü 1 tane esp32.
anlaog sensörümüz ne veriyor 4-20 ma 0 10 volt kare dalga
5 volt olan neresi?
nereye bağlıcaz?
bağlıcağımız kanal ne ölçüuyor ?
bağladığımız kanal nasıl çalışıyor ?
abi halen anlamadım nereyi 24 e yükseltiyoz ?
neden yükseltiyoruz ?
Sensör 0-5V çıkış veriyor datasheetinde beslemesi 3-5V arası yazıyor. ESP32 ye bağlayacağım. 24V a yükseltme sebebim ölçüm yapacağım yerin uzakta olması bazı şeyleri açık yazmamışım kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Bunu ESP32 ile 12 bit, yani okuduğunuz değeri 0-4096 arasında değerlendirecekseniz bu hassasiyeti "ucuz yollu" elde edemezsiniz.
Analog olduğundan eminmisiniz.
Siz en iyisi ürünlerin kodlarını verin, daha kolay olacak.

4 20 ma bişi olsaydı bişi olmaz derdim. ama uzaklık 100 metreden fazla ise sıkıntı yaratabilir. ama kabloların yanından değilde temiz bir yerden blendajlı kablo ile götürebilirsen belki çalışır rs 485 ihtimalini değerlendir derim
eğer olmuyorsa ucuz transdüserler var onu 4 20 ma çevirebilirsin ama ucuz değil onlar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri