Üç kağıtçı ustalar.

Burujo

Üye
Bu güne kadar 1 tane dürüst ustaya rastlamadım. Tabiki çok vardır sözüm meclisten dışarı. Ama fazla para almak için atmadıkları takla yok. Bütün ustalarla kavgalı hale geldim ve artık usta bulamıyorum. Bu sayede kendim usta oldum. Daha 1 hafta önce kurutmamız gene bozuldu ben yoktum mecbur usta çağırdılar usta kart ile rezistans birlikte yanmış demiş 1500 istemiş insaflı ustaymış ama rezistans yanmamıştır arkasını açtığı dedim kimse bilmiyor. Yaptırmayın gelince bakıcam dedim makinanın arkası açılmamış bile kartı çıkarmış evet kart yanmış heralde kart alıp takacak hali yok du u halde 1500 gene fazla. 200 tl ye kartı tamir ettirdim taktım. Bütün makinaların tamirleri internette anlatılıyor bir çok parça 500 1000 çekmelerine rağmen internette ve yedek parçacılarda 150 200 tl. Bu belki 10. Ustam hep aynı şekilde dolandırıcılık. Bu insanlara yazık değil mi bütün servisler aynı hareketleri yaparak insanları dolandırıyor. Bunun bir çaresi de yok. Bütün beyaz eşya bilgisayar klima hatta her konudaki tamirciler üç kağıtçılıkla para kazanıyorlar..
Biraz zorlarsanız her işin elinizden geleceğine eminim. Bu durumlarda benim de çözemediğim arıza tespitidir gerisi kolay. Bunun çözümü de eğer internetten çözemediyseniz, çağırın bir usta arızayı öğrenin sonra servis ücretini ödeyip yollayın..

Son düzenleme:
Allah korkusu olmayınca bahsettiğiniz şeyler sıradan hale geliyor demekki.
Alnının teriyle elinin,aklının emeğiyle çalışıp çabalayan,
Para kazanmaktan ziyade insanların problemine çözüm odaklı çalışmayı kendine ilke edinmiş bütün ustalara selam olsun.
Allah herkesin ekmeğini helalinden kazanmayı nasip eylesin inşallah.

Yapabiliyorsan kendin yap ucuza kurtul.

Adamin yerine kendini koy. Bir gunde kac tane ariza cikacak ta adam aylik gecimini saglayacak.
Takla atmasina gerek yok saat ucretim bu kadar arizali parcanin da ucretini alirim. Cikip gelmem bu kadar. Toplami bu.

Yurt disinda onarim isleri cok pahalidir. Bu yuzden arizali cihazi onartmak yerine yenisini alma yoluna gidilir.

Günlük usta ücreti 1500 TL .dir
Kurutma makinesi sökülecek. Arızalı kart değişecek,(tamire gönderilecek, tamir parası) hariçten malzeme alınacak 150-200 TL + kargo parası
yazdıklarım zaten 500+600 TL tutar.
Usta eve kadar gelecek, araç kullanacak, dükkan kapatacak.
Yarım günlük iş...
Kaç para ödenmesi uygundur?
Soruyu şöyle sorayım; daha anlaşılır olur.
@Burujo Siz böyle bir işe gitseydiniz. Nasıl bir fiyat teklifi yapardınız?

Son düzenleme:
Çekici vurmak 1 TL nereye vuracağını bilmek 999 TL.

Eger doğru yere vurmayı biliyorsanız onu siz vuracaksınız. Bilmiyorsanız vuranın hakkını vereceksiniz.

Ben evimde elimden gelen işleri yaparım. Yapamadığım yerde hiç uğraşmam. Ustasını çağırır hakkını veririm.

Sahsi görüşümdür. Herkesin fikrine saygı duyarım.

Ama bu konu sanki aynısı başka bir üye sormuştu paylaşmıştı diye hatirliyorum. Cok benzer bir içerikti.

Yapabiliyorsan kendin yap ucuza kurtul.

Adamin yerine kendini koy. Bir gunde kac tane ariza cikacak ta adam aylik gecimini saglayacak.
Takla atmasina gerek yok saat ucretim bu kadar arizali parcanin da ucretini alirim. Cikip gelmem bu kadar. Toplami bu.

Yurt disinda onarim isleri cok pahalidir. Bu yuzden arizali cihazi onartmak yerine yenisini alma yoluna gidilir.
Tabiki hak başka ama bunu hırsızlıkla ve yalan ile mi yapmak lazım . Malesef toplumun her kesiminde ahlak kalmadı
Günlük usta ücreti 1500 TL .dir
Kurutma makinesi sökülecek. Arızalı kart değişecek,(tamire gönderilecek, tamir parası) hariçten malzeme alınacak 150-200 TL + kargo parası
yazdıklarım zaten 500+600 TL tutar.
Usta eve kadar gelecek, araç kullanacak, dükkan kapatacak.
Yarım günlük iş...
Kaç para ödenmesi uygundur?
Soruyu şöyle sorayım; daha anlaşılır olur.
@Burujo Siz böyle bir işe gitseydiniz. Nasıl bir fiyat teklifi yapardınız?
Ya hükümet gibi olayı saptırıyorsunuz. Usta alsın 1500 alsın 2000 alsın ama sadece 1 kişiden mi alacak ayrıca bir makinenin kartını dökmek takmak en fazla yarım saat sürer, ve kimse de öle kargo ile fln uğraşmıyor artık her semt te bir kart tamircisi var. İçinde olduğumuz piyasada bellide 1500 uygundur ama burada ahlak sorunu var!!!!
Takılacak olan parça 1 tl bile olsa günlük yevmiyemi 1500 tl yazmak durumundayım.
Bu işi ahlak kuralları dışında yapmak ahkaksızlıktır. 1000 tl den aşşa gelip yapmam desin malzemeden çakmasın. Ve yakan söylemesin helal olsun…
Çekici vurmak 1 TL nereye vuracağını bilmek 999 TL.

Eger doğru yere vurmayı biliyorsanız onu siz vuracaksınız. Bilmiyorsanız vuranın hakkını vereceksiniz.

Ben evimde elimden gelen işleri yaparım. Yapamadığım yerde hiç uğraşmam. Ustasını çağırır hakkını veririm.

Sahsi görüşümdür. Herkesin fikrine saygı duyarım.

Ama bu konu sanki aynısı başka bir üye sormuştu paylaşmıştı diye hatirliyorum. Cok benzer bir içerikti.
Serkan bey haklısınız ben makineyi yaparken 5 gün kaybettim sadece 1 kabloyu yanlış taktım diye 3 gün araştırdım ama konu bu değil. Konu ahlaksızlık takan dolandırıcılık oluyor…

Son düzenleme:
Tabiki hak başka ama bunu hırsızlıkla ve yalan ile mi yapmak lazım . Malesef toplumun her kesiminde ahlak kalmadı

Ya hükümet gibi olayı saptırıyorsunuz. Usta alsın 1500 alsın 2000 alsın ama sadece 1 kişiden mi alacak ayrıca bir makinenin kartını dökmek takmak en fazla yarım saat sürer, ve kimse de öle kargo ile fln uğraşmıyor artık her semt te bir kart tamircisi var. İçinde olduğumuz piyasada bellide 1500 uygundur ama burada ahlak sorunu var!!!!

Bu işi ahlak kuralları dışında yapmak ahkaksızlıktır. 1000 tl den aşşa gelip yapmam desin malzemeden çakmasın. Ve yakan söylemesin helal olsun…

Serkan bey haklısınız ben makineyi yaparken 5 gün kaybettim sadece 1 kabloyu yanlış taktım diye 3 gün araştırdım ama konu bu değil. Konu ahlaksızlık takan dolandırıcılık oluyor…

Evet ahlaksız olanlar da var. Onlar usta gözüyle bakmıyoruz. Isini hakki ile yapmayan Sahtekar düzenbaz insanlarda var.

İşini hakkıyla yapıp, karşılığını alamayan da var
Örnek : Ben :)
Yazmayacaktım ama yeri geldi yazayım ...

Geçen hafta bayii den arızalı laptop geldi.
Arızası: Çalışırken aniden kapanıyormuş. Ne zaman kapanacağı belli değil.
Arıza vermeden 1-2 gün çalışıyor. Sonra hemen kapanıyor.
Bazen de ilk çalıştırma da 5-6 kez açılıyor/kapanıyor.
Arızanın ne zaman ortaya çıkacağı belli değil.
Çalışırken anlamıyorsun, her şey doğru, Kapanınca da anlamıyorsun, her şey doğru.
Arıza ortaya çıkınca da, geç kalmış oluyorsun ...kıl arızalardan biri...
Laptop açıldı tüm kontroller yapıldı. Sorun yok. Cihaz çalışıyor. Bize gelmeden önce de laptop çok kötü açılmış.
Kart okuyucunun yolları kopmuş, Bunlarda VSS-VCC pinleri yanyana dır pinler de çarpık. dedim ki birbirine bazen temas edip kısa devre yaptırıyor, bu durumda laptopu kapattırıyor.
neyse kart okuyucu, onarılamayacak kadar kötü , yerine yenisi takılamayacak kadar yollar kopmuş. olay pert
kart okuyucuyu tamamen çıkarttık. her şey tamam, laptopu kapattık. Çalıştırdık.
2 gün de testte kaldı, sorun yok. Sonra bayii ye çalışır vaziyette iade ettik.
bayiden sadece kart okuyucu çıkartma ücreti 200 tl . yazdık.(Esnafa yaptığımız iş )

3 gün önce bayiiden aradılar. Aynı arıza tekrarladı diye... haydaaaa....
Yaptığımız işin arkasında durmamız işimiz gereği...
Tekrar servise aldık. laptopu yeniden açtık, yarım gün arıza arama, Arızayı bulma, Arızalı LID half sensörmüş. parça temini, yerine takma, cihazı yarım gün çalıştırma, 2 gün daha testte tutar sonra çalışır vaziyette iademizi yaparız.
Servis raporuna da, Garantiden parça değişimi diye yazdım. (Garanti :) )
1 TL de ek işlem ücreti almayız. (Dışarıda yapılan işin ücreti 1000-1500 TL .dir)
Cihaz İlk geldiğinde half sensör arızasıyla gelseydi, işin hakkını yazardık.
Önceden yapılan işe aldığımız ücretle idare edeceğiz artık.
Böylece ilginç/anlatacak bir anımız daha oldu.
Bazen böyle işler de oluyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri