2 güç trafosu seri bağlanabilir mi?

femre

Üye
Piyasada 11kv/6,6kv dönüştürme oranına sahip trafo bulunmaması durumunda, elimizde var olan 11kv/34,5kv ile 34,5kv/6,6kv trafoları seri olarak bağlayabilir miyiz?

Bağlanabilir ise dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Böyle bir işlem olmaz ama,soruyu biraz daha açabilirmisiniz ?

turbin jenerator çıkışımıza bağlı olan 11/6,6kv tarafomuz arızalandı. Piyada bu dönüştürme oranına sahip trafo bulamadık.

Bunun sonucunda alternatif çözüm arıyoruz. Elimizde 2 adet dönüştürme oranları 11kv/34,5kv ile 34,5kv/6,6kv trafolar var.
Turbin jenerator çıkışımız 11kv ve bara gerilimimiz 6,6 kv isteniyor.
Buna göre :
turbinjenerator(11kv)+11/34,5+34,5/6,6kv= 6,6kv
şeklinde trafoları, jenerator çıkışına seri olacak şekilde bağlanabilir mi?

Bağlanabilirse hangi özellikler ve durumlar dikkate değer olmalıdır?

11kv'luk yük ayırıcılı giris hücresi ve motor koruma hücresinden sonra 11kv/34.5 kv trafoyu baglar. ondan sonrada 34.5kv yük ayırıcılı giriş hücresi ve motor koruma hücresinden sonra 34.5/6.6 kv trafoyu baglayabilirsin tahminimce. boyle bir seyi daha once gormedim lakin baglanabilirse ancak bu şekilde olur diye düşünüyorum. saygılar

Şimdi oldu.Trafo güçleri uygun ise olabilir.Trafo kayıplarınız artar ama önemi yok.İlk devreye girişte,mık-
natıslanma akımı nedeniyle sorun olabilir.Röle ayarları ile oynayarak,o sorunu geçebilirsiniz.Trafo güçleri,
alternatör gücünden küçük olmamalıdır."Seri" lafınız beni yanılttı,"Peşpeşe" deseniz belki daha çabuk
uyanabilirdim.

güçleri aynı olmalıdır
voltajları aynı olmalıdır
bana görede buna seri bağlanma denmez paralel bağlama denir...

femre ' Alıntı:
turbin jenerator çıkışımıza bağlı olan 11/6,6kv tarafomuz arızalandı. Piyada bu dönüştürme oranına sahip trafo bulamadık.

Bunun sonucunda alternatif çözüm arıyoruz. Elimizde 2 adet dönüştürme oranları 11kv/34,5kv ile 34,5kv/6,6kv trafolar var.
Turbin jenerator çıkışımız 11kv ve bara gerilimimiz 6,6 kv isteniyor.
Buna göre :
turbinjenerator(11kv)+11/34,5+34,5/6,6kv= 6,6kv
şeklinde trafoları, jenerator çıkışına seri olacak şekilde bağlanabilir mi?

Bağlanabilirse hangi özellikler ve durumlar dikkate değer olmalıdır?

11kv gerilim cıkartan türbin jenaratörünüz 11/34,5 ------- 34,5/6,6 kv olarak kullanırsınız

bunda sıkıntı yok tek problem türbin jenaratörünüz kaç kva ?

11/34,5 ------- 34,5/6,6 trafolarınız kaç kva kullandıgınız güç kaç kva?

ürettiginiz kadar kullanıyorsanız aradaki trafoların güçleri küçükse trafolar uçar.

mevcut hücrenizden 11/34,5 trafoyu ve diger 34,5/6,6 kv trafonuzu devreye almak zor olabilir

arkadaşımızın dedigi gibi mıknatıslama akımlarından dolayı sekonder koruma rölesinin kısa devre

ayarlarını yükseltmeniz gerekecek.

dogrusu 34,5 kv 1 ad. kablo baglama hücresi + trafo koruma hücresi sisteminize ilave edilmesi lazım

saygılar.

Teorikte aşağıdaki gibi bağlayabilirsin. Trafoların verimleri %95 alınırsa jenarötörden 110 KVA lık çıkış alırsan ancak trafoların çıkışından 100 KVA alabilirsin
Burada önemli olan senin talep ettiğin güç nekadar bu önemli
Örneğin senin talep gücün 100 KVA ve bulduğun trafolardan herhangi birisinin gücü 100 KVA nın altında ise sistem çalışmaz.
Trafo güçleri talep gücünden daha büyük olmalı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri