18 KW Motorda 1 Faz Kaç Amper Göstermeli?

tek fazda 37 A cekıyorsa 3 fazda şebekeden 111 A mi cekıyor oluyor. işletmemizde 3 adet 18.5 kw lık 28 A fan moturu var ve gunluk ölcumler yapıyorum ampermetreyle ama bugune kadar tek fazın 28 A cektıgıne şahit olmadım yoksa bızım motorlardamı anormallik var

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar
Öncelikle formülünü vermek istiyorum.p=1,73*380*I*cos
18500=1,73*380*I*0,8=35 Amper

Ancak motorun çalıştığı yükün durumuna göre akım artar ve yukardaki hesap faz başına çekilen akımdır.

18.5 kw motorda fazlardan biri kaç amper çeker
yıldız üçgen bağlantıda fazların toplamı kaç amper olmalıdır
motor etiketi 37 amper gösteriyor bu amper fazlardan sadece biri içimmi
yoksa üçününün toplamı içinmi cevplarınız için şimdiden teşekkürler
bu motor tam yükünde yani 18,5 kw mil yükünde her faz için ayrı ayrı 37 amper akım çeker ve etiketinde yazılı devir sayısında döner mesela 1460 d/dk gibi

Son düzenleme:
motor sarımlarında vernikle yalıtılmış .eşitli uzunlukta ve kalınlıkta kablolar kullanılr.
kabloların kalınlık ve uzunluklarına göre dirençleri hesaplanabilir. bulunan dirençlerden
kulanılan voltajda kaç amper akım çekecegi V=IxR formulunden hesaplanabilir. o halde
motor sargıları farklı yuklerde neden farklı akımlar çeker ve sıkıştıgında sonsuz akım çekerek
sargı kablolarında kavrulmalar meydana gelir.

yanlış bildigim bişey varsa affola:)
ya çok uzun olacak ben kısaca anlatayım
motordan geçen akım I=U/R değildir
3 fazlı asenkron motorlar start verildiğinde statorda (Sargıların olduğu kısım) meydan gelen döner alan rotor (dönen kısım) kısa devre çubuklarında bir gerilim indükler ilk anda rotor duruyorken daha dönmeye başlamamışken bu indüklenen gerilim (Bu sebeble indüksiyon motorda denir) E=B*L*V*Sin Alfa formülüne göre maksimum olur. maksimum gerilim demek rotor kısa devre çubuklarında maksimum kısa devre akımı dolaştırmak demektir. I=U/R den bu maksimum kısa devre akımının meydana getirdiği alan kendisini oluşturan stator alanını zayıflatacak şekilde oluşmuştur stator alanı zayıfladıkça alan şiddetini tekrar eski haline getirebilmesi için daha fazla akım çekecektir işte ilk anda kalkınma anında aşırı akım çekmesinin sebebi budur motor yol aldıkça rotorda indüklenen kısa devre gerilimi düşeceğinden motor akımı normale döner.

Son düzenleme:
Formu incelerken baktımda Güç hesabı I=P/U.KÖK3.0,7 değilmidir. Bu şekilde 28 Açıkıyor yoksa benmi bir yerde hata yapıyorum, teşekkür ederim saygılar

Verim değeri de ( 0,85 gibi ) konması gerekir.
35-36 amp. civarında çıkmalı.

motorların çektikleri akım mekanik bağlantıları şekilleriyle farklılık gösterebilir en sağlıklı ölçüm motor tam yükteyken akım değerlerini ölçmektir. etiket değerindeki akım her faz için ayrı ayrı çektikleri akımdır. slm

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri