Şaka gibi ama her akşam ezanında KAR atıyor...

Zemherix

Üye
Herkese iyi akşamlar. Daha önce de sebepsiz KAR attığını bu forumda yazmıştım ve sonuç üretilmeye çalışılsa da olmamıştı... Yaklaşık 2 aydır bu durum trajikomik bir hal aldı. Her akşam, akşam ezanı biterken KAR atıyor... Diğer dairelerde herhangi bir sorun yok. O anda özellikle çalışan bir cihaz yok... İşin içinden çıkamıyorum...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Deprem özelliği yani sarsıntı başladığında atma özelliği varsa ve bu gevşemişse küçük titreşimlerde atıyor olabilir.

IMG_20200430_211042.jpg

Sayaç panosundaki 40 amper 30mA Kaçak koruma rölesini daire panosuna almanız .
Sayaç panosundaki kar bağlantısı kablo sorunu olabilir .
kablo atlama komşunun kaçak akım rölesi yoksa komşunuzun sorunu size yansıması ?

Diğer soldan en son sağdan birinci B Tipi 40 amper siğorta hangi ürün kullanılıyor
sn @kesmez hocamın konu hakkında yazmış olduğu gibi su ısıtıcı kullanım olabilir mi ?
Kaçak akım koruma rölesi atma sırasında hanği ürünler kullanılıyor ?

İşten anlayan ve kaçak akım pensampermetre cihazı olan elektrikci bulmanız .
diğer
( Video )
Unı-T Ut 206A Ac/1000A Pensampermetre video da kullanılan cihaz . ve benzeri cihaz ile .

İlk önce kaçak akım koruma rölesini daire içine alsın .

( Kendiniz işlem yapmayınız TEHLİKELİ VE CİHAZLARINIZ YANAR ? )

Son düzenleme:
Uzun zamandır KAR sorunu yaşıyorum. Özellikle yağmuru havalarda kesinlikle atıyor (apartmanda yalnızca benimki atıyor). Son 2 aydır haftada en az 4 kez ve yalnızca akşam ezanında ( başında veya sonunda da değil) KAR atıyor. Öğle ya da yatsı ezanında da olsa arkadaşların belirttiği durumlardan şüphelenebilirim ancak değil. Akşam ezanı zamanı malumunuz değişiyor. Yani 2 ay önce 20.dk önce okunuyordu ama yine o vakitte atıyordu. Saatle de bir bağlantısı yok. Bahçe aydınlatması ile ilgili olabilir dedim ancak o da farklı zamanlarda çalışıyor. Kısacası çok tuhaf, anlaşılmaz ve bazen de çok can sıkıcı bir durum... Yaklaşımlarınız için teşekkürler, sağlam abdestli bir elektrikçi bulmak için çalışıyorum :)

binadakilere bu durumu anlatmış isen .
akşam namazına çağırmak için aşağıdan kapatmasınlar .

Mantık yürüterek konuşuyorum...

Akşam ezanında (zamanlar değiştiği halde) atıyorsa bana göre bunun elektrikle tek bağlantısı "Sokak lambasıdır" .Sokak lambaları gün batımına göre ayarlanır ve akşam ezanları gün batarken okunur.

Bu mantıkla sokak lambaları devreye girdiği anda sistem bir şekilde sizin KAR'ın atmasına neden oluyordur. Yada sitede falan oturuyorsanız çevre aydınlatma (onlarda genelde zaman saatlerine bağlı olurlar gün batımına ayarlanmış olabilir) devreye girdiğinde aynı şekilde KAR'ın atmasına sebep oluyordur. diye düşünüyorum.

Özetle sisteminizin sokak yada çevre aydınlatması ile bağlantılarını bir kontrol edin derim ben.

Sokak lambaları veya apartmanın çevre aydınlatması ile bağlantılı değil sanırım. Bu da benim ilk aklıma gelen durumdu. Apartman aydınlatması sabit saatte çalışıyor, ezandan önce. Sokak lambaları da henüz devrede olmuyor dikkat ettiğim kadarıyla. Diyelim ki sokak lambası ile eş zamanlı, sadece benim dairemle olan bağlantı ne olabilir acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,331
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri