40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Evet.
Ama kastettiğim son icadımız olan presto legosu... PARDON
Son tasarımımız olan DIN PPM.
LM1875 li amplideki PPM düşük çözünürlüklü olduğu için karşılaştırılması zordur.
Burada çok önemli olan unsur senin DIN PPM ile programdaki DIN PPM in sapma ve düşme hızlarıdır.
Bu hızlar yaklaşık eşit olmalıdır.
Ancak BBC, NORDIC veya true PPM ler daha hızlı sapar ve yüksek değer gösterebilir.
Onlara uymayacaksın.
Tamam hocam yarın bu dedikleriniz doğrultusunda bir çalışma yapar size bilgi veririm.Teşekkür ederim.

Tamam hocam yarın bu dedikleriniz doğrultusunda bir çalışma yapar size bilgi veririm.Teşekkür ederim.
Yarın için ayrıca ÖDEV veriyorum.
Bu ÖDEV aynı zamanda bir EMİR'dir. Yerine getirilmezse köteklenmekle kalmaz afaroz bile edilebilirsin.
LM1875 li amplindeki PPM lerin üst kartını sökeceksin. Bu karttaki 2.2uF redresör çıkışındaki gondansatörleri söküp yerine sana vermiş olduğum 330nF lardan takacaksın.
Sonra kartı yerine takarak bu PPM leri izlemeye alacaksın.
1Hafta kadar izledikten sonra tekrar orijinal gondansatörleri takabilirsin.

Yamyam hocam 330nF ları taktım.İzledim.Ama bunlarla çok hızlı çalışıyor .Alttaki kart ile karşılaştırdığımda ledlerin atakları hızlı ama dönüşleri de çok hızlı oldu.

Yaptığımız DIN PPM ile PPMulator3 ü kullanarak müzik çaldığımda desibelleri doğru gösteriyor mu diye bir test videosu çektim.Slow modunda olduğu için PPMulator3 e göre iraz daha durgun sanki.Bir de siz değerlendirir misiniz?

Ekli dosyalar

• 330nF .jpeg
    330nF .jpeg
    80.5 KB · Görüntüleme: 9
Yamyam hocam 330nF ları taktım.İzledim.Ama bunlarla çok hızlı çalışıyor .Alttaki kart ile karşılaştırdığımda ledlerin atakları hızlı ama dönüşleri de çok hızlı oldu.

Yaptığımız DIN PPM ile PPMulator3 ü kullanarak müzik çaldığımda desibelleri doğru gösteriyor mu diye bir test videosu çektim.Slow modunda olduğu için PPMulator3 e göre iraz daha durgun sanki.Bir de siz değerlendirir misiniz?

Elbette ki atak ve düşme değişecek. Önemli olan hızlı ölçümlerdeki seviyeyi gösterebilme ve takip edebilme.
330nF larda 30db ölçüm alanı için bu tür uygulama profesyonel teknikte headroom seviyesi ölçümü için kullanılıyordu.
Seviyeler aynı olmasa da ben bunu EBU PPM ile kıyaslayabilmen için önermiştim.

DIN PPM son derece normal. PPM-ULA ile kıyaslandığında elbette ecik yavaşlık söz konusu olacaktır. Çünkü alt seviyelerde bizim PPM in çözünürlüğü 3db. Ama yüksek seviyeli bir müzik dinlersen yani -2 ila +2 db seviyelerinde gerçek DIN PPM ile hemen hemen aynı olduğunu göreceksin.
NOT:
Bu tür küçük sapmalar için bizim PPM'in redresör çıkışındaki 510 ohm direnci 330 ohm yaparak yine test yapabilirsin.
Ancak bu testten önce yüksek seviyelerdeki kıyaslamanı yapmanı öneririm.

Son düzenleme:
@sasen1
You tube da yayınlaman için sana bazı testler önereceğim.
PPM ULA ile senin DIN PPM yine yanyana ekranda görünecek. Eğer iki videoyu birleştirebilme şansın varsa, her iki PPM i daha büyük çekerek yanyana tek çerçevede göstererek daha iyi gözlem sağlayabilirsin.
TESTİN YAPILMASI:
Her iki PPM için PC den ton sinyali verilir. +1db, 0db, -3db, -5db, -10db, -13db, -21db ve -31db.
Tüm seviyelerin PPM ULA ile senin PPM deki karşılaştırması yapılır.
Daha sonra yüksek dinamik alanlı bir müzik eseri çalınır.
Yani eserin seviyesi + seviyelerden -30db lere kadar oynak olmalıdır. Eğer böyle bir eser bulunamazsa, yüksek seviyeli bir eseri PC de çalarak PC'nin seviyesi yavaş yavaş düşürülür.
Yüksek ve düşük seviyelerde hem PPM ULA hem de bizim DIN PPM izlenir.
Eğer bizim PPM'in skala değerleri de yazılıp, kaç db gösterdiği de olursa, bu videoyu seyreden bir profesyonel kişi, ''HELAL OLSUN İYİ YAPMIŞ'' diyecektir.

@sasen1
You tube da yayınlaman için sana bazı testler önereceğim.
PPM ULA ile senin DIN PPM yine yanyana ekranda görünecek. Eğer iki videoyu birleştirebilme şansın varsa, her iki PPM i daha büyük çekerek yanyana tek çerçevede göstererek daha iyi gözlem sağlayabilirsin.
TESTİN YAPILMASI:
Her iki PPM için PC den ton sinyali verilir. +1db, 0db, -3db, -5db, -10db, -13db, -21db ve -31db.
Tüm seviyelerin PPM ULA ile senin PPM deki karşılaştırması yapılır.
Daha sonra yüksek dinamik alanlı bir müzik eseri çalınır.
Yani eserin seviyesi + seviyelerden -30db lere kadar oynak olmalıdır. Eğer böyle bir eser bulunamazsa, yüksek seviyeli bir eseri PC de çalarak PC'nin seviyesi yavaş yavaş düşürülür.
Yüksek ve düşük seviyelerde hem PPM ULA hem de bizim DIN PPM izlenir.
Eğer bizim PPM'in skala değerleri de yazılıp, kaç db gösterdiği de olursa, bu videoyu seyreden bir profesyonel kişi, ''HELAL OLSUN İYİ YAPMIŞ'' diyecektir.
Yamyam hocam yapabilirsem yapmak isterim.Güzel olur.Ama önce şu skala baskısı için çizimi ve bastırma işini yaptırmalıyım ki izleyenler için de anlamlı olsun.

Bugün daha hassas bir ayar yaptım. 2 kanal mono olarak izlerken artık hep aynı .Fakat bir sorunum var.Müziği kapattığımda veya sinyal jeneratörünü ledler sol sağ birlikte mono olarak ayarlı iken inişe geçiyor. Her iki kanal -34 desibele kadar birlikte iniyor.Tam -37 desibelde sağ kanal ledi zamanında sönerken sol kanal ledi sağ söndükren sonra bira gecikmeli sönüyor.Yani sol kanal -34dB den -37dB e gecikerek geçiyor.Bunu nasıl çözebilirim?

Yamyam hocam yapabilirsem yapmak isterim.Güzel olur.Ama önce şu skala baskısı için çizimi ve bastırma işini yaptırmalıyım ki izleyenler için de anlamlı olsun.

Bugün daha hassas bir ayar yaptım. 2 kanal mono olarak izlerken artık hep aynı .Fakat bir sorunum var.Müziği kapattığımda veya sinyal jeneratörünü ledler sol sağ birlikte mono olarak ayarlı iken inişe geçiyor. Her iki kanal -34 desibele kadar birlikte iniyor.Tam -37 desibelde sağ kanal ledi zamanında sönerken sol kanal ledi sağ söndükren sonra bira gecikmeli sönüyor.Yani sol kanal -34dB den -37dB e gecikerek geçiyor.Bunu nasıl çözebilirim?
LM3915 lere bağlı 330nF kondansatörleri kontrol et. Değerleri aynı ise bu olay LM3915 lerin kalitesizliğinden kaynaklanır.
Ne yazık ki birbirisine eşlenik LM3915 bulabilmen de zordur.
Ancak -34db ile -37db arası çok ta önemli değildir.
Daha önce bahsettiğim üzere ben orijinal entegrelerde bile bu gibi hatalarla çok karşılaşmıştım.

Ancak -34db ile -37db arası çok ta önemli değildir
Evet önemli değil ama işte ben takıyorum böyle şeyleri kafama sorun bende hocam:DSizin dediğiniz 330nF lar LM3915 in 4 ve 5 . bacaklarına bağlı olanlar değil mi?

PPM display baskı için bir çizim yaptım.Desibellerden hangisini atacağıma karar eremediğim için hepsini yazdım.Siz nasıl derseniz öyle yapalım.Atalım veya atmayalım.

Ekli dosyalar

• PPM1.jpeg
    PPM1.jpeg
    120.9 KB · Görüntüleme: 6
  • PPM örnek1.png
    PPM örnek1.png
    46.1 KB · Görüntüleme: 7
Evet önemli değil ama işte ben takıyorum böyle şeyleri kafama sorun bende hocam:DSizin dediğiniz 330nF lar LM3915 in 4 ve 5 . bacaklarına bağlı olanlar değil mi?

PPM display baskı için bir çizim yaptım.Desibellerden hangisini atacağıma karar eremediğim için hepsini yazdım.Siz nasıl derseniz öyle yapalım.Atalım veya atmayalım.
Mili voltları kafana takarsan gudurursun. Çünkü o denli düşük voltajlarda tolerans faktörü de büyük olur.
Eğer LM3915 ler orijinal olarak temin edilebilseydi, sana birkaç tane daha al ve değiştirerek test et derdim.
Şimdi desem ki sana 10 adet LM3915 al. Her birisini diğeri ile eşleştir. İki tanesi bile eşleşse ne mutlu sana çünkü küçük bir masrafla işi kurtarırsın.
Ama günümüzdeki LM3915 lerin eşleştirilebilmesi neredeyse mucize gibi birşey olur. Birisi gıçını oynatırken diğeri başını sallar. Yani birisi ile -37db yi tutturamazsın diğeri ile -13db yi. Birisi ile 19db de kuyruğunu sallarken, diğeri 31 db civarında kıvırmaya başlayabilir.
Sen yine da şanslısın ki sadece son led decay da sıkıntı var. Bu da zaten genel çalışmada göze görünmez.

Skalada yazıların atılması değil, yazıların büyüklüğü ile gözle görülebilir ve takip edebilmesi önem arzeder.
Yani senin skalan yeterince büyük ve gözlem mesafesinden (yarım metre) tüm yazıların okunabilecek büyüklükte ise tüm yazıları yazabilirsin. Ancak yazıların çok olmasından dolayı küçük yazılar yazılması gerekiyorsa, işte o zaman 2 haneli yazılardan majör olmayanları atabilirsin.
ÖRNEĞİN.
-10 Majör. -13, atla -16 yaz. -19 atla -22 yaz. -25 atla -28 yaz. -31 atla -34 yaz..
Böylece bu yazıları 1 punto daha büyük yazabilir, daha iyi okunmasını sağlayabilirsin.
DİKKAT ET:
Senin PPM ULA da da böyle bir uygulama yapılmıştır. Yani bazı değerler yazılmış bazı değerler yazılmamıştır.
Örnek alabilirsin.

Ama günümüzdeki LM3915 lerin eşleştirilebilmesi neredeyse mucize gibi birşey olur
Gerçekten benimki mucize diyebiliriz sizden gelenler ve bendekileri değişik varyasyonlarla eşitleyebildim.Hatta ilk başta hiç kalibre yapamadım.sonra tak çıkar onu dene olmadı bunu dene olmadı derken ayar tuttu.Hiç kurcalamayayım eldekilerden olmak da var :D

Diğer PPM skalalarını da inceledim.Bu şekilde bir bastırayım.Eğer güzel olmazsa değiştiririm.Şimdi bilgisayarda orjinal ölçüsüne getirip okudum rahat okunuyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,348
Kullanıcılar
450,188
Son üye
adryx

Yeni konular

Geri