315 kW asenkron motor için kablo kesiti

uvwxyz

Üye
Merhabalar,
380 V gerilimli, 315 kW'lık bir asenkron motor için 1500 m'lik bir besleme hattı çekilecek. Gerekli kablo kesiti ne olmalıdır? (Alüminyum iletken kullanılacak).
Önerilerinizi bekliyorum.
Saygılarımla.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
havai hat mı olacak? alüminyum demişsiniz de ? bakır olmaz mı ?

kablo kesit tayini hesabına göre 300'lük kablo bile kurtarmıyor. motorun gücünün 315KW olduğuna eminmisiniz bu çok büyük bir değer ?

Merhabalar,
380 V gerilimli, 315 kW'lık bir asenkron motor için 1500 m'lik bir besleme hattı çekilecek. Gerekli kablo kesiti ne olmalıdır? (Alüminyum iletken kullanılacak).
Önerilerinizi bekliyorum.
Saygılarımla.

Öncelikle kuracağınız sistem hakkında detaylı bilgi vermelisiniz.1500 mt'lik bir a.g. iletkeninin getireceği maddi yükü vb. detayları düşünerek oluşturulacak bir maliyet analizine göre sistemin enerji gereksinimi karşılanmalıdır ve son olarak da şunu eklemeliyim ki eğer bu işte yetkili olarak sorumluluk alıyorsanız bu da kaçlık kesit kablo seçeyim diye forumlarda sormak değil (milyonlarca hesap programı var akım-gerilim düşümü için arama yapmanız yeterli),teknik konuda size yardımcı olabilecek bir mühendislik firmasına danışmanız yararınıza olacaktır.Saygılarımla,iyi bayramlar..

benim görüşüm havai hatla çok ama çok masraflı olur. en ekonomik yer altı kablosu ile.

Öncelikle kuracağınız sistem hakkında detaylı bilgi vermelisiniz.1500 mt'lik bir a.g. iletkeninin getireceği maddi yükü vb. detayları düşünerek oluşturulacak bir maliyet analizine göre sistemin enerji gereksinimi karşılanmalıdır ve son olarak da şunu eklemeliyim ki eğer bu işte yetkili olarak sorumluluk alıyorsanız bu da kaçlık kesit kablo seçeyim diye forumlarda sormak değil (milyonlarca hesap programı var akım-gerilim düşümü için arama yapmanız yeterli),teknik konuda size yardımcı olabilecek bir mühendislik firmasına danışmanız yararınıza olacaktır.Saygılarımla,iyi bayramlar..
Sistem proje aşamasında. Motor bir ekskavatör üzerinde çalışacak. Ekskavatörün hareketli olduğunu düşünürsek, özel bir rotatör joint ile bağlantı yapılacak. Aslına bakarsak işin bu kısmı, üzerinde daha çok düşünülecek kafa yorulacak kısım. Kablo kesitinin kurtarmadığını ben de gördüm. Çift devreli bir besleme (2x300 mm2) gibi bir çözüm fikri gelebilir mi diye bu soruyu sormuştum. Şantiyede 31.5 kV orta gerilim şebekemiz var. Ekskavatör yakınına bir trafo konarak mesafe düşürülebilir fakat, kazı sahası sürekli genişlemekte. En uzak mesafeye göre bir kablo seçimi yoluna gidilecek.
Çift devreli bir besleme problemi çözebilir mi?
Sizlere de iyi bayramlar.

2x300 mm2 de kurtarmıyor. trafonuz sisteme yakınsa daha kolay olur.

Ekskavatörün kazı alanında bulunacağı mevkii,bu mevkiide durulacak süre vb. faktörler gözönüne alınarak bir çözüme varılması gerek.Uzun mesafede taşınacak a.g. şebekesinin maliyeti sisteme y.g. havai hat çözümünden çok daha masraflı olacağını düşünüyorum.Ama dediğim gibi konu her yönüyle iyice analiz edilmeli.Sadece motoru beslemek değil,yol vermek,güvenli çalıştırmak vb. etkiler de önemli.

Cevap yazan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
Wipeoutx, proje bütün fizibilite çalışmaları ile birlikte yürütülmekte. Her türlü alternatif çözümler gözönüne alınmakta. Proje tamamlandığında burada paylaşmaya çalışacağım. Özellikle rotator joint çözümünü.
Tekrar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri