12v Smps Şema İsteği

MEsela aşağıdaki gibi bir diyot kullanmanızı öneririm. FEP30DP 30 amperlik diyot.

FEP30DP-TO-3P-10pcs-lot-Free-shipping-IC.jpg

Sagolasin ustam da şimdi senin transistorler st13007 serisi collector amperi 8 diyor o zaman o transistörden maksimum 8 a çıkarırsın şimdi benim kullandığım transistor 2sc2625 10a lik o zaman 10a den fazla çekemem diyotta 16 yeter bana ustam

Belki trafoyu birazdaha kalın telden sararim transistor ve diyot lari değiştirip 30 40a çıkış almayı planlıyorum ilerde

Ok doğru. 16 amper yeterli.

Ancak orada güç transistöründen 2 adet var. Nasıl bağlılar bilmiyorum. Trafoyu nasıl sürüyor bilmiyorum 8 + 8 mi emin değilim. Ancak ST13007 kullanıp fazla yüklenmezsen çalışacaktır.

Orasida doğru ustam soğutması yeterli değil bencede paralel bağlı ustam 8+8a olarak 8a transistörden %100 akim cekersen ısınırdı. Senin besleme st serisi kullanıyor cin mali ama 1. Kalite ustam benimkinin üstünde tt2188 vardı ne olduğu belli değil

Serkan ustam aynen taktim dirençleri diyotlari kondansatörleri hata tüm dirençleri ölçtüm tl494 de degistirdim transistörler ısınıyor acaba neden son olarakta trafoları soktum koku yanık yok

Eywallah ustam şemayi da inceliyorum derhâl

Serkan ustam aynen taktim dirençleri diyotlari kondansatörleri hata tüm dirençleri ölçtüm tl494 de degistirdim transistörler ısınıyor acaba neden son olarakta trafoları soktum koku yanık yok

Transistörler nasıl ısınıyor?

1- smps çalışıyormu yani cihazınız kaç voltluktu hatırlamıyorum 24 volt yada 12 volt alıyormusunuz?
2- testi yük altındamı yapıyorsunuz boştamı?
3- ısınma ne kadar sürede oluyor ?
4- transistör olarak benim söylediğim transistörlerimi kullandınız?
5- çıkış voltajınız kaç volt?
6- tl494 referans voltajları kaç volt ?

smps trafosunun yandığını kolay kolay görmedim. Ama olmaz değil olabilir düşük bir ihtimal.

transistörler yük altında ise ısınır veya yanlış sürülürlerse aşırı ısınır. iyi bir incelemek lazım.

büyük kondansatörlerin üzerinde kaçar volt var
birebir aynı ditrnçlerimi taktınız?
transistorleri birebir aynı mı kullandınız?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri