1 Fazlı Elektrik sayaçları ters bağlanırsa ne olur?

Elektromanynetik e göre ters döner düşüncesi geliyor ama ben hala dönmez diyorum a.s,

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
mekanik saatlerde zaten belirli sürelerde Bakım diye sökülüp 50 tl alınıyor . testedilip tekrar takılıyor ben bakımdan önce değiştirdim elektronik sayaçla birdahaki bakım zamanına kadar rahatım birde sayacı 30 tl aldım 20 tl avantajlıyım

sayın engin 30tl degişştirdigin sayaç + 18 tl mühür parası da var aynı hesaba geliyor

mekanık sayaclar elektronık sayaclardan hem daha dayanıklı hemde fatura daha az gelıyor kımın sayacını dıjıtale cevırseler yandım dıyo

mekanik sayaçlarda sadece sadece faz giriş çıkışı ters bağlarsan sayaç ters döner nötr giriş nötr çıkış faz giriş faz çıkış şeklinde bağlarsanız sayaç doğru döner ama bu şekildeki bağlantılar yasaklanmıştır sebebide kaçak elektrik kullanımıdır.bu şekildeki bağlantı sonrası daire içindeki topraklı herhangi bir prizden toprakla nötrü yer değiştirdiğinizde sayaç o prizde kullandığınız sarfiyatı okumaz o yüzden bu tip bağlantılar yasaklanmıştır.slm.

Ek olarak pek çok mekanik sayaçta ters dönmeyi engelleyen düzenek vardır.

Kolay gelsin...

hoca dicital saatler en ufak kullanmı bile algılıyor ama mekanik saatler algılamıyor önek bir telefon şarj aleti algılamıyor diye biliyor

yaklaşık 2 yıl içerisinde dijital sayacın mekaniklere göre fazla olan kayıp enerji tüketiminden dolayı o 20 tl yi dağıtım şirketine ödemiş olacaksın :) sonraki yıllar da sana zarar yazacak tabi :)

sayın engin 30tl degişştirdigin sayaç + 18 tl mühür parası da var aynı hesaba geliyor

Damga süresi dolmuşsa o para her halukarda verilecek, dijitale döndüğü için ekstra birşey ödemiş olmuyor yani. ancak şöyle bir durum var, yaklaşık 2 yıl içerisinde dijital sayacın mekaniklere göre fazla olan kayıp enerji tüketiminden dolayı o 20 tl yi dağıtım şirketine ödemiş olacak :) sonraki yıllar da zarar yazacak tabi :)

elektronik sayaçlarda faz giriş çıkışlarının yer değişmesi sayacın doğru çalışmasını etkilemez, nötür zaten fark etmez...

Damga süresi dolmuşsa o para her halukarda verilecek, dijitale döndüğü için ekstra birşey ödemiş olmuyor yani. ancak şöyle bir durum var, yaklaşık 2 yıl içerisinde dijital sayacın mekaniklere göre fazla olan kayıp enerji tüketiminden dolayı o 20 tl yi dağıtım şirketine ödemiş olacak :) sonraki yıllar da zarar yazacak tabi :)

illaki bir şekilde değişecek ama bırakalım görevli ekip kendi degiştirsin biz niye kendimizi yoralım diyorum biraz daha ön tarihe almış oluyoruz 10 yıl sonra tekrar gelecek ki o zamana kadar sayaç kaç kere bozulacak oda meçhul :D

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,063
Son üye
denizdeniiiz

Yeni konular

Geri