Üniversiteliye Staj Çilesi

Antorix

Üye
Üniversite öğrencisiyim staj için sigorta masrafını okul karşılıyor. Onun dışında özel kaza sigortasınıda kendimiz yaptıracağımızı söylediğimiz halde organize sanayii de staj ararken 100 liralık mazot yaktım ki buda 450-500 km eder.

Çoğunda bugün git yarın gel bugün git yarın gel dediler gene netice alamadık.

TEDAŞ'ın kapısından içeri sokmadılar bir elektrik-elektronik mühendisi TEDAŞ gibi bir yere gittiğinde "stajer almıyoruz" lafı duyuyorsa daha nereye gidebilir ?

Telekom açıkça torpillilerin kadrosu belli olsun o zaman gelin diyip yolladı.

Çimento fabrikası nizamiyeden içeri sokmadı.

Trajı komiktir gittiğimiz bir fabrikada özellikle staj yapacağız öğrenciyiz diye söylediğimiz halde kaç yıllık iş tecrübeniz var dediler sonra tecrübesiz stajer almıyoruz dediler. Daha sonra zaten mühendisleri olmadığını öğrendik...

3 kere 5 kere aynı yere bugün git yarın gel sonra gel mühendis dışarda, müdür dışarda, mühendis izinli diyerek en sonunda stajer kabul etmiyormuşuz kusura bakmayın denildiği oldu.

En sonunda oda "Torpille" bir devlet fabrikasında "artık göz yaşlarıyla işletme müdürüne ağlayarak" staj bulabildik Allah (c.c) devlete zeval vermesin o fabrikalarda özelleşmesin... Fabrika'da mecbur 30 gün oturup çay içtik ama genede en azından staj bulabildik.

Mesleğe başladığımda özel sektörde çalışacak olursam şartım olacak ;
Her sene 30 iş günlüğüne en az 2 en fazla 5 mühendislik veya myo stajeri alınacak. Ülkenin durumuna bakın mühendislik öğrencisi "torpille" staj bulabiliyorsa iş bulmak için neler yapmamız gerekiyor acaba ?

arkadaşım gerçekten çok güzel bir konuya değişmişsin Ağzına sağlık Allah sonumuzu hayretsin

Arkadaşlar staj yaparken sigorta yatırılmıyor.Sadece kaza sigortası yapılıyor sigorta falan hak getire.

Biraz da staj yapılacak olan ile bağlı bu durum. Ben Kocaeli' de yaptım iki yaz stajımı da böyle bir zorlukla karşılaşmadım. Torpilsiz olarak hemde.

Bu memlekette sıradan vatandaşın yaşama şansı neredeyse yok gibi yaşamımızın her safhasında torpil ! Mevkii,makamı hak edenler dışarıda iş,staj yeri araya dursun haketmeyenler torpille çok iyi yerlerde. Buda kıyamet alametlerinden biridir aslında.
Kandil akşamı benim duam şu şekilde ;
Rabbim şu adaletsiz ve kahpe düzende bize namusumuzla ve şerefimizle, helalimize haram karıştırmadan ayakta durabilme gücü ver. Doğrulardan ayırma doğru ve güzel insanlarla muhattap etmemizi sağla. Tüm islam alemini koru.

Berat kandilimiz mübarek olsun...

Son düzenleme:
Üniversite öğrencisiyim staj için sigorta masrafını okul karşılıyor. Onun dışında özel kaza sigortasınıda kendimiz yaptıracağımızı söylediğimiz halde organize sanayii de staj ararken 100 liralık mazot yaktım ki buda 450-500 km eder.

Çoğunda bugün git yarın gel bugün git yarın gel dediler gene netice alamadık.

TEDAŞ'ın kapısından içeri sokmadılar bir elektrik-elektronik mühendisi TEDAŞ gibi bir yere gittiğinde "stajer almıyoruz" lafı duyuyorsa daha nereye gidebilir ?

Telekom açıkça torpillilerin kadrosu belli olsun o zaman gelin diyip yolladı.

Çimento fabrikası nizamiyeden içeri sokmadı.

Trajı komiktir gittiğimiz bir fabrikada özellikle staj yapacağız öğrenciyiz diye söylediğimiz halde kaç yıllık iş tecrübeniz var dediler sonra tecrübesiz stajer almıyoruz dediler. Daha sonra zaten mühendisleri olmadığını öğrendik...

3 kere 5 kere aynı yere bugün git yarın gel sonra gel mühendis dışarda, müdür dışarda, mühendis izinli diyerek en sonunda stajer kabul etmiyormuşuz kusura bakmayın denildiği oldu.

En sonunda oda "Torpille" bir devlet fabrikasında "artık göz yaşlarıyla işletme müdürüne ağlayarak" staj bulabildik Allah (c.c) devlete zeval vermesin o fabrikalarda özelleşmesin... Fabrika'da mecbur 30 gün oturup çay içtik ama genede en azından staj bulabildik.

Mesleğe başladığımda özel sektörde çalışacak olursam şartım olacak ;
Her sene 30 iş günlüğüne en az 2 en fazla 5 mühendislik veya myo stajeri alınacak. Ülkenin durumuna bakın mühendislik öğrencisi "torpille" staj bulabiliyorsa iş bulmak için neler yapmamız gerekiyor acaba ?
Burada bu yazının en önemli kısmı son paragrafı bence.Devlet bize staj yapacaksınız diyor işyerlerine fabrikalarına zorunlu stajyer bulunduracaksınız demiyor.Staj konusunu ben çok ama çok düşündüm gerçekten bu işin bir çözüm yolu yok.İnsanların vicdanına kalmış bi durum.Bazı işyerleri stajyer alsa bile onu kullanmak için alıyor.Örneğin bizim fabrikada stajyerler kullanılıyor.Koskoca fabrikanın temizlik personeli yok.Niye? Çünküfabirkaya yaz kış stajyer geliyor.Stajyerlerde temizlik personeli olarak kullanılıyor.Bazılarıda bu durum böyle gelmiş böyle devam eder diyor.Bende birgün mühendis olursam inşallah stajyerime iyi davranıcam ona 30 iş günü boyunca elimden ne geliyorsa öğretecem.İşi olmayıncada hiçbir geri hizmette onu kullanmayacağım.Sadece meslekli ilgili olan işleri yaptıracağım.Benim stajyer yetirştirme anlayışım budur.

Biraz da staj yapılacak olan ile bağlı bu durum. Ben Kocaeli' de yaptım iki yaz stajımı da böyle bir zorlukla karşılaşmadım. Torpilsiz olarak hemde.

bende kocaelınde okuyorum .. ve çevremde ne kadar iyi öğrenci varsa staj yeri bulamadılar ( torpıl olmadıgından ) .. ama okulla pek alakası olmayan arkadaslarım sırf amcaları oldugundan en kral yerlerde staj yapıyor..

Ankarada hiç böyle bir problem yaşamadım. Zaten BEDAŞ ve TRT limitsiz stajer alıyorlardı.

şuanda bedaş teiaş gibi kurumlarda farklı bir metoda geçmiş :) onlarda karıstırmıslar .. gıdıyorsun dıyorsun ki basvurada nereeden bulunabılırım .. adam dıyorkı okullara kontenjan yollandı orayla ırtıbata geç ... ee okula gıdıyorsun ögrencı ıslerıyle konuş diyorlar gidiyorum adamlar diyor kontenjanlar doldu .. erteesı gün arkadaştan duyuyorum hiç okulla görüşmeden tanıdığı o kurumlarda makam sahibi oldugundan işini halletmiş :)

Arkadaşlar staj yaparken sigorta yatırılmıyor.Sadece kaza sigortası yapılıyor sigorta falan hak getire.

Staja başlarken başlangıç ve bitiş tarihlerini okula bildiriyoruz her ay sonunda puantaj götürüyoruz. Okulda sgk dan bir sigorta yatıyor ama bu prim felan değil. Grup kaza sigortasınında 30 iş günlüğü 10 lira onuda ayrıca biz yatırıyoruz. Bu anlattığım Mühendislik öğrencileri için geçerli diğerlerini bilemiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri