440 Volt Rezistansı 380 Volt ile verimli çalıştırma önerisi

Geçmiş olsun .

Tedarikcim 380 yerine 440 volt 6kw rezistans yollamış
Geri almasını istemeliydiniz .
Siz yanlış sipariş istesenizde
Kabullenmek ve bu ürünleri 2 el satış ( ürün montajı şeklidir )

Zararın neresinden dönersen kardır .
Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider .

Kusura bakmayın .
Bu tip çözüm ayarsanız kar edeceğiniz zarar edersiniz .

Çözüm : Çok acil ise
Kullandığınız üründen pahalı veya ext pahalı tedarik etmeye çalışmanız .

Yedek yok bahane değil ? bence .
Acil durumlar projesi hazırlamanız !!!

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
@arkaplan ustaya katılıyorum. Yanlış işi doğrultmaya zorluyorsunuz! Bir kere 380v'luk rezistans sipariş ettiğinize göre 440v rezistans ne alaka? Böyle bir standart var mı bilmiyorum. Ayrıca sürekli rezistanslar yanıyorsa kazan içine, rezistansların üzerine belli sıcaklıkta devreyi kesmek için bir termostat koymanız gerekiyordu. Muhtemelen rezistanslar gereğinden fazla ısındıklarından yanıyorlardır.

Herkese merhaba.
Elektrik işlerinden mecburi oranda anlayan biriyim. İşim gereği trifaze makinalar kullanıyorum.
Bir süredir epey cebellestigim ama sonuç alamadığım bir durum var.
Rezistans ile suyu 4 Bar basınca çıkarıp yaklaşık 140-150 santigratta kimyasal damıtma yapıyorum.

Sorun şu ki tedarikcim 380 yerine 440 volt 6kw rezistans yollamış. Şu anda bu rezistansı kullanmak zorundayım yedegim yok . Sürekli rezistans katlatmemle ilgili kısmı aşağıda soracağım ama şu anda yaşadığım sıkıntı 440 volt rezistans ile yeterli basınca ulaşmakta doğal olarak çok zorlanmam. Önerebileceğiniz bir bağlantı yöntemi vs var mı? Bir konu okumuştum önceden "rezistansi 380e üçgen baglasak ne olur?" gibi ve deneyimli kişilerin uyarısı voltaj direnç kapasitesine gore çok yüksek geleceğinden rezistans patlar gibi bir sonuctu. Şimdi ben bahsedilen bağlantı yöntemini kullanarak 440 volt rezistansimi verimli şekilde kullanabilir miyim? Açıkçası merak ettiğim konu bu. Rezistans patlarsa tehlikeli bir durum olusmamali tabii ki. Carpilmayalim durduk yere. 😅

Bir diğer sormak istediğim konu ise kullandigim makina Alman malı ve üzerindeki rezistans ve termik koruması ile neredeyse 40 yıl çalışmış. Sanırım buhar kazanı artık ufaktan kaçırmaya başladığı için rezistans kuru kalıp patlıyor . Bunu önlemek için Almanların kullandığı termik kontrolü de bizim işini çok iyi bilen ustalar tarafından iptal edilmiş.
Çalışma mantığı şu şekilde,
Rezistans suyu ısıtıyor, basınca duyarlı şekilde devreden çıkıyor basınç düşünce tekrar kontaktor açılıp devreye giriyor.
Rezistansin içine bir fırın termostati koyup bunu 4 bar a eşdeğer bir sıcaklığa ayarlasam ve bundan kontaktor bağlantısı saglasam su azaldığında rezistansı patlamaktan kurtarabilir miyim? Ya da Almanların kullandığı akıma dayalı koruma sistemini nasıl tekrar kurabilirim? Her türlü öneriye açığım.

Yıllar sonra tekrar bir forumda yazmak da ayrı heyecanlandırdı... Forumlar ölmemeli...

Herkese şimdiden teşekkürler selamlar
Makinenizin revizyon geçirmesi gerekli anladığım kadarıyla sıvı seviye röleleri vardır ben daha önce bir buhar kazanında gördüm kazanın içine iki adet elektrod koyuyorsunuz bu elektrodlar röleye geliyor ve röle kazan da su bittiğinde rezistansları kapatıp size sinyal verebiliyor kazanda su bittiğinde korumayaı böyle bir röle yapar termik koruma akımı kontrol eder termik röleler veya termik şalterlerde zamanla bozulabilir belki daha önce tamir eden usta termik bozulduğu için iptal etmiştir.Pano daki termik koruma motorlar için kullanılan termik röle mi yoksa termik manyetik şalter mi bilemiyorum ama yenisi alınıp devreye bağlanabilir bu işten anlayan bir usta bunu yapabilir dediğim gibi termik akımı kontrol eder rezistans veya motor yüksek akım çektiğinde elektriği keser suyun bitip bitmediğini kontrol etmez
Birde elektrik panonuz revizyon yapılırsa kaçak akım rölesi ve makineye yapılacak topraklama ile gövdeye kaçak olduğunda elektrik çarpılmalarından etkilenmezsiniz ama bu işlem için panonun kaçak akım bağlanacak şekilde revizyon edilmesi lazım
380 Volt la 440 volt rezistans çalışır ama voltaj düşük geleceği için ısınması uzun sürer 220 volt rezistans kullannacağım demişsiniz 3 adet 220 volt rezistanslı yıldız bağlantı yaparak trifaze elektrikle çalıştırabilirsiniz.

Sanırım distilasyon yapıyorsunuz,bu mantıkla çalışan kuru temizleme makinaları var kimyasal temizlik malzemesini ayrıştırıp defalarca kullanıyor(bir süre Türkiye aynı mantıkla farklı şekilde çalışan makineye servis verdim)bu makinelerde sanırım şamandıra kullanıyorlar sıvı eksilmesini kontrol için(rezistans devreden çıkıyor)tabi istenen 4 bar basıncı ölçen basınç şalterlerine bağlı olarak ,rezistansları yeniden yaptırmak da çözüm tabi .Kolay gelsin.
Şu anda uğraştığım da Böwe F serisi.
440 V sorununu çözdüm ama termostat olayını hala çözemedim. Geçici olarak idare edeceğim. Şimdilik her kullanımda su seviyesini kontrol edeceğim. Kazan sağlam, buharı kaçırdığını düşündüğüm bağlantıları tekrar elden geçirdim.

Kendi termostatini aktif edecek bir şema kuracağım müsait zamanda. Devre dışı bıraktıkları termostati yuvasına bagladigimda malesef çok erken devreye girdiğinden damıtma yapamıyorum.

Konudan alakasız, hazır girismisken diye başlayıp uzun zamandır aklımda bulunan ama ugrasamadigim intercooler sistemini ekleyerek damıtma hızımı da neredeyse 2 katına çıkardım. Bu elektrik fiyatları ile ilaç gibi gelecek diye düşünüyorum.

Cevap veren herkese teşekkürler.
@arkaplan ustaya katılıyorum. Yanlış işi doğrultmaya zorluyorsunuz! Bir kere 380v'luk rezistans sipariş ettiğinize göre 440v rezistans ne alaka? Böyle bir standart var mı bilmiyorum. Ayrıca sürekli rezistanslar yanıyorsa kazan içine, rezistansların üzerine belli sıcaklıkta devreyi kesmek için bir termostat koymanız gerekiyordu. Muhtemelen rezistanslar gereğinden fazla ısındıklarından yanıyorlardır.
Söylediklerinizin farkındayım, sistemi tasarlayan da, türlü türlü sacma sapan sözde ustaliklar yaparak sabote eden de ben değilim.🤷‍♂️

Almanlar 40 sene evvel koruma devreleri tasarlamislar mis gibi makina yapmışlar, bizimkiler de her arizalanip korumaya geçtiğinde çalıştırmak için bir devreyi iptal etmişler. 🤣

Misal çok güzel bir özelliği var(mış), kaynatma işlemini başlatmak için rezistaslari çalıştırdığınızda soğutma devirdaiminden yeterli basınçta su geçmiyorsa makina kendini kitleyip zır zır ötüyor (Muş). Şimdi ise koruma sistemi, benim sağa sola yapıştırdığım notlar 🤣

Revizyon yaptırayım desem hakkının 10 katı para istiyor piyasadakiler.

Dükkanım büyük olsa imalata bile geçerim de yer yok işte. Yıllarca motosiklet teknisyenliği yaptım, bunlar ne ki... 🤣
Geçmiş olsun .

Tedarikcim 380 yerine 440 volt 6kw rezistans yollamış
Geri almasını istemeliydiniz .
Siz yanlış sipariş istesenizde
Kabullenmek ve bu ürünleri 2 el satış ( ürün montajı şeklidir )

Zararın neresinden dönersen kardır .
Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider .

Kusura bakmayın .
Bu tip çözüm ayarsanız kar edeceğiniz zarar edersiniz .

Çözüm : Çok acil ise
Kullandığınız üründen pahalı veya ext pahalı tedarik etmeye çalışmanız .

Yedek yok bahane değil ? bence .
Acil durumlar projesi hazırlamanız !!!

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .
Geri alması için 3 kere yolladım hatta yanında yeni siparişler de verdim caz yapmasın diye, bugün siparişlerde birlikte tekrar geri yolladı. Müsait zamanda bizzat giderek ... Neyse... Monte edecek uygun bir yer buluruz. Benim makinaya monte olmuyor, o kesin. 🤗

Yedeklerim vardı, Herhangi bir parça ihtiyacım oldugunda her zaman en az 2 adet sipariş ederim. Ama bu sefer beklenmedik şekilde üst üste arıza yaşadım. Neyse ki bir şekilde tedarik edip çözdüm.

Dediğiniz doğru, sanayide çok sevdiğim bir söz vardır, "uydurma tarak, saç bozar "😜 ama bazen uydurma taraklara mahkum olabiliyor insan.
Yoksa yaptığı kablo bağlantısını bile makaronla izole etmeden rahat edemeyen biriyimdir ama şartlar da zorlayabilir bazen 🤗

Yorumunuz için teşekkürler

Son düzenleme:
Böwelerdeki arızalar , soğutma suyu yokluğu veya basıncın az olması devirdaim motoru çoğunlukla .Cooler sisteminde yetersiz gaz,su eksikliği veya sizdeki gibi yeterli basınca ulaşamama (rezistans, termostat vb. elektriksel arızalar) yıkama programındaki hatalar, valfler ve rölelerdeki arızalar.Hatırladıklarım bunlar .Böwe Alman mekaniği icinde kullanılan kimyasalın zararli etkilerinden dolayı emniyet sistemleri üst düzeyde,benim baktığım makineler İtalyan kopyalardı ,kolay gelsin.

Böwelerdeki arızalar , soğutma suyu yokluğu veya basıncın az olması devirdaim motoru çoğunlukla .Cooler sisteminde yetersiz gaz,su eksikliği veya sizdeki gibi yeterli basınca ulaşamama (rezistans, termostat vb. elektriksel arızalar) yıkama programındaki hatalar, valfler ve rölelerdeki arızalar.Hatırladıklarım bunlar .Böwe Alman mekaniği icinde kullanılan kimyasalın zararli etkilerinden dolayı emniyet sistemleri üst düzeyde,benim baktığım makineler İtalyan kopyalardı ,kolay gelsin.
Bir örnekleme gerekirse adım kadar eminim ki benim gibi 40 yaşının üzerinde ve böyle basit ama can sıkıcı arızalarla uğraşan tek bir İtalyan makinası yoktur. Gerçi siz daha iyi bilirsiniz var mı yok, mu ama benim görebildiğim en eskisi 15 yaşından sonra çöp oluyor 🤣 Ama İtalyanların en sevdiğim yanı adamlar Civataci Şevket'ten parça toparlayıp makina yapmışlar gibi. Böwe'nin basit bir vidasını bile bulmak bazen imkansız. Tamam hallediyoruz bir şekilde ama oradan sırıtıyor beni buraya bir Türk taktı diye 🤣 Halbuki italyan öyle mi? " Aç abicim takım çantasını, ne var elimizde buraya uyacak? Tak gitsin işte" der gibi üretmişler makinayı 😁

İngilizler 10 senede yamulmaya başlıyor diye dalga geçerdik, ta ki Çinliler piyasaya girene dek. 🤣 Bir tane Böwe kopyası gördüm çin malı, 5 yaşında ve bir gözü toprağa bakıyordu.🤣

Cevaplarınız için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: huh
meşhur bir civatacı şevket vardı geçen sene rahmetli oldu

Sn @DeliFizikci yazınca rastgele bir isim sanmıştım ama gerçekmiş.
Rahmetlinin bir vesile ile -hayattayken belkide hiç aklına gelmeyecek bir yerde- adı anıldı.
Vardır bir hayır diyerek bir fatiha ile analım derim.

siz izmit temi oturuyorsunuz buradaa meşhur bir civatacı şevket vardı geçen sene rahmetli oldu ama dükkanı hala çalışıyor başka yerler de de şubeleri var mı acaba civataacı şevkit'in
Fahri İzmit'liyiz başGan. İzmit'in Arap istilası öncesi son güzel yıllarında 10 yılımı geçirdim orada. Seka'da çay, nargile hala normal hatta normalden ucuza gelirdi... Yürüyüş yolu gerçekten yürüyüş yoluydu, saçma sapan tek yön uygulamaları ile zorla trafik yaratilmamisti henüz... 😓 Rahmetli Barlar sokağı sönmeye başlasa da hala hayattaydi... Rambo Pakito da hala yaşıyordu ... Delimiz boldu her zamanki gibi, şapkalar Allah'ı gösterse de, 3 çizgi eşofmanların paçaları daraltilsa da herkes ayıkıyodu mevzuyu b'ollum. En son İzmit'e geldigimde özlediğim tadı gitmişti. Sadece tüketim şehri, kalabalık, gereksiz ve anlamsız AVM lerle sarılmış ve lezzetsiz bir hava çökmesi bulup, eşi dostu gezip üstüne bir de sanayiyi de kaldırıp uzağa taşıyacaklarını öğrenince üzüntüyle ve umarsızca sürdüm motorumu Anıtpark'tan gişelere... O sanayide ne arabalar, motorlar tamir ettik, ne dostlar edindik. O sanayi ki bir kapıdan demir söküp, öteki kapıdan kompleks makinalar çıkardık... Hayatımda vakit geçirmek / alışveriş yapmak için sovmeden gittiğim tek AVM Outlet bile tadsız tuzsuzdu...

Ah b'aabisi ... Üzdüler bizi... ☺️😉
Şimdi Civatacı Şevket dayı da ölmüş dedin daha da tadı kaçtı. Zaten İnce İşler Hikmet Usta emekliye ayrılınca sanayinin tadı yarı yarıya azalmıştı... 😓
siz izmit temi oturuyorsunuz buradaa meşhur bir civatacı şevket vardı geçen sene rahmetli oldu ama dükkanı hala çalışıyor başka yerler de de şubeleri var mı acaba civataacı şevkit'in
Yanıtına o kadar sevindim ki aslında.... Yazarken içimden geçirmiştim, yahu kimse anlamayacak şimdi bunu rastgele sanacaklar diye, ama sayende güzel günleri yad ettim. Sağolasin. 🙋🏻‍♂️

Son düzenleme:
Fahri İzmit'liyiz başGan. İzmit'in Arap istilası öncesi son güzel yıllarında 10 yılımı geçirdim orada. Seka'da çay, nargile hala normal hatta normalden ucuza gelirdi... Yürüyüş yolu gerçekten yürüyüş yoluydu, saçma sapan tek yön uygulamaları ile zorla trafik yaratilmamisti henüz... 😓 Rahmetli Barlar sokağı sönmeye başlasa da hala hayattaydi... Rambo Pakito da hala yaşıyordu ... Delimiz boldu her zamanki gibi, şapkalar Allah'ı gösterse de, 3 çizgi eşofmanların paçaları daraltilsa da herkes ayıkıyodu mevzuyu b'ollum. En son İzmit'e geldigimde özlediğim tadı gitmişti. Sadece tüketim şehri, kalabalık, gereksiz ve anlamsız AVM lerle sarılmış ve lezzetsiz bir hava çökmesi bulup, eşi dostu gezip üstüne bir de sanayiyi de kaldırıp uzağa taşıyacaklarını öğrenince üzüntüyle ve umarsızca sürdüm motorumu Anıtpark'tan gişelere... O sanayide ne arabalar, motorlar tamir ettik, ne dostlar edindik. O sanayi ki bir kapıdan demir söküp, öteki kapıdan kompleks makinalar çıkardık... Hayatımda vakit geçirmek / alışveriş yapmak için sovmeden gittiğim tek AVM Outlet bile tadsız tuzsuzdu...

Ah b'aabisi ... Üzdüler bizi... ☺️😉
Şimdi Civatacı Şevket dayı da ölmüş dedin daha da tadı kaçtı. Zaten İnce İşler Hikmet Usta emekliye ayrılınca sanayinin tadı yarı yarıya azalmıştı... 😓

Yanıtına o kadar sevindim ki aslında.... Yazarken içimden geçirmiştim, yahu kimse anlamayacak şimdi bunu rastgele sanacaklar diye, ama sayende güzel günleri yad ettim. Sağolasin. 🙋🏻‍♂️
Ben de körfez de oturuyorum tekrar yolunuz düşerse beklerim ben Sakarya lıyım 2014 de yolum buraya düştü öylece kaldım bilirsiniz kocaeli ile Sakarya çok severler bir birlerini

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri