31,5 kv xlpe kablo başlığı yapımı

...ısı büzüşmeli aparatın pabucun hemen altından itibaren yapmanız gerektiğini söyledim,son resminizde pabuç ile ısı büzüşmeli kısım arasında yaklaşık bir 5 cm boşluk kalmakta,boşluk fazla gibi...

O siyah renkli stres kontrol tüpüdür. İşlemlerin en sonunda kırmızı renkli dış tüp de kabloya geçirilip büzüştürme yapılıp, kablo başlığnın (ısı büzüşmeli izolatörden (krepaj arttırıcı etek) önceki) son hali alınmış olur.
Sanırım sn. 3elibrahim, bu son aşamaları resimleyip eklemediği için karışıklık çıkmakta.
3m ve raychem kablo başlığı kutusundan çıkan dökümanları vaktiyle eklemiştim şu konuya.
İsteyen bakabilir :
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/xlpe-kablo-başlığı-neden-patlar.3301/page-4

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben ısı büzüşmeli ek nedir diye sormadım,ısı büzüşmeli aparatın pabucun hemen altından itibaren yapmanız gerektiğini söyledim,son resminizde pabuç ile ısı büzüşmeli kısım arasında yaklaşık bir 5 cm boşluk kalmakta,boşluk fazla gibi.300 TL de çok düşük bir fiyat, 1000 euro civarı diye hatırlıyorum bu aparatları.
sen kablonun son halını bırakmış oldugum eklentiden gorebilirsin o siyah parça stres kontrol tupudur ondan sonra kırmızı dış kılıf vede deflektor takılır bu ayrınyılar eklentide var 300 lira derken o urun alman malı ben son derece memnunum hiç bir sıkıntım yok

hocam nasil yapildigini ayrintili bir şekilde anlatırmısınız. çok makbule geçer

baslık yapmaya baslamadan once baslıgın kullanım klavuzunu okumakta fayda var kabloyu yere paralel olacak biçimde herhangı bir noktaya sabitleyın kabloyu baslık ve papuç boyu kadar 36 kv dahılı tıp oldugun için 37 cm kısmı maket bıçagı ile kablo izlesini soyalım kablo ucundan itibaren 37 cm kısmın bitiminden 10 cm kısmı temizleyıp sızdırmazlık bantını saralım 6 cm olarak toprak iletkenini geriye dogru saç orer gibi orerek ucunu papuçluyalım karbon tabakayı 37 cm kısmını keselım yarı iletken tabakayı mumkunse kablo soyma aparatı ile kablo ucundan 33 cm izole baslangıcından 4cm kalacak biçimde soyalım yarı iletken tabakanın temiz bir biçimde soyulduguna dikkat edelım papuç boyu kadar kadar yalıtkan tabakayı kablo damarından çıkaralım ve papucu papuç pensesi ile basalım sarı bantı yarı iletken tabakaya 2 cm gelecek biçimde yalıtkan tabakaya 1 cm gelecek biçimde saralım sızdırmazlık bantını ise papucun ustune saralım daha sonra stres kontrol tupunu yarı iletken tabakanın bitiminden 1-2 mm açıklık kalacak biçimde kabloya sokup alevın mavı kısmı ilşe ısıtalım kırmızı tupu geçirelım deflektoru sarı bantın baslangıç noktasına kadar getırıp orada ısıttıktan sonra baslıgımız enerji vermeye hazır vaziyete gelmiştir

güzelbır çalışma başından sonuna kadar her adım fotograflansa daha yararlı olur

tyko kablo soyma aparatı 430 euro fiyatı var ama kabloyu süper acıyor

senin alet baya ucuz haliylede resimdeki aparat bence fazla dalıyor kabloya

artı yol acarak ilerliyor tyko da bu durum yok kısacası ne kadar para okadar köfte

saygılar..

Bence yol açarak ilerlemesi daha iyi birşey. Tyco'da düzgün ilerleme yapmayabiliyor, atlama yapıyor vs. Çok da kullanışlı değil gibi.

tabi bu ürünü görmedim ama, tyco yu da pek sevemedim

biz de 154 kv kablo başlığı yaptırdık. biraz daha profesyonel oldu. çünkü direk imalatçı firma yaptı başlıkları ve her nekadar kablo soyma aparatları olsa dahi kablo soyulduktan sonra cam ile üzerinden tekrar geçtiler. 3 tane başlığı yapmak 2 günlerini aldı. çok zahmetli bir iş. uğraşanlara Allah kolaylık versin

Hocam XLP dahili ve harici kablo başlıklarının arasındaki fark nedir veya
dahili kablo başlığını harici olarak veya harici kablo başlığını ise dahilli olarak kullansak sakıncaları ve doğabilecek sorunlar nelerdir.

ekte ve başlıkta 3m kullanmadım ama raycem güzeldir onu çok kullandım camla soyulmada herhangibir sorun yaşamadım işini düzgün yaptıktan sonra ha cam ha aparat biz aparatla yapıpta ölçüden haberi olmayanları da gördük :)

Hocam XLP dahili ve harici kablo başlıklarının arasındaki fark nedir veya
dahili kablo başlığını harici olarak veya harici kablo başlığını ise dahilli olarak kullansak sakıncaları ve doğabilecek sorunlar nelerdir.
izalasyon sorunu yaşarsın hemen olmasada zaman içerisinde bu sorunu yaşarsın iç ortam ile dış ortanda göreceği tüm etkiler farklıdır mesala yağmur güneş gibi bunlarda farklı etkilere yol açar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri