40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Gerçekten benimki mucize diyebiliriz sizden gelenler ve bendekileri değişik varyasyonlarla eşitleyebildim.Hatta ilk başta hiç kalibre yapamadım.sonra tak çıkar onu dene olmadı bunu dene olmadı derken ayar tuttu.Hiç kurcalamayayım eldekilerden olmak da var :D

Diğer PPM skalalarını da inceledim.Bu şekilde bir bastırayım.Eğer güzel olmazsa değiştiririm.Şimdi bilgisayarda orjinal ölçüsüne getirip okudum rahat okunuyor.
Eğer mümkünse şunlara da dikkat ET. (Hatta ızgara ET) :p
Kırmızı led yazıları kırmızı. Sarı led yazısı sarı diğer yazılar yeşil olsun.
LED bölgelerini kare şeklinde çizip, altına da yazıyı tam oturtabilirsen daha ciddi görünecektir.
Model ve cihaz yazıları Uygun bir renk ile yazılabilir.

Bu da benim düşüncem.
PPM örnek.png

Çizimde paint kullandığım için tam çizemiyorum.
Ancak yeşil bölgeler de kırmızılar gibi 4 köşe yapılabilir.

Son düzenleme:
Şu video beni çok güldürdü :D
Technics SU-V4 orijinal VU metresini tanıtmaya çalışıyor.
Ancak, VU metrenin neyi gösterdiği belli olmadığı için vatandaş ton kontrollerle ve diğer ayarlarla oynayıp guduruyo :D
Ancak benim DIN PPM de böyle gudurmaya gerek yoktur.
Eğer giriş sinyalini ölçeceksek doğrudan geniş bir alan ile rahatlıkla ve anında seviyenin ölçümünü yapabiliyoruz.
Bu olayı zaten @sasen1 PPM-ULA ile kıyaslayarak göstermiştir.
Ancak videoda olduğu gibi cihazımızın çıkış gücünü ölçeceksek te fazlaca gıbızlanmaya gerek olmayacak, volüme seviyesinin en düşük olduğu pozisyondan, max olduğu seviyeye kadar bir bakışta görebileceğiz.
@ozgurece35 in amplisindeki DIN PPM için böyle bir video çekmiştim.

@Mr_YAMYAM hocam -57db EBU PPM veliexpres de satışa çıkarmışlar. Ledbarlar ikili yanıyor sanki Çözünürlük 20 led seviyesinde olabilir mi ?

GHXAMP profesyonel çift 40 LED spektrum sahne ev amplifikatör hoparlör ses Stereo seviyesi göstergesi-57dB-0dB
Vay hıyartolar. Benim EBU PPM i çalmışlar. :mad:
Dediğin gibi ledler 2 li çalışıyor. Displayı U1 kutusu boyunca uzatabilmek için yapmışlar.
Ama cihazın içerisinde PPM dedectör yok sanırım. Sadece LM3915 ler ile yapmışlar. Ancak videoda alt seviyelerin çalışması gösterilmediği için şüpheli.
Kötü üretim LM3915 ler alt seviyelerde gıbızlanıyorlardı.
Üsteli uyduruk bir 12V adaptörü ile birlikte neredeyse 1500TL fiyat goymuşlar.
Bir de vergisi varsa hapı yuttun CUMALİ :D

@ozgurece35
Aynı ürünün başka bir videosu var şu linkte.
https://tr.aliexpress.com/item/3303...00957919378167e6756!12000025642050894!rec!TR!
DOT modunda çalıştırıldığında LM3915 lerin sahte olduğunu anlayabiliyorsun.
Sadece zıp zıp zıplamakla kalmıyor, herşey birbirine giriyor. :D
Üle bu çinlileri takdir etmek de lazım haa..
Herifler oyuncak yapıp, millete profesyonel diye kakalıyolar :p

Son düzenleme:
Evet haklısınız. Bakın hatta 10 ledli LM 3915 ile yapılmaya çalışılmış ama bu daha fena zıplıyor. Sanki Çekirge. :)

GHXAMP LM3915 Çift Kanal 10 ses seviyesi göstergesi

@sasen1 için tek LM3915 li PPM yapmıştık.
Bizim tek LM3915 li PPM ile bu ürünü kıyaslarsak, bizim projemizdeki hassasiyet ve ölçümler, çalışma faktörüne nasıl etki ediyor görülecektir.
Aslında bizim projemiz ile bu tip ürünler arasında olsa olsa 5$ kadar maliyet farkı bulunuyor. Belki kondansatörler daha fazla tutabilir.
Ancak 5$ lık bir üretim maliyetinden ziyade devrenin ölçüm ve tasarım hassasiyetinin sağlanabilmesi, ve belli normlarda çalıştırılabilmesi, herkeslerin yapabileceği bir şey değildir.
Örneğin DIN normu veya EBU normu gibi.
Sendeki EBU PPM in çalışması ile veliexpresteki -57 lik PPM in çalışmasını kıyaslarsak, çalışma farklarını rahatlıkla görebilmekteyiz.
Üstelik araştırdığım kadarıyla herifler bu ürünün videosunu çekerken göstergeyi sadece zıplatmışlar.
GIMIL GIMIL ediyo mu bırak hesabı :D
Çalışma seviyesini -40 ların altına getirsinler de görek.
Düşük sinyal seviyelerinde o gösterge eminim ki gıbızlanacaktır.

Yamyam hocam bugün PPM etiketini bastırdım.Yapıştırmadan önce renkler güzeldi.Ama yapıştırınca çok kötü oldu.Çok silik çıktı.Tekrar bastırmam gerekecek.Biraz da yazılar küçük kalmış onları büyüteceğim.

Ekli dosyalar

• ppm etiket.jpg
    ppm etiket.jpg
    149.2 KB · Görüntüleme: 9
  • ppm.jpg
    ppm.jpg
    108.3 KB · Görüntüleme: 9
Yamyam hocam bugün PPM etiketini bastırdım.Yapıştırmadan önce renkler güzeldi.Ama yapıştırınca çok kötü oldu.Çok silik çıktı.Tekrar bastırmam gerekecek.Biraz da yazılar küçük kalmış onları büyüteceğim.
KÖTEK :rolleyes: 🔨 ⛏️ Ayrıca 👊 SUMSUK.
Sana ne söylemiştim?
Panele daha önce alüminyum folyo yapıştır. Folyo olmasa bile alt zeminin açık renkli olması gereklidir. Arka zemin koyu olduğu sürece ışığı yansıtamaz ve stickerdeki yazılar veya renkler belli olmaz.

Yamyam Hocam PPM display etiketini yaptım .Biraz geç oldu ama bilmem nasıl olmuş?

Ekli dosyalar

• PPM DISPLAY.jpg
    PPM DISPLAY.jpg
    247 KB · Görüntüleme: 10
Yamyam Hocam PPM display etiketini yaptım .Biraz geç oldu ama bilmem nasıl olmuş?
Son derece şipirdek.
Başta @ozgurece35 olmak üzere tüm görenler gudurabilir.
Test videosu prosedürleri için ben sana önergeler yazacağım.
Sen şimdiden sistemi hazırla.
İki ayrı videoyu birleştirme şansın yoksa PPM-ULA ile senin PPM alt alta gelecek şekilde monitörü amplinin üzerine koyabilirsin.
Böylece hem senin PPM hem de PPM ULA ekranda rahatlıkla büyük görünebilecektir.
Test esnasında ekrandaki test sinyallerini veya müzik eserini de göstermek istersen, kamerayı duruma göre ayarlayabilirsin.
Test unsurlarından olan DIN normu PPM-ULA ile senin PPM in bir eserdeki iniş çıkış süreleri kıstas olacağı için, 1-2db gibi düşük değerlerdeki sapmaları gözle algılayamayız.
Ancak bir eserdeki tepe noktasına hem senin PPM hem de PPM ula yaklaşık aynı zamanda ulaşıyorsa ve decay time için de yaklaşık 15-20db lik düşme süreleri yaklaşık eşit oluyorsa DIN standardı doğrudur. Belki senin PPM 0.5 sn farkedebilir bu çok önemli değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,315
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri