15kV TRAFO

KARADERE53

Üye
15KV LUK TRAFODA EKAT KARTI GEREKLIMIDIR.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1000 volt üzeri Yüksek Gerilim olarak kabul edildiğine göre belgenin adında da yazıyor
ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİNDE (EKAT) YÜKSEK GERİLİM (YG) ALTINDA ÇALIŞMA İZİN BELGESİ

Yüksek gerilimin 35 ile 154 kv arası olduğunu biliyorum 15 kv orta gerilimdir.15 kv için Ekat belgesi gereklimidir onu bilmiyorum.

Yüksek gerilim 1kV dan yukarı degil mi?

1-1000 V alçak gerilim
1000-35 kv orta gerilim
35-154 kv yüksek gerilim
154 kv üstü çok yüksek gerilim.

Lütfen arkadaşlar doğru bildiğimizden emin olmadan ve kulaktan dolma bilgilerle soruları cevaplamayalım. Kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği açıktır. ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ 1. Bölüm,Madde 4, kısım 2Alçak gerilim: Etkin değeri 1000 volt ya da 1000 voltun altında olan fazlar arası gerilimdir. Kısım 3 Yüksek gerilim: Etkin değeri 1000 voltun üstünde olan fazlar arası gerilimdir.

Sayın DARMA nın belgesine ek olarak başka bir resmi belge ile....Arkadaşlar daha öncede yazmıştım gerilim sınıflandırması resmi belgesi ile aşağıdaki gibidir kafa karışıklığı olmasın ...TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM ANONİM ŞİRKETİ
GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Türkiye Elektrik EnterkonnekteSisteminde Uygulanacak
Yük Tevzi İşletme Usulleri ve Arıza Halleri Yönergesi
BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler​
B-)
İşletmede Sık Kullanılan Terimler:

Madde 19 - Alçak Gerilim (AG): 1000 Volt ya da 1000 Voltun altında olan fazlar arası gerilimdir.Madde 20 - Yüksek Gerilim (YG):

Etkin değeri 1000 Voltun üstünde olan fazlar arası gerilimdir. (OG: TEİAŞ sisteminde iletişim kolaylığı açısından 1000 - 36000 Volt arası Orta Gerilim olarak isimlendirilir.)

Son düzenleme:
Doğru açıklama.Tebrik ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri