Şantiye Mühendisliği

HakanG

Üye
Merhaba arkadaşlar
Yeni mezunum Türkmenistan'da bir şirketten 2500tl maaşla elektrik şantiye mühendisliği teklifi aldım. Ömür boyunca şantiyecilik yaparmıyım bilmiyorum ama hiç tecrübem olmadığı için iyi olacağını düşünmekteyim. Sizce kabul etmeli miyim? Birde Türkmenistan şartları hakkında bilgi verebilecek olan var mı?

Türkmenistan'ın hangi şehrine gideceksiniz?Maaşınız 2500 tl,1350 dolara geliyor normal elektrik ustası maaşı 1750-2000 dolar civarı,formen de 3000 dolar civarı maaş alıyor.Yeni başlayan mühendisler 3000 dolar,3-5 yıllıklar 3750-4000 dolar civarında.
Altındaki çalışanların senden iki kat fazla ücret alması 65 derece sıcakla birleşince demorilize edebilir seni.
Örnekte de görüldüğü gibi şantiyelerde mühendislerin işçi kadar değeri yok.Tabi sorunuz bu değildi.
Şantiyede çalıştıktan sonra şartlar heryerde aynı.15 günde 1 gün tatil,esnek çalışma saatleri,kum,çimento,kalas kokusu vs. etrafına baktığında göreceğin şeyler bunlar.Oturduğun yerde çalışmakdıktan sonra...
Maaşlar düzenli mi,ev veriyorlarmı yoksa konteynerdemi kalacaksın,sigorta yapacaklar mı yapacaklarsa primler asgariden mi ödenecek gibi konulara odaklan.
Ama şunu da belirteyim kalfa maaşı 1750 dolar iken mühendise "2500 lira" veren zihniyeti tekrar düşün.2500 dolar olmasın? yanlışmı anladın yoksa

Cevap için teşekkürler
Bildiğim kadarıyla büyük bir şehirde değilmiş şantiye. Kalma yeri şantiye olacakmış muhtemelen konteyner olur. Şirket taşeron firma.
Türkiye'de komik rakamlara iş teklifleri geldiği için cazip gözüktü bana, en azından tecrübe kazanana kadar.
Türkmenistan'daki ortalama giderler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Son düzenleme:
Ben ayda 650 dolar harcıyordum.Şantiyede 3 öğün yemek olacağı için teorideki masrafın sıfır.Pratiktekini bilmiyorum.1 dolar 5 manat
ulaşım 3 manat
dışarda yemek yemek 10-100 manat arası
giysi pahalı buradan bol bol götür bence.

Sigorta olayı nasıl oluyor, gidenlerden biraz bilgi alalım...
bildiğim kadarı ile Türkmenistan ile sgk anlaşması yok...
ek olarak, oradaki bir şirkette(orada kurulmuş) çalışmak, burada sigortalı olup geçici olarak gitmek(buradaki ssk devam edecek sanırım),
ilk durumda döndükten sonra sigortasını kendi cebinden borçlanarak ödeyecek sanırım....
yanlışım varsa veya ekleme yapacak arkadaşlar mesaj yazmalarını isterim...

1- İsteğe bağlı sigorta yaptırıp primleri kendileri yatıran firmalar (inşaat firmaları)
2-Sigortayı aldığın maaş üzerinden Türkiyede yatıran firmalar (çalışanın maaşı ve sigorta primi üzerinden kazanacağı üç kuruşu hesaplamayan kaliteli firmalardır bunlar)
3-Sigorta yapmayan ancak sigorta parası olarak ayda 100 dolar ekstra ödeme yapan firmalar
4-Siz konuyu gündeme getirene kadar sigortayla ilgili hiçbirşey yapmayan gündeme getirdikten sonra da öyle bir uygulamamız yok, zaten yurtdışında sigorta zorunlu değil diyen firmalar (genelde taşeron firmalar )
diye sıralanabilir.
Not:primler isteğe bağlı ödenince iki sene sonra bağkura geçiliyor diye biliyorum.

Evet , borçlanma "isteğe bağlı ödeme mevzuatı" çerçevesinde gerçekleşiyorsa bağkura sayılıyor ama şöyle bir durum da var yanılmıyorsam...
"döndükten sonra ssk lı olarak çalışmaya başlandıktan sonra borçlanma yapılırsa ssk ya borçlanılıyor" şeklinde bir
bilgiye sahibim...ama çalışmaya başlamadan borçlanılırsa bağkura sayılıyor....
neyse.... yaşı genç olanlar için o kadar önemli değil..

Banada sigorta Türkiye'de yapılacak dendi. Ama hangisi olur bilemiyorum. Birde internet nasıl oluyor orada sanırım vınn tarzı 3g modemler kullanılıyormuş. 3g modemi Türkiye'den mi götüreyim yoksa orada rahatlıkla bulabilir miyim?

Rahatlıkla bulabilirsin, uçaktan indikten sonra ilk iş kendine telefon hattı almak olsun.Buradaki operatörler orada çalışmıyor.

Sigorta burada yapılacaksa iyi...ama sözlerini yerine getirmezde bir süre sonra sigortanı kapatırlarsa, yani oradaki statüye göre
çalışırsan.. dönünce kendi sigortanı borçlanırsın, buda cebinden en az 500 Tl aylık para çıkacak demektir..

Forum istatistikleri

Konular
128,552
Kullanıcılar
450,548
Son üye
Murat Salkutlu

Yeni konular

Geri