şalterler

Firma uydurmuş.Yaşanan durumun tek izahı var, REZALET.Konuyu,firmanın çözmesi ge-
rekir.Yasal yollara başvurup,tazminat talebinde bulunabilirsiniz.Abb den de yardım talebin-
de bulunmanızda yarar var.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
herkeze iyi çalışmalar.
benim yeni tayin olduğum aydın devlet hastanesinde yaşanan bir sıkıntı konusunda bilgiye ihtiyacım var.
6-7 ay önce alınan 1000 kva indeks marka bir jeneratörün Şebeke-jeneratör otomasyonu 2 adet Abb marka sace x1 model 1600A motorlu şalterle sağlanıyor. şebeke geriliminin düşmesinde veya kesilmesinde jenetatör otomatik devreye giriyor. Aynı şekilde şebekenin geldiğinide algılıyor ve kendini duruduruyor ancak şebeke şalteri kendini kurmuyor. bu sebeple hastaneye şebekeden enerji gelmiyor ve yedekte bekleyen 500 kva lık 2. jeneratör devreye giriyor. hastanenin elektrik teknisyeni geceli gündüzlü gelerek şebeke şalterini kurma kolu ile kurmak durumunda kalıyor.
firma ile yapılan görüşmelerde bu durumun yaşanabilecek normal bir sıkıntı olduğu söylenilmiş ve hala daha bu sıkıntıyı çözememişler.
bana çok mantıksız gelen bu durumun sebebi şalter üzerinde eksik olarak takılan bir bobin yada yanlış bir kumanda bağlantısı olabilirmi. takılacak olan ufak bir ekipmanla bu sıkıntı giderilebilirmi.
bu konuda fikir verebilirseniz sevinirim

bahsetmiş olduğunuz problem motorun yanmış olduğunu gösteriyor sanırım veya jeneratör üzerinden gelen şalterin motorunun çalışmasını sağlayan kablolarda bir sorun olabilir
bu konuda daha ayrıntılı bir bilgi verebilmem için iletişim kurmak bu konuda size yardımcı olmak isterim

sayın fahri yetişin dediği doğru. haklarınız var bunları kullanın.

ayrıca kısa bir bilgi jeneratör panosunun içinde zaman röleleri var jeneratör ve şebekeyi ayırmak için onları bir kontrol et. ama servise çaktırma eğer istersen.

tam yeni konu açacaktım denk geldi....sıemens toroid rölenin hangi uçlarına acil stop bağlayabiliriz c1 c2 uçlarınamı yoksa akım trafosunun z1 z2 veya z3 a1 uçlarına mı?birde açtırma bobinli bağlantı şeması yok sadec düşük gerilim şeması var ,sitedeki diğer rölelerin bağlantısı gibi bağlasak olurmu..

herkeze iyi çalışmalar.
benim yeni tayin olduğum aydın devlet hastanesinde yaşanan bir sıkıntı konusunda bilgiye ihtiyacım var.
6-7 ay önce alınan 1000 kva indeks marka bir jeneratörün şebeke-jeneratör otomasyonu 2 adet Abb marka sace x1 model 1600A motorlu şalterle sağlanıyor. şebeke geriliminin düşmesinde veya kesilmesinde jenetatör otomatik devreye giriyor. Aynı şekilde şebekenin geldiğinide algılıyor ve kendini duruduruyor ancak şebeke şalteri kendini kurmuyor. bu sebeple hastaneye şebekeden enerji gelmiyor ve yedekte bekleyen 500 kva lık 2. jeneratör devreye giriyor. hastanenin elektrik teknisyeni geceli gündüzlü gelerek şebeke şalterini kurma kolu ile kurmak durumunda kalıyor.
firma ile yapılan görüşmelerde bu durumun yaşanabilecek normal bir sıkıntı olduğu söylenilmiş ve hala daha bu sıkıntıyı çözememişler.
bana çok mantıksız gelen bu durumun sebebi şalter üzerinde eksik olarak takılan bir bobin yada yanlış bir kumanda bağlantısı olabilirmi. takılacak olan ufak bir ekipmanla bu sıkıntı giderilebilirmi.
bu konuda fikir verebilirseniz sevinirim

şebeke şalterinin açması düşük gerilim rölesi ile yapılıyor ve şalter içine monte edilmiş bobin arızalanıp mekanik olarak takılı kalıyorsa şalter kuramıyor kapama bobinine enerji geliyorsa dahi şalter kapama yapamıyordur.
Ayrıca hastanelerde genelde şebeke-jeneratör senkron olur. Şayet bu varsa jeneratör kontrol sisteminde senaryosuna göre kapama ve açmalar gerçekleşmeyeceğinden transfer üstünden gelen fee back ler ile şalter kapama arızası da vermesi gerekir.
Çözüm için, şayet jeneratör şebeke referanslarını takip ediyorsa ve açma kapamaları üstündeki kontrol paneli ile veriyorsa şebeke şalterindeki düşük gerilim bobini sökülerek en basit çözüm üretilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri