380 V İç Tesisat

Evet gerekli. Daire besleme ister tek faz ister 3 faz olsun daire içi sigorta kutuna 30mA K.A.R koymak yönetmelikler gereği şart. 4P 30mA kaçak akım rölesine ordan 3x wotomata ordan da tek fazlı w otomatlara dağılım yapman gerekir.
öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
şimdi ben panodaki 40 a 300 ma KAr sinden sonra Pano içerisine 3x w otomat taktım bu durumda yinede daire içerisindeki sigorta kutusuna da 3x w otomat gerekli mi? panodaki 3x otomat 40 Amp

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
şimdi ben panodaki 40 a 300 ma KAr sinden sonra Pano içerisine 3x w otomat taktım bu durumda yinede daire içerisindeki sigorta kutusuna da 3x w otomat gerekli mi? panodaki 3x otomat 40 Amp

3 Faz daire beslemesinde bina girişinde ana şalter ve 300mA Kaçak akım koruma olur sonra sizin sayaçta 3x w otomatınız olur, daire içinde 4P 30mA K.A.K.R'sinden sonra 3x sigorta olur burdan tek faz linye sigortalarına dağılır.
Sigorta kutunuz içindeki monofaze sigortalardan biri yandı veya fare falan girdi kısa devre ettirdi bu durumda 3xw otomatınız açtırarak koruma sağlar. Bunun üç avantajı var birisi sayaç panosuna inmeden müdahale imkanı sağlar ikincisi bu 3x w otomatı takmazsanız kısadevrede sayaç sigortanız arızalanırsa mühürlü bölmede olduğu için sizi uğraştırır, üçüncüsü KAKR'sinin kısadevre koruma özelliği yoktur bu cihazın hasar görmesini önler.

Sağolasın abicim sayende bu işi çözücem. Allah razı olsun

Sağolasın abicim sayende bu işi çözücem. Allah razı olsun

14072.jpg

tek faz sigorta beslemelerini 3faz geçiş müşterek baraları satılmakta onunla daha sağlıklı olur bağlantıyı görmen için bu şekilde kablo ile köprülü çizdim.

Son düzenleme:
şimdi ben bu kadar otomatı 12 li w kutusuna nasıl sığdırcam ? 4 .Kar sinin 3 ü de 3x w otomatın geriye kaldı 5 otomatlık yer 2 si aydınlanma linyesi 2 si özel priz geriye 1 kaldı. bu durumda olmaz herhalde o zaman 24 lü w kutusu mu kullanmalıyım.

14072.jpg

Bi sorum olcak ustam şimdi biz KAR. sinden sonra 3x w otomatı takarsak fazların birinde bi kısadevre oldugunda 3xotomat atarmı? atarsa diğer 2 fazda gider...

Riski minimuma indirmek için bunu yapman gerekiyor. Daire içindeki trifaze sigorta atmasa trifaze sayaç sigortan atacak belki arızalanacak bu daha kötü bir durumdur.

istanbul ataköy deki binaların çoğunluğu 380v trifaze beslemedir.
tesisat düzgün yapılırsa bi problem olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,403
Kullanıcılar
450,300
Son üye
objektifyorumcuofficial

Yeni konular

Geri