Şönt dirençleri hakkında küçük bir soru ?

Herkese selamun aleyküm hayırlı akşamlar.

Değerli ustalarım bir şönt direnci kullanmam gerekiyor yani şöyle ki bir şönt direncinin üzerinden geçen dc akım sayesinde direnç üzerinde düşen gerilimden sistemin çektiği akımı ölçmeye çalışacağım fakat kafamın basmadığı bir nokta oluştu ;)

100 Amperlik bir şönt direnci satın alayım diye ararken derken şu siteyi buldum

http://www.kartalotomasyon.com.tr/60mV-100A-Sont,PR-56168.html

Ve burada şöyle bir kavram dikkatimi çekti :

60mV 100A Şönt

100 Amperini anladık da 60mV olayını anlayamadım

Şimdi mantıken aklıma şu geliyor :

Eğer bu şönt direnci üzerinden 100 amper akım geçerse bu direnç üzerinde 60mV gerilim düşer

Eğer şönt direnci üzerinden 1 amper geçerse bu direnç üzerinde 0,006 volt düşer

Bu mantık doğru bir mantık mıdır ? yada bu işin doğru olan mantığı nedir biraz teknik bilgiye ihtiyacım var :D

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
mV ibaresine takılma derim benim bildiğim bu, bildiğin gibi her direncin omajı var bu 60 mohm muş 50,75,100 olduğunu okumuştum demek ki ara değerler de varmış.

mantığı doğru anlamıssın dostum. Bu şont direncinden 100 amper geçtiğinde üzerinde 60 mv voştaj dususu olur. Bunu bir olcu aleti ile skala yaparsan olcebilirsin. Daha önce 7107 ile 10 amperlik bir dc sont akım okuyucu yapmıstım

Anladığınız doğrudur. Fakat 60mV çok küçük bir değerdir ve bunu ölçmek hayli zordur. Bu yüzden opamp devresi kurarark 60mV'u yükseltirseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,305
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Geri