çalışan devredeki pici programlamak

hımm bu bootloader adını çok duydum ama ne işe yaradığını bilmiyordum. sanırım bu şekilde işimi kolayca çözebilirim. tabi bu seferde bir sorun çıkıyor makinemde com port yok :(
ama sanırım bootloader işini USB2comport çeviricilerle halledebilirim.
USB2Comport çeviricilerle pic programlama yapamıyorsunuz ama bootloader işi her halde olur diyedüşünüyorum.
ilk fırsatta deneyip sonucu bildiririm.

herkeze kolay gelsin.

Arkadaşlar herkese hayırlı sabahlar Bu devre üzeri pic programlama konusu ile benimde bir zamanlar işim olmuştu çok güzel bişey hemde ben pic18f4550 yi programlamam gerekiyordu seri port programlayıcılarının bir çoğunu denedim hiç birisi sağlıklı bir sonuç vermedi hatta ve hatta pici devreden çıkartıp programlama kartına taktığım halde bile programlamıyorlardı en iyi programlayan devre usbden programlama yapan bir devredir ki bu halde bile usb programlayıcılarının bir çok çeşidi programlamayı yapıyo fakat config bilgilerini yüklerken problem oluşuyo bu da örneğin osilatör tanımlayacaksınız ve yüksek hızda pll yi aktif edeceksiniz diyelim o zaman configleri programlamadığı için hç bir işe yaramıyor boşu boşuna uğraşıp duruyorsunuz hemde devre üzeri programlama değil de karta pici takarak programlama yaparken bile.
Sonuç olarak bir programlayıcı aldım www.kolaypic.com... Parsic ile görsel pic programlama sitesi... adresinden sipariş ettim o zaman 50+5 tl ye mal oldu ama şu anda devre üzeri (icsp) yada pici karta takarak 18f4550 - 16f877a - 16f628 - 12f675 - 18f452 - 12f629 gibi picleri sorunsuz olarak programlayabiliyorum ayrıca icsp soketide çok büyük avantajlar sağlıyo devreden karta birkaç kablo ile hiç sorunsuz programla yapabiliyorum ayrıca bir devre kurmam yada program bulmam yada herhangi bir yol aramam gerekmiyor bir kullanıcı olarak tavsiye edebileceğim bir üründür bu ve bu çeşitte olan ürünler...

Bootloader her pic için geçerli değil ama 877 de olur.com port anakart üzerinde varsa
com kablosu ile çıkış alabilirsin.devre üzerinde programlama yaparken devrenin enerjisini kes.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri