2 adet Araç Üstü TEPE LAMBASI Sökümü-İncelemesi

elektrofizikci

Usta Üye
2 adet Araç Üstü TEPE LAMBASI Sökümü Videosu.

Bu bölümde iki adet araç üstü mıknatıslı tepe lambasını söktük, inceledik, irdeledik...
Değişik bir deneyim daha oldu. Fotoğraf makinesi flaşhı gibi çalıştığını gördük. Yüksek voltajlı bir kondansatör bu tezimizi güçlendirdi. Bu yüzden böyle bir şey sökerseniz, enerji verdikten sonra kondansatörün deşarj olmasını bekleyin veya deşarj edin...

İyi Seyirler...

Fotoğraflar: https://www.facebook.com/media/set/...073741881.291475934373995&type=1&notif_t=like

Video:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpxgjqdoym7dRd8dEWHSmZiHvCe_RGgup

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Değişik bir insan benziyosun, olabilir :) Valla yalan yok geçen MR a girdim, süzüyodum şöyle bi, makin ebozuldu. Elemanları kafaladım, yıkadım beyinlerini, neredeyse söküyoduk hep beraber :) Aklımda hep sökmek hep sökmek :)

sökmek zevkli de söktükten sonra kim topluyor yoksa çöpe mi ?Hiç sevmem toplamasını tamir edere eleman toplasın ama sökmekte toplamak kadar hüner ister .Zevkle izliyorum video laranı eline sağlık bakalım sökmedik ne kalacak o MR cihazı baya ilginç olurdu.

Hayırlı akşamlar Ümit, flaş sökmüşlüğüm vardı sc945-965 tr hızlı diyot kullanılıyor bahsettiğin kırmızı bobin trigger bobini/trafosu (yüksek gerilim) diye anılıyor arabadaki ind. bobini misali (bunun olsun diğer trafo olsun bi türlü hesaplamasını formülüne raslamadım), neon lambalar bildiğin üzere 70v iletken hale geliyor ana kond boşalmasını tetikliyor bahsettiğin gibi bir nevi zamanlayıcı rölü de üstlenmiş burda :)
Flaş ile fener yapma hayalleri kurardım ki yaptılar (zenon far).

İnsanlardan uzak dur toplayamazsan cinayetten içeri :D

Hayırlı akşamlar Ümit, flaş sökmüşlüğüm vardı sc945-965 tr hızlı diyot kullanılıyor bahsettiğin kırmızı bobin trigger bobini/trafosu (yüksek gerilim) diye anılıyor arabadaki ind. bobini misali (bunun olsun diğer trafo olsun bi türlü hesaplamasını formülüne raslamadım), neon lambalar bildiğin üzere 70v iletken hale geliyor ana kond boşalmasını tetikliyor bahsettiğin gibi bir nevi zamanlayıcı rölü de üstlenmiş burda :)
Flaş ile fener yapma hayalleri kurardım ki yaptılar (zenon far).

İnsanlardan uzak dur toplayamazsan cinayetten içeri :D
olsun. benim parçam da pahalı olur ha baksana şu kaşa göze:) am beynim para etmez çok kullanıldı:)

1Yq2jA.jpg

9V0995.jpg

6Zdllv.jpg

BZ3RRp.jpg

ORm3kD.jpg

YvmjMZ.jpg

Merhaba.Değerli arkadaşlar; Yanar-çakar elektronik devrelerinin sn. elektrofizikçi'nin de incelediği bu 12 voltluk araç versiyonundan sonra, şimdi de 220 vac ile çalışan ve daha basit yapıdaki bir devre türünü hep birlikte inceleyeceğiz, bu hafta sonunun da konusu olarak.

Çalışma prensibi elektronik flaşlara çok benzemekle birlikte tetiklenip çalışma şekli biraz değişiktir.Öncelikle de direk fotoğrafçılıkta kullanılan elektronik flaşların çalışma şeklini hatırlayalım.Küçük bir veya 2 kalem pilden gelen küçük dc gerilimi elektronik inverterle yüksek ac gerilime çevrilir,bu gerilim küçük bir trafo ile daha yüksek gerilim (150-250 volt ac) elde edilir ve bu gerilim doğrultulup biri küçük,diğeri büyük 2 elektrolitik kondansatörü şarj etmekte kullanılır.Flaş çalışırken küçük kondansatördeki yük,flaş üzerindeki ateşleme elektrodu ve eksi elektrot arasından boşalır.Bu boşalma ksenon veya kripton dolu cam tüp içindeki gazı iyonlaştırarak, ana (Büyük) kondansatördeki asıl birikmiş büyük yükün eksi elektrotla artı elektrot arasından hızla da boşalmasını sağlar.Bu kuvvetli ışığı ortaya çıkaran sadece bu ikinci kondansatördeki yükün ani boşalımıdır.

Yanar-çakar elektronik flaşlı küçük bir cam tüpün çalışması da buna benzerdir.Şebeke akımı kutupsuz kond.(.68K,400v) ve ona seri bağlı olarak bir akım sınırlama direnci (100 ohm) ile 2 adet diyot (1N4007) içinden geçip doğrultulur.Doğrultulan akımın biri elektrolitik bir kondansatörü (47 mF,400V) şarj ederken,diğer diyotun akımı da bir transistörün (CR02AM,831) sınırlama dirençleri ile e-b ‘nin tetiklenmesi için, neon ampülün (Starter ve kontrol kalemi içinde bulunanı) kontaklarının açılıp kapanmasındaki anahtarlanmadana direk faydalanılır.Bu açılıp kapanmalarla senkron olarak anahtarlanan bir bobin (Üzerinde bir değer yazmıyor) self akımları (öz indüksiyon) üreterek flaş tüpünün ateşleme elektrodu ve eksi elektrodu arasından birincil boşalımını yapar.Bu sayede içindeki gazı iyonlaşan tüp, 220 vac şebeke akımından diyotların biriyle tam şarj olup da dolan elektrolitik kondansatördeki bu yükün ani boşalımı ile flaş lambasının asıl kuvvetli ışığının oluşmasını sağlar normal flaşlarda olduğu gibi.Bu neon ampülün kesilme zamanlarıyla eşdeğer kalan frekanslarda transistör dirençler üzerinden sınırlı akımla tetiklenerek iletime geçip e-c akımı ile bir bobini tetiklemesiyle oluşan özindüksiyon akımıyla bu flaş tüpünün eksi elektrot-ateşleme elektrodu ve eksi elektrot-artı elektrot arasından kond. yükünün hızla boşalımıyla ışıldar ve kırmızı renkli mikalı dış filtresinden de ayrıca geçip filtrelenerek,kuvvetli ve kırmızı bir ışık şeklinde de bize görünür.

Not: En alttaki resim minik bir neon ampülüdür,kontrol kaleminin içindekinin aynisi.Bu fotoğraf biraz buğulanmış,şaşırıp başka bir şey zannetmeyin sakın,çok yakın çekmiştim bunu,ondan da böyledir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Değişik bir insan benziyosun, olabilir :) Valla yalan yok geçen MR a girdim, süzüyodum şöyle bi, makin ebozuldu. Elemanları kafaladım, yıkadım beyinlerini, neredeyse söküyoduk hep beraber :) Aklımda hep sökmek hep sökmek :)

6 yaşında sökmeye başlamışım annanemin tahtadan ITT marka radyosunu.içinde küçük insanlar var zannetmişim :D

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri