18kW dalgıç pompa için sabit kondansatör ne olmalı?

fatihgazi

Üye
18 kw BIR DALGIC POMPA 380v lık yıldız ucgen calısıyor 20-22 a cekıyor FAZ BASINA ortalama BU dalgıc motora ne kadarlık kondansator baglamalıyımkı cezaya gırmemelı sımdıden tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
18 kw motora kompanzasyon istemez arkadaşım

Tam sonuç için dalgıç popmanın cosfi'si gerekli.
Kabaca bir hesapla 10-11kVAr yeterli gelmelidir.

9 kw.dan buyuk kurulu güçlerde kompanzasyon ıstenmektedir. Motora gerekli olan kondansatör gücünü arkadaş verdi.Görünen motorun tam güçde çalışmadıgıdır. Çekdiği akım, etıket akımandan aşağılarda. Buna göre dahada ılave ısteyebilir. Verilen mıktarı takdıkdan saonra, sayacdan gözlemleyın, eger ındüktıfe , ceza sınınırına giriyorsa ilave edersınız..

13-14 kVar üçgen kontaktörü çıkışına yada x-y-z uçlarına...

13-14 kVar üçgen kontaktörü çıkışına yada x-y-z uçlarına...

Dalgıç motor veya benzeri yüksek devirli motorlarda kondansatörü direk olarak güç kontaktörü (üçgen) çıkışlarına bağlamak üçgen kontaktörünün kontaklarının kısa zamanda aşınmasına sebep olabiliyor...
Bu şekilde bağlanmış ve üçgen çalışma sırasında iki faza kalan Onlarca motora rastladım.Bu sebeple yıllardır ben aşağıda verdiğim şekilde bağlarım ,Ayrıca bir Kompanzasyon Kontaktörü kullanarak Üçgen çalışmaya geçtiği zaman Üçgen kontaktörü ile beraber enerjilenir ve Şebeke ana hattına direk bağlanır. Sağlıklı olanı budur...
Kondansatör kapasitesi markaya göre değişmekle beraber 12,5-15 kVAR arası olmalı...

Ekli dosyalar

• kumand..jpg
    kumand..jpg
    18.4 KB · Görüntüleme: 214
  • güç.jpg
    güç.jpg
    44.3 KB · Görüntüleme: 205
Son düzenleme:
arkadaş motor devride önemli fakat 8 kvar yeterli olacaktır.tabi motorun değişken yüküne göre kvar değeri değişecektir.sabit yaparsan kapasitife girersin.eski 5 kademeli bir role bul ve kullan .yoksa ben sana göndereyim. ******@hotmail.com

arkadaş motor devride önemli fakat 8 kvar yeterli olacaktır.tabi motorun değişken yüküne göre kvar değeri değişecektir.sabit yaparsan kapasitife girersin.eski 5 kademeli bir role bul ve kullan .yoksa ben sana göndereyim. ******@hotmail.com

Sen naaptın kardeş... Bir dalgıç motor için röle kullanılırsa millet evinin yolunu bulamaz...
Denemek parayla değil ya... Yanına alırsın bitane 10 bitane 12,5 vede 1 -1,5 gibi küçük ölçekli kondansatör ,verirsin enerjiyi izlersin sayacı 10-15 dakika baktın düşük mü geliyor eklersin bi 1 kVAR daha...

İyi usta en iyi çözümü en ucuz ve en hızlı yöntem ile bulandır...

Yüzlerce dalgıç motora yüzlerce kondansatör bağladım ve hiç bir sorunda çıkmadı...
Markaya göre ve devir sayısına göre elbet değişir ama...
25 Hp (18,5 kW) motor için 12,5 -15 kVAR arası kondansatör her zaman tutmuştur... 8 kVAR lık kondansatörün yeterli olduğu nu hiç bir markada görmedim...

Münferit kompanzasyonda en güzel yöntem yükün çektiği akımı pensampermetre ile izlemektir. Kondansatör ilave ettikçe çekilen akım azalır. Akımın minimum değerindeki kondansatör miktarı en uygun değerdir. Kondansatörü olması gerekenden daha fazla arttırdıkça kapasitif çalışmaya geçip çekilen akım yine artmaya başlayacaktır. En pratik ve en sağlıklı yöntem budur.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri