Üç kağıtçı ustalar.

adam müşteri bulamıyorsa günde 2, 3 tane 10 dk lik işte çıkarsa.... boşuna okuyun memur olun demiyorlar

Maalesef ustaları bu hale getirenlerde yine müşteriler oluyor. Arızalı bir çamaşır makinesi olduğunu düşünün müşteri yetkili servisi arıyor, servis iki kişiyle kilometrelerce yol gidiyor, bakıyor ki arızaya sebep olan makinenin pompasına sıkışmış olan bozuk bir para, parayı çıkarıyor müşteriye diyor ki arızaya sebep olan bu bozuk paraymış. Arızanız çözüldü ücreti 750 TL. Müşteri fiyatı duyunca ne yaptınız ki sadece bozuk bir parayı yerinden çıkardınız parça bile takmadınız bu kadar ücret alınır mı diye veryansına başlıyor. Servis iyi ama kalktık kilometrelerce yol geldik birde burada iki kişi mesai harcadık vs. dese de müşteriye laf anlatamıyor.
Ustalara böyle durumları yaşatan müşteriler yüzünden bir kısmı işin dolandırıcılığını yapmaya başlıyor. Ne yapıyor mesela? Bakıyor ki pompaya bozuk para sıkışmış. Müşteriye diyor ki pompanız yanmış, yenisini sipariş etmemiz lazım bir iki güne gelir. Bir iki gün sonra geliyor pompayı söküyor, yeni pompayı takıyor ücret? 1000 TL parça parası, 500 TL işçilik toplam 1500 TL. Tabi müşteri memnun, adam yeni parça taktı birde parçayı takarken baya bir zaman harcadı e 1500 TL normal fiyat....Hikaye böyle işte. Önce iğneyi kendimize batırmak lazım sonra çuvaldızı ustalara saplarız.​

Son düzenleme:
Ya hükümet gibi olayı saptırıyorsunuz. Usta alsın 1500 alsın 2000 alsın ama sadece 1 kişiden mi alacak ayrıca bir makinenin kartını dökmek takmak en fazla yarım saat sürer, ve kimse de öle kargo ile fln uğraşmıyor artık her semt te bir kart tamircisi var. İçinde olduğumuz piyasada bellide 1500 uygundur ama burada ahlak sorunu var!!!!
Olayı saptırma durumu yok.
Sadece bir soru sordum. Net Yanıt verebilirsiniz
Siz yapılan işin karşılığında ne fiyat isterdiniz?

.. iyi kötü kendi işini kendi görenlerin dışındakilerin yapabilecekleri;
önceden servis ücreti konusunda anlaşmak(ya müşteri soracak veya gelecek servis bu konuda açıklama yapacak), garanti dışında ise çıkan parçaları servise kesinlikle vermemek.
Mümkün olduğu kadarda garantisi biten ürünleri resmi servise yaptırmak, sıfır ürün takılması açısından..
tabi bunlar ne kadar mümkün muamma :)

Yurtdışında çok profosyonel elektronik kart tamiri yapan takip ettiğim servisler var ve saat hesabı çalışıyorlar . Elindeki malzeme tamir olsun ya da olmasın siz illaki bir meblağ ödüyorsunuz . Türkiye de bu işe tamir olmadıysa niye para ödüyoruz yeahhhh diyenler çıkacaktır . Şu devirde bir teknik eleman için en değerli sermaye zamandır . Ödenen bedelde aslında ustanın çalışma zamanına ödenen bedeldir . İnsan hayatından boşa geçen bir zamanı dünyanın bütün hazineleri geri getiremez . İnsan hayatı keser gibi sürekli kendine yontmak yerine testere gibi bir karşıya bir kendine yontarsa bazı şeyleri anlamaya başlar ama bizim gibi teknolojinin , bilimin , eğitimin ve bunlara ait bütün materyal ve sistemlerin dışarıdan ithal edilmek zorunda kaldığı bu ülkelerde kimsenin bunları anlamasını beklemiyorum . Youtube dan video izleyip doktoruna akıl verenler , youtube den video izleyip elektrik tamiri yapmaya kalkan insanlar , youtube den video izleyip araba tamir etmeye kalkan insanlar . Komik milletiz vesselam .

İnsanları üçkağıtçılıkla suçlamak hiç etik değil.Benim de beyaz eşya teknik servis dükkanım var.Kira ödüyorum,vergi veriyorum,aracımla yakıt yakıyorum;arıza tespiti için emek ve zaman harcıyorum.Ayakta kalabilmek için elbette kazanmam gerek.Biraz empati yap ve kendini bizlerin yerine koy.Usta çağırırsın evine gelir arızayı tespit eder ve bir ücret söyler;yaptırıp yaptırmamak sana kalmıştır.Bir gün buzdolabının motoru bozulursa 7 bin lira verip oksijen kaynağı seti al;5 bin lira verip vakum makinesi al.Gaz dolumu için terazi al,boraks al,kaynak teli al,drayer al,servis borusu al;hatta kılcal temizlemek için kimyasal al.Gaz ve manometre almayı da unutma.Sonra 2.600 liraya motor al ve aç youtube videolarını izle.Kendini ve dolabı yakmadan motoru değiştir.Keza R600 yanıcıdır videolarda söylenmez....Ben bu forumda bir çok kişiye ücret almadan bilgim doğrultusunda yardım ediyorum;denk gelirsen asla sana yardım etmem.

Bazı dolandırıcı müşteriler de var. Arıza ihbarı verip gelen ekipten arızayı tesbit etmesini isteyip servis ücretini verip gönderiyor. Sonra yarım yamalak kendisi yapmaya çalışıyor.
Malum arızaya müdahale anında en zorlu ve zaman alan süreç arıza tanısı koymak, arızanın kaynağını tesbit etmektir.
Bazı emek hırsızları maalesef bunu sömürüyor.

İnsanları üçkağıtçılıkla suçlamak hiç etik değil.Benim de beyaz eşya teknik servis dükkanım var.Kira ödüyorum,vergi veriyorum,aracımla yakıt yakıyorum;arıza tespiti için emek ve zaman harcıyorum.Ayakta kalabilmek için elbette kazanmam gerek.Biraz empati yap ve kendini bizlerin yerine koy.Usta çağırırsın evine gelir arızayı tespit eder ve bir ücret söyler;yaptırıp yaptırmamak sana kalmıştır.Bir gün buzdolabının motoru bozulursa 7 bin lira verip oksijen kaynağı seti al;5 bin lira verip vakum makinesi al.Gaz dolumu için terazi al,boraks al,kaynak teli al,drayer al,servis borusu al;hatta kılcal temizlemek için kimyasal al.Gaz ve manometre almayı da unutma.Sonra 2.600 liraya motor al ve aç youtube videolarını izle.Kendini ve dolabı yakmadan motoru değiştir.Keza R600 yanıcıdır videolarda söylenmez....Ben bu forumda bir çok kişiye ücret almadan bilgim doğrultusunda yardım ediyorum;denk gelirsen asla sana yardım etmem.
Daha güzel nasıl anlatılabilir ki...

Not: @mezya eln ; cümleler de, nokta ve virgülden sonra bir boşluk bırakın.
Yazılar daha rahat/net okunur..

Son düzenleme:
Olayı saptırma durumu yok.
Sadece bir soru sordum. Net Yanıt verebilirsiniz
Siz yapılan işin karşılığında ne fiyat isterdiniz?
Muhsin bey bende esnafım turistler ile çalışıyorum kötü niyetli olsam milyonlar götürebilirim. Ama asla müşterilerimden 1 tl hak yemedim. Öncelikle bozuk olmayan bir parçaya asla bozuk diyerek ekstra para istemem! Muadil parça takıp orijinal parası istemem işimi düzgün bir şekilde yapıp işçiliğim 1000 tl mi tutar, kolaydır 500 tl mi tutar, zordur 3000 tl mi isterim gerisi müşteriye kalmış…

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri