12v Smps Şema İsteği

erg123

Üye
Elimde 12v 16.5 a smps led trafo var üstünde tl494 entegresi ve transistor olduğunu düşündüğün 2 tane parça var tt2188 diye google da aradım transistor diyor ama pek inanamadım pdf sini bulamadım bunlar yandı önünde ohm dirençler patladı birde diyolu transistor gitti anlayacağınız sema lazım ustalarim

Elimde 12v 16.5 a smps led trafo var üstünde tl494 entegresi ve transistor olduğunu düşündüğün 2 tane parça var tt2188 diye google da aradım transistor diyor ama pek inanamadım pdf sini bulamadım bunlar yandı önünde ohm dirençler patladı birde diyolu transistor gitti anlayacağınız sema lazım ustalarim
kartın alttan ve üsten net resimlerini koyabilirseniz iyi olur.

ustam şuan dükkandayım kartı eve getirdim sadece bir resmi var eve gittim mi devamını atarım

elektronikçi arkadaşa sorarak tt2188 söküp yerine npn 10a transistor taktım 10 tane direnç(r7,r4,r5,r6,r11,r8,r9,r10,r40,r33) kafama göre taktım niye taktın diye soracak olusanız patlayan ohmları sökmek yerine kohmlarıda söktüm(hata yaptım farkındayım) ortalık karıştı bir iş çıktı bıraktım geri döndüğümde kayboldular ohmlar patladığı için değerini bilemediğimden taktım birşeyler kohmlar da aynı durumda taktım birşeyler şimdi ustam tl494 değiştirdim bu 2 transistor npn taktım tt2188 neyse bilemiecem birde dirençler ne olucak
1206OA.jpg

alihann ustam ucunda 2 transistor olan 12v 16.5a smps nin şeması lazım çoğu smps nin içine deliklerden baktığımda aynı sayılır

Bu cihazın bende şeması yok. Sanırım prc üretimi. En kolayı aynısından bir cihaz bulup bozulan mlz.leri ona göre değiştirmek.
İkincisi bu tür anahtarlama ile çalışan devrelerde, bozulmuş transistörler yerine mutlaka parametreleri birbirine çok yakın alternatif transistörler kullanılmalıdır. Aksi taktirde sonuç hüsran olabilir.

alihan ustam aynen katılıyorum size aynısına benzerini satıyorum ama içini açarsam garanti dışı kalacak toptancı geri almayacak bozulduğunda sadece deliklerinden içine baktım ya bunların hepsi prc zaten de tt2188 transistor müdür belli değil onun yerine ne takaım bilemedim bende elektronikçi arkadaşa uydum npn taktım ama çıkış yok

Bu transistoru Sanyo firması için adı belli olmayan prc firması üretmiş.
Bilgileri de şöyle

NPN V cbo= 500V V ceo = 400V Ic=5A

Npn hmm tuturdum o zaman collector 5a diyor 16.5 a smps 15 olsa bu 2 transistor birlestirirsen 10a max anlayamadım ustam o zaman bir sorun burdaki dirençler ne olucak

z2qWND.jpg
5ozAAz.jpg
k1a3Lr.jpg
ustalarım resmi attım transistor onündeki dirençler çok degistirdim demeyi unuttum beslemem bu

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,949
Son üye
mrterenky_

Yeni konular

Geri