şalterler

akpinar

Üye
arkadaşlar meraba,
açtırma bobini ile düşük gerilim bobini ne işe yarar? teknik şemalarını ve ya çalışma prensiplerini gönderir misiniz? arasındaki fark nedir?
şimdiden teşekkürler..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba. açtırma bobini şalterin gövdesindeki özel bölüme monte edilir.yani şalterin bir parçasıdır. çeşitli voltajlarda üretilir.sizin arzunuza kalmış.sistemdeki herhangibir koruma cihazınden gelen sinyali alarak.şalteri açtırır.düşük gerilim bobini hiç duymadım. fakat düşük gerilim rölesi var. piyasada çeşitli markalarda.gerilim sınır aralığında düştüğünde şalteri açtırır.
kolay gelsin.

Sn.akpinar,açtırma bobini ve düşük gerilim bobinleri adı üstünde çeşitli durumlarda şalteri triplemeye yarar.Düşük gerilim bobini ,devre gerilimi belirli bir oranın altına düşerse(0.20) şalteri trip yapar.Açtırma bobini değişik amaçlarla açtırma yapmak için kullanılır.Örneğin acil stop,kaçak akım,yangın alarmı vs.www.federal.com.tr/tr/urun.php?pd_id=54&pg_id=143&lan=tr

cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar,
o zaman asıl soruna geleyim, 400 A lik 2 tane kesicim var ve bu kesiciler yangın sistemine baglı, yangın cıktıgı zaman enerjiyi kesmeleri gerekiyor. şalterlerde düşük gerilim bobini var, kontrol ettim ve normal calışıyor( 2 kablosu var herhangi birine enerji verdiğimde boşta olan 2. uçtan enerjiyi görebiliyorum.) yangın sisteminden kontak veriyorum, kesiyorum hiçbişey degişmiyor. ayrıca ne zaman tirbe geçse bobini devre dışı bırakmadan kuramıyorum. sizce sebebi ne olabilir?

açtırma bobini devamlı enerjili kalırsa şalteri kuramazsın sadece ihtiyaç halinde enerjilenerek nüve hareket ettirilir .nüve trip mekanizmasını iterek şalteri açtırır . enerjili kalırsa şalterin tekrar kurulmasını engeller düşük gerilim bobini ise devamlı enerjili kalmak durumundadır ki enerji kesildiğinde ya da herhangibir kesintide nüveyi serbest bırakıp şalterin trip mekanizmasını itip şalteri açtırsın ...

Sn.gun tesekkürler..
o zaman şunu diyebilir miyiz, açtırma bobini enerji altında kalırsa, düşük gerilim bobini de enerjisiz kalırsa şalter kurulamaz. dogru mu?

kısaca evet. birde kapama bobini var ki eğer ihtiyacın olursa detayları görüşürüz

arkadaş kapama bobinide anlatırmısın

açma bobini şalterin bir parçası değildir şalter üzerindeki herhangi bir bobin müşteri ihtiyaç olarak belirtmedikten sonra şalterin üzerinde alınamaz buna açma , kapama , düşük gerilim , termik trip bobinler ve kitleme bobinleri dahildir
1 AÇMA BOBİNİ : şalterin mekanizmasına direk bağlantılı biçimde bulunur uzaktan veya yakından kumanda ile şalter devrede iken enerjiyi kesmek amaçlı kullanılır. bu bobin üzerine enerji geldiği anda nüvelerin birbirine teması ile çalışırak mekanizmayı harekete geçirerek şalterin kitleme tırnağı olarak adlandırdığımız tırnağın kurtulmasını ve şalterin açmasını sağlar
2 KAPAMA BOBİNİ : şalterin mekanizmasına direk bağlantılı biçimde bulunur uzaktan veya yakından kumanda ile çalışır motorun veya manuel olarak kuran bir şalterin devreye alınmasında yardımcı rolü üstlenir yine açma bobini gibi üzerine enerji geldiği anda nüvelerin birbirine teması ile çalışarak mekanizmayı harekete geçirerek şalterin kurulu olan yayını tırnağın açmasıyla beraber serbest bırakarak şalterin kapamasını sağlar
3 DÜŞÜK GERİLİM BOBİNİ :bu bobin diğerlerine göre ters mantıkla çalışarak üzerinde sürekli enerji olarak çalışır şalterden tamamen bağımsız olarak şebekeden alınan enerji ile çalışır durum ve isteğe görede değişir şalterin yük altında iken herhangi bir dalgalanma veya enerji kesilmesi gibi durumlarda şalerin beslemiş olduğu makina ve benzeri şeylere zarar vermemesi amaç edilerek konulan koruma amaçlı bir bobindir

herkeze iyi çalışmalar.
benim yeni tayin olduğum aydın devlet hastanesinde yaşanan bir sıkıntı konusunda bilgiye ihtiyacım var.
6-7 ay önce alınan 1000 kva indeks marka bir jeneratörün Şebeke-jeneratör otomasyonu 2 adet Abb marka sace x1 model 1600A motorlu şalterle sağlanıyor. şebeke geriliminin düşmesinde veya kesilmesinde jenetatör otomatik devreye giriyor. Aynı şekilde şebekenin geldiğinide algılıyor ve kendini duruduruyor ancak şebeke şalteri kendini kurmuyor. bu sebeple hastaneye şebekeden enerji gelmiyor ve yedekte bekleyen 500 kva lık 2. jeneratör devreye giriyor. hastanenin elektrik teknisyeni geceli gündüzlü gelerek şebeke şalterini kurma kolu ile kurmak durumunda kalıyor.
firma ile yapılan görüşmelerde bu durumun yaşanabilecek normal bir sıkıntı olduğu söylenilmiş ve hala daha bu sıkıntıyı çözememişler.
bana çok mantıksız gelen bu durumun sebebi şalter üzerinde eksik olarak takılan bir bobin yada yanlış bir kumanda bağlantısı olabilirmi. takılacak olan ufak bir ekipmanla bu sıkıntı giderilebilirmi.
bu konuda fikir verebilirseniz sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri