3V Güneş Panelinden Li-ion Şarj Etmek

Merhabalar değerli forum ailesi.

Başlıkta belirttiğim gibi 40x40 mm'lik güneş panelinden 3V-100mA'lik bir değerle li-ion şarj etmek istiyorum. Fakat burada kullanacağım metot hakkında sorum olacak. Bu 3V'u önce 5V' gibi bir değere step-up ile yükseltip sonrasında MCP73831 veya TP4056 ile mi şarj etmeliyim yoksa 3v ile direk şarj edebileceğim bir entegre veya yöntem var mıdır?

2 paneli seri bağlayıp voltajı 6v a çıkarın sonra şarz edin.

Akımınız cok dusuk. Bu akim tp4056 ile sarj karakteristigine uymuyor. Bu nedenle voltaji 5 volta cikartip tekrar 4.2 volta dusurmek mantiksiz.

Size tavsiyem MT3608 modul ile panel geriliminizi 4.2 volta yukseltip pilinizi direkt şarj edebilirsiniz. Zaten muhtemelen piliniz bu akimla cok gec sarj olacak yada tam dolmayacaktir.

Peki hocam bu datasheet'de 1.7v-18v demiş Vin için. Bu 1.7v da bile şarj oluyor anlamına mı geliyor? Ben mi yanlış anlıyorum?
https://cdn.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/466435_9612362.pdf
Bir de teorik olarak voltu kaç katına çıkarırsanız aynı oranda akımı da kaybedersiniz ki güç yani watt (W=amper x volt) sabit kalsın. Tabi bir de yükseltirken dönüştürücünün de kaybı var 100 verimle çalışmaz yani en fazla tam güneşte 65 mA gibi bir değer kalıyor size (günün her saati özellikle kışın bu değeri alma şansınız zaten yok güneş açısı falan da var bir de tabi). Li-ion yerine daha düşük amperli bir batarya ya da bir panel daha kullanmanız daha efektif olabilir.

Bir de teorik olarak voltu kaç katına çıkarırsanız aynı oranda akımı da kaybedersiniz ki güç yani watt (W=amper x volt) sabit kalsın. Tabi bir de yükseltirken dönüştürücünün de kaybı var 100 verimle çalışmaz yani en fazla tam güneşte 65 mA gibi bir değer kalıyor size (günün her saati özellikle kışın bu değeri alma şansınız zaten yok güneş açısı falan da var bir de tabi). Li-ion yerine daha düşük amperli bir batarya ya da bir panel daha kullanmanız daha efektif olabilir.
Evet söylediklerin çok doğru teşekkür ederim. Ama kullanacağım sistem 1000 mAh'lik batarya ile yaklaşık 350 gün yeterli gelebiliyor. O yüzden 65 mA bile çok değerli:):) . Ama maliyeti çok arttıracak gibi duruyor.

Evet söylediklerin çok doğru teşekkür ederim. Ama kullanacağım sistem 1000 mAh'lik batarya ile yaklaşık 350 gün yeterli gelebiliyor. O yüzden 65 mA bile çok değerli:):) . Ama maliyeti çok arttıracak gibi duruyor.
Nasıl bir ortamda kullanırsınız bilmiyorum ama açık ve soğuk ortamda batarya kapasitesini tam veremez bu kadar az güç çekiyorsa da güneş paneli koymasanız bile kullanım süresi çok güzel. Kullanırsanız da ilk pili evde adaptörle şarj edersiniz bir tane dediğiniz step-up konverter alırsınız sonsuz süreyle kullanabilirsiniz. Tabi doğru dürüst bir deşarj olmayacağı için sadece pil dolu kalacağı için bu biraz pilin ömrüne iyi olmayabilir. Ayda bir üşenmezseniz en azından boşaltıp şarj etmenizi tavsiye ederim. 65mA bile size çok sanırım. Özel değilse merak ettim bu kadar düşük güç tüketimi olan şey nedir?
Maliyeti artıracak bişey yok bi tane mt3608 alınca işlem tamam değilmi diğerleri zaten sizde yokmu
Tek kalan bu sanırım aynen.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri