10 Amper çıkış alınabilen diyot

üstat en uygunu germanyum diyot. 0.3 volt düşüş ile 11.7 volt elde edersiniz. bu işinizi görürse herhangi bir diyot serisini uygun sayıda paralelleyerek işinizi görebilirsiniz pek ala. ama gelişi olduğu gibi verebilen bir diyot yok maalesef.
Diyot öneriniz kod olarak

ben kod bilmem. gidip her hangi bir germanyum diyot diyin. diyelim 2 amperlik olsun. 5 tane alıp paralel bağlayın. hem çoklu bağlantıda diyot başına 0.3*10=3 değil 0.3*2=*.6 watt gibi ufak bir iletim gücü düşecektir ki bu da diyotların dah hızlı soğumasına yardımcı olur.

Rica ederim.

Edit : Transistorun base ucuna uyguladiginiz voltaj ve base collector akimina gore direnc hesaplanir ama fazla bilgim yok sizi yaniltmayayim.
TIP2955 ile 12v ile gerilim verdik çıkış akımı 10 amper verilebilir bir deger de direnç bulduk diyelim ben bundan 10 amper çeken alıcıyı sökülüp 3 amper çeken alıcı taksim çağırmı çalışmaz mı

niye çalışmasın? gerekeceği kadar akımı çeker.
ama bazı aletler düşük amper değerlerinde yanabiliyor ya da kısa devre koruması aktif olabiliyor. ama bu tip aletler çok çok nadir karşıma çıktı.

TIP2955 ile 12v ile gerilim verdik çıkış akımı 10 amper verilebilir bir deger de direnç bulduk diyelim ben bundan 10 amper çeken alıcıyı sökülüp 3 amper çeken alıcı taksim çağırmı çalışmaz mı

10 amperi taşıyan 3 amperide taşır. Ancak konu bahsi olan transistör 2N3055 ise 10 amper geçirmeyi hayal bile etmeyin. Duman olur. Datasheet sayfasında öyle değerler yazsa da üzerine yumurta koysanız pişer. paralel 3 adet 2N3055 kullanırsanız en az 10 amper taşıyabilirsiniz.

taksi çağrı sistemimi? benmi yanlış anladım

T9 hatası olmuş tak sam demek istedim

10 amperi taşıyan 3 amperide taşır. Ancak konu bahsi olan transistör 2N3055 ise 10 amper geçirmeyi hayal bile etmeyin. Duman olur. Datasheet sayfasında öyle değerler yazsa da üzerine yumurta koysanız pişer. paralel 3 adet 2N3055 kullanırsanız en az 10 amper taşıyabilirsiniz.
3 tane 3n3055 yerine 1 tane TIP2955 kullanıp sogutucu takıp yerden kazanmaya çalışıyorum

Demek istedim devre 10 Amper çekmeş için kurulmuş fakat ben bundan 3 amper çeken alıcı başlasam devre üzerinde değişiklik yapmadan olurmu

Bu akim bu transistorden e kadar sure ile akacak? Sureklimi yoksa 5 yad 10 saniyemi?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri