1 Potansiyometre 2 İnvertör.

sayın pioneer5900 çizdiğiniz şemaya baktım.. ilginiz için teşekkür ederim. denemek lazım olabilir gibi görünüyor.
yalnız şöyle bir durum var; plc sürücüyü ileri yönde sürecek.. yani plc nin çıkışı sürücüyü ileri yönde başlatacak. ben diyorum ki:plc sürücüyü ileri yönde başlattığında sürücüdeki röle çıkışını kullanarak röle çektirsem ve potansların orta ucunu bu rölenin kapalı kontağından versem, sürücü ileri sürerken pot1 i geri gelirken pot2yi görse olur mu acaba?

sürücüdeki role uçları ileri veya geri sinyali geldikten sonra konum değiştirmeyecekmi yani senin ayar işleminin daha önce olması gerekmiyormu ileri sinyalin ile harici bi role çektir bu rolenin açık kontağından ileri potunun ortak ucunu geçir aynı rolenin kapalı kontak ucundan geri potunun ortak ucunu geçir yani ileri sinyali gelmeyince otamatik olarak geri potu geçerli olur role çekincede geri kontakları açılır ileri potu aktif olur

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sürücüdeki role uçları ileri veya geri sinyali geldikten sonra konum değiştirmeyecekmi yani senin ayar işleminin daha önce olması gerekmiyormu ileri sinyalin ile harici bi role çektir bu rolenin açık kontağından ileri potunun ortak ucunu geçir aynı rolenin kapalı kontak ucundan geri potunun ortak ucunu geçir yani ileri sinyali gelmeyince otamatik olarak geri potu geçerli olur role çekincede geri kontakları açılır ileri potu aktif olur
aynı şeyi söyledik de tam anlaşamadık herhalde. ben de her iki durumda rölenin kapalı kontağından pot. bağlayayım diyorumm.
ilginize teşekkürler..

sayın kısa devre de aynı şeyi yazmış..alternatif olarak normalde kapalı ucundan direk olarak başlamasınıda sağlayabilir.bu sürücünün başlama frekansı motor fazlarından daha önce belirlenmiş olduğunu gösterir dediğiniz gibi daha mantıklı sanırım fakat sorun olacağını düşünmüyorum.

Kısa_devrenin söylediğiyle olur. Yapılabilir!!!

burada röle1 ve röle2 diye yazdığım rölelerden röle1 ileri yönde pot1 i sürecek,
röle2 geri yönde pot2 yi sürecek.yapman gereken plc programında motor ileri konumunda röle1 i enerjilendirmen,motor geri konumunda röle2 i enerjilendirmen.resimimçokiyi değil artık idare ediniz..

PLC de İleri ve Geri için ayrı çıkışlar varsa En Pratik ve Ekonomik çözüm.Tebrikler.

burada röle1 ve röle2 diye yazdığım rölelerden röle1 ileri yönde pot1 i sürecek,
röle2 geri yönde pot2 yi sürecek.yapman gereken plc programında motor ileri konumunda röle1 i enerjilendirmen,motor geri konumunda röle2 i enerjilendirmen.resimimçokiyi değil artık idare ediniz..

bu şekilde yaptım.. sorunsuz çalışıyor.. teşekkürlerr

Forum istatistikleri

Konular
128,584
Kullanıcılar
450,589
Son üye
alicanguzel

Yeni konular

Geri