16f877a rs232 ile lcd ye data yazdırma konusunda yardım

cosef_07

Üye
arkaadslar 16f877a ile isiste pc yı haberleştirdim ancak klavyeden girdiğim değeri lcd ye aktardığımda farklı sayılar gelıyor ne hex karşılığı ne de harfın kendısı gelıyor kafam allak bullak oldu yardım edersenız cook mınnttar kalırım
Ekran Alıntısı.JPGEkran Alıntıssı.jpg
kod ve ısıs görüntüsü var

virtual teminalden gelen verileri max232 ile ters çeviriyorsun onu simulatörden kaldırisideki compim sana zaten bu gelen veriyi tersleyerek veriyor

yapmak istediğin devre nedir vt(virtual terminal) ile pc den dışarıya devrene veri göndermekmi devreni açıklarmısın

virtual teminalden gelen verileri max232 ile ters çeviriyorsun onu simulatörden kaldırisideki compim sana zaten bu gelen veriyi tersleyerek veriyor

yapmak istediğin devre nedir vt(virtual terminal) ile pc den dışarıya devrene veri göndermekmi devreni açıklarmısın

pc den lcd ye veri göndermek istiyorum başlangıc olarak bır karakter göndermeyı öğrensem ilerisi için cumle girmek gibi dusuncelerim var

Eklediğin görüntüde 77 rakamı görünüyor LCD'de. Büyük M harfine basınca mı 77 sayısı çıktı? Eğer öyleylse şu resme bir göz atıver arkadaşım. ASCII kodları:

Ekli dosyalar

• ascii_table.jpg
    ascii_table.jpg
    69.4 KB · Görüntüleme: 23
Bunun çözümü de öğrendiğim kadarıyla printf komutunun içerisindeki %d yerine %c kullanmakmış. Dene bakalım arkadaşım, sorun çözülecek mi? İş yerindeyim, ben deneyemiyorum. Sonucu buraya yazarsan sevinirim, merak ettim ben de :)

pc den lcd ye veri göndermek istiyorum başlangıc olarak bır karakter göndermeyı öğrensem ilerisi için cumle girmek gibi dusuncelerim var
az önce max232 entegresını kaldırdım su sorun gıderıldı ancak nıye bu sekılde oldu anlayamadım you tube tan wıdeo ızleyerek yapmıstım bu projeyi wideo da aynı sekılde ıdı çalısıyordu bendekı sorun nedır acaba

yaptım ancak M basınca Y harfı gelıyor ve dıger tum karakterler bırbırını tutmuyor max232 bağlanısında hata yok değil mı

Ekran Alıntıssı.jpg
max232 yı kaldırdıktan sonra string ifadeyı de eklıyebılıyorum. Max232 gereksız mı yoksa ısıs te benım bılmedığım bır olay mı var yardım edın kafayı sıyırıcam

senin devren doğru compimm i sil atdından max232 yide sil ve virtual terminali direk olarak pice gir c den anlamam girdiğin değer ne ise pic onu alacak tır gelen veri üzerinde değişiklik yapmadan lcd de görmelisin ben pbp kullandığım için böyle biliyorum .

eğer compimden yani pc den dışarıya veri alıp göndereceksen de isis de yine max 232 ye ihtiyacın yok zaten pc gelen veriyi kendi donanımı olan max232 ile veriyi sna veriyor birde bu veriyi isisde sende ters ine alınca hatalı veri alıyorsun

Simülasyon yaparken yani isiste araya max232 entegresi koymanıza gerek yok, ama bu devreyi gerçekte yapmak istiyorsanız max 232 koymanız gerekmekte

Forum istatistikleri

Konular
128,243
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri