3x0.75 mm2 kablonun içindeki toz

hopdedix

Üye
3x0.75 mm2 kablonun en dışındaki siyah izolasyon kablosunu sıyırdığımda 3 adet iletkenin etrafından beyaz bir toz dökülüyor. Buradaki maksat nem önlemek midir?
ayrıca bir seferinde de ip görmüştüm

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Toz hakkinda emin konusmayayim, nem almak icin de olabilir, uretim esnasindaki PVC kalitesinin zayifligindan da olabilir.( Umarim nem icin alinmis bir onlemdir)
Fakat ip olayini ben uretici bir firmaya sormustum, genelde, ince kesitli ve az damarli kablolarda, duzgun
( mesela oval ) bir sekil vermek adina boslugu doldurmak icin kullandiklarini soylemislerdi.

dıştaki izolenin içtekine yapışmasını önlemek ve kolay açılmasını sağlamak için diye düşünüyorum.
ben o ipi kabloyu açmak için kullanıyorum.İpi çekince dış izoleyi kesiyor :D

O tozların, pudra olduğunu zannediyorum.Kablo damarlarının birbirine yapışmasını önlemek üzere kon-
muş olmalı.Rutubet alıcı gibi olmasının,zararlı olacağını düşünüyorum.

Arkadaşım tşkr edip konuyu noktalamışsın gerçi ama,o toz pudradır.Yani talk madeninin öğütülmüş halidir.Plastik ve türevlerinde yapışmayı önleyici ve satıh stabilliği sağlamak amacıyla imalat tekniği olarak yararlanılıyor.Arkadaşların da değindiği gibi İp ise dairesel kesit elde etmek için dolgu maddesi olarak kullanılıyor.

Benim bildiğimde tamamen farklı:) Dönüşlerde kalo dış izolesinin yırtılmasını önlemek ve iletkrnlerin dönüşerde izole içinde kaymasını sağlamak die biliyorum. Çünki kalitesiz markalarda öle birsey yok iletkenlerin üzerine direk dış izole dökülmüş.

bazı kablolarda da yağ oluyor dış izoleyi soyunca. onun sebebi nedir

Sn.tolga yeşil,eski yeraltı kablolarında kağıt ve bez izolasyon maddeleri kullanılırdı.Bu maddelerin izolasyon seviyelerini arttırmak için yağ emprenye edilirdi.Bu yağ hem var olan yalıtım seviyesini arttırır. Yalıtım maddeleri yağ ile doygun olduğundan olası su ve nem etkisinde suyun ilerlemesi veya nem alarak izolasyonun azalması ve elektrik alan kontrolünün olumsuz etkilenmesini önlenir.Günümüzde ise telekominikasyon kablolarının su ve nem etkilerinden korunması için yağdan faydalanılır.

Sn.tolga yeşil,eski yeraltı kablolarında kağıt ve bez izolasyon maddeleri kullanılırdı.Bu maddelerin izolasyon seviyelerini arttırmak için yağ emprenye edilirdi.Bu yağ hem var olan yalıtım seviyesini arttırır. Yalıtım maddeleri yağ ile doygun olduğundan olası su ve nem etkisinde suyun ilerlemesi veya nem alarak izolasyonun azalması ve elektrik alan kontrolünün olumsuz etkilenmesini önlenir.Günümüzde ise telekominikasyon kablolarının su ve nem etkilerinden korunması için yağdan faydalanılır.
Enerji kablolarinda da uygulamalar var sanirim yag ile ilgili

Forum istatistikleri

Konular
128,353
Kullanıcılar
450,207
Son üye
YK58

Yeni konular

Geri