12v Smps Şema İsteği

ustalarım tüm direçler tamamdır yük atında ölçmedim 12v çıkışlıdır smps 2sc2625 transistörler var npn q2 ye kadar voltaj var sonrası yok ısınma aşağı yukarı 10sn el tutulmayacak kadar oluyor tl494 e bakmadım ısıyı fark edip hemen çekiyorum

osiloskopun var mı?

bütün diyotları ölçtünüz mü? sadece transistorlerin önünde olanları değil hepsini.

küçük transistorler var pulse trafonu (transistorlerini süren trafo) yu süren. o transistorleri ve diyotlarıda ölçün.

buyuk transistorlerin bacakları arasında kısa devre var gibi cektiğiniz resimlerde. lehimlemeyi kontrol edin.

daha öncede sormustum yine sorayım. büyük kapasitorlerin (2 tane olan) herbirinin üzerinde kaç volt var? 155 volt civarımı her birinde ki voltaj? bu diyot hızlı diyot olmalı mutlaka.

d18 diyotu(shotky diyot) onu taktın mı? katotları ortak olmalı ve resimde ki 3 bacaklı yerde ortaya baglı olmalı. sağında ki ve solunda ki diğer 2 bacak y diyotların anotuna artısına) baglı olmalı.

Son düzenleme:
Ustam osiloskop dukkanda var da yok bozulmuş ustama sordum 156 156v ustam d18 3a normal diyot taktim 3a katotlar bir calistimi değiştiricem 2 transistörü sökmeden ölçüyorum kısa devre yok collector e avometre nin şaşe sini tutuyorum artisini da gezdiriyorum kaçak yok hatta çıkışıda ölçüyorum kısa devre yok bütün dirençler i sökmeden ölçtüm çıkan sonucu kağıda yazdım sonra dirençlerin reklerine bakarak kağıda yazdım dirençlerin hepsi iyi 2 tane mi 3 tanemi ne ufak transistor var sağlam zener var sağlam hata kondansatöre baktım kısa devre. Yok

normal diyot ise o bile transistorun ısınmasına yol açar.

Hımm hemen hızlı diyot takarım eve gidince dükkândayım malzeme evde birde 2 diyot ortak katotta amperi ne olur 3 se 3 mu

olmasın onemli değil. diyotlar çok geç alırlar, açılırken yük gibi davrnırlar. diyotlarda ısınıyor mu?

yanılıyor olabilirim ama oyle hatırlıyorum. sanki normal diyotlarla yuksek frekanslarda boyle bir sıkıntı yaşamıştım.

evet 3 se 3 olur.

sonucu bildirirseniz sevinirim. tecrübe olur.

Diyorlarsa ısınma bilmem bakamadım ustam baktım onada

Çıkıştaki doğrultucu diyot olarak ne ve nasıl kullandınız D18 yerine?

O bölgenin görünür şekilde resmini çekip ekleyebilirmisiniz. Çıkış kısa devreye düşüyorsa da transistörler aşırı ısınır. Lehimlerken dikkatli yaptığınızı tahmin ediyorum lehimleri kontrol ediniz. Ayrıca bacaklarının arasında lehim pastası kaldıysa onuda temizlemenizi öneririm.

Resimi bekliyorum.

Ustam kullandigim diyot by228 şimdi tamirhaneye çıkıyorum smps ye bakıcam olursa durumu derim olmasada mecbur olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri