1 Potansiyometre 2 İnvertör.

Arkadaslar 2 ad. Invertörü 1 potansiyemetre ile kontrol edebilirmiyim yada nasıl yapabilirim bilgilerinizi bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
invertörün birine potasiyometreyi baglayın bu invertörün 0-10 v çıkışını diğer invertöre baglayın böylece iki invertörü kontrol etmiş olursunuz

mrb;
delta invertör L serisi ile motoru ileri ve geri yönde hareket ettirecezz.. her iki yöndede potansiyometre ile hız ayarı yapmamız gerekiyor. 2 ptansiyometreyi tek invertöre nasıl bağlarım. arkadaşlar şema ile gösterirseniz çok makbule geçer teşekkürler..

sayın onalahmet in dediği gibi yapabilirsiniz ama bu durum aynı invertörler için 0-10v kabloları aynı uzunlukta olduğunda daha net olacaktır.sonuçta iki ayrı devreyi analog gerilim beslediğinden dolayı ikisindede gerilimdüşümü olacaktır çok hassas bir uygulama değilse sorun olmaz potansiyometre değerini invertör giriş direncine göre ayarlamakdaha iyi sonuç verecektir diye düşünüyorum..

sayın kösedagli ileri yönde sabit bir frekans geri yönde sabit bir frekans ile kullanmak istiyorsan bunu dijital girişleri varsa onları kullanman daha iyi olur.frekansları ileri pot1 geri pot2 ile değiştirecem diyorsanız bu sefer pot çıkışlarını motor ileriye giderken pot1 çıkışı gerigiderken pot2 çıkışını röle ile sürecek birşey yapmalısınız.tam net olarak sistemin çalışmasını yazarsanız daha iyi çözüm bulabiliriz..

Moderatör tarafında düzenlendi:
motorun ileri ve geri hareketini ileri-geri sensörleri ile kontrol ediyorum(PLC dki programa göre) yalnız dediğim gibi ileri ve geri yönlerdeki hızı harici potans ile ayarlamam gerekiyor.

şemada görülen potansiyometre bağlantısına 1. potansı bağladım.. 2. potansı nasıl bağlayacağımı bilmiyorum..

burada röle1 ve röle2 diye yazdığım rölelerden röle1 ileri yönde pot1 i sürecek,
röle2 geri yönde pot2 yi sürecek.yapman gereken plc programında motor ileri konumunda röle1 i enerjilendirmen,motor geri konumunda röle2 i enerjilendirmen.resimimçokiyi değil artık idare ediniz..

mrb;
delta invertör L serisi ile motoru ileri ve geri yönde hareket ettirecezz.. her iki yöndede potansiyometre ile hız ayarı yapmamız gerekiyor. 2 ptansiyometreyi tek invertöre nasıl bağlarım. arkadaşlar şema ile gösterirseniz çok makbule geçer teşekkürler..

devreye takılan potansiyometreler zate n her iki yöndede hız ayarı yaparlar yani ikinci bir potu neden istiyorsunuz anlamadım

arkadaş sanırım ileri yönde farklı geri yönde farklı bir frekansı pot ile ayarlamak istiyor benim anlayabildiğim..

devreye takılan potansiyometreler zate n her iki yöndede hız ayarı yaparlar yani ikinci bir potu neden istiyorsunuz anlamadım

ileri ve geri yöndeki hızların birbirinden farklı olması gerekiyor bazı durumlarda. bu yüzden ileri ve geri hızını ayrı ayrı ayarlamak lazım..

sayın pioneer5900 çizdiğiniz şemaya baktım.. ilginiz için teşekkür ederim. denemek lazım olabilir gibi görünüyor.
yalnız şöyle bir durum var; plc sürücüyü ileri yönde sürecek.. yani plc nin çıkışı sürücüyü ileri yönde başlatacak. ben diyorum ki:plc sürücüyü ileri yönde başlattığında sürücüdeki röle çıkışını kullanarak röle çektirsem ve potansların orta ucunu bu rölenin kapalı kontağından versem, sürücü ileri sürerken pot1 i geri gelirken pot2yi görse olur mu acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar senkron kart var bulup araştırırsanız otambu iş için
extruzyon makinalarında kullanılır

Forum istatistikleri

Konular
128,368
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri