300 metre mesafe için nasıl bir kablo kullanalım

erkan1525

Üye
Merhaba ustalarım,
300 - 320 metre mesafeye elektrik bağlamamız gerek.
Direk dikme şansımız yok. Çünkü tepe çok dik. Yere gömeceğiz kabloyu.
Ekonominiz çok zayıf.
220v kullanıyoruz.
2 farklı tavsiyenize ihtiyacımız var.

Max tüketim 900 wat için önereceğiniz kablo marka ve ölçüsü nedir.

Max Tüketim 2500 wat için ömnereceğiniz kablo marka ve ölçüsü nedir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1 fazlı tüketim ve 2,5 kw güç ve 320 metre için iletken kesiti minimum 25 mm kare çıkıyor.

1 fazlı 0,9 kw için 10 mm kare çıkıyor. Tabi bu aktif yük için çalıştıracağınız cihaz motor türü bir yük ise kesitler daha da büyük çıkacaktır.Ben aktif yük ve % 3 gerilim düşümü üzerinden hesap yaptım

kablo markası ise hes veya öznür marka olabilir

Son düzenleme:
Enerjiyi alacağınız yer ile trafo arasındaki mesafe de önemli, Eğer trafoya uzak bir noktada iseniz kesitler daha da büyüyecektir.

trafo dan 300.metre ise gerilim düşürümü % 5 alına bilir.

3X16/6 aliminyum kablo kulalnın yükünüzün moofaz olması önemli değil. Alimünyum kablo işçiliği biraz zor olabilir ama ekonomik olur hem hırsızlar da kolay kolay ilişmez aliminyum kablolara.

Yardım isteyipte yardım etmeye çalışan birine aksi konuşmak insanı edeceği yardımdan soğutuyor...

Yardım isteyipte yardım etmeye çalışan birine aksi konuşmak insanı edeceği yardımdan soğutuyor...
Siz çok aksi olmalısınız ki öyle algılamışsınız. Nasıl bakarsan öyle görürsün. Şimdi siz bunuda yanlış anlarsınız ama... :)

Buraya çöp dökülür olayı oldu şimdi :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri