Çalışma Gerilimi/Akımı

Şafak54

Üye
Herkese merhaba,

Elektrikli aletlerin üzerinde yazan gerilim, akım değerlerini bilmenin bize ne gibi faydaları var?

Örnek vermem gerekirse, bir elektrikli alet düşünelim.

Üzerinde atıyorum 24 V, 5 A yazıyor.

Bunu bilmenin tüketiciye faydası nedir?

Bir de bugün evdeki bazı aletlerin değerlerine baktım, bazısında 230V yazıyor mesela nasıl oluyor da 230V'da çalışabiliyor?

Bazısında da 60 Hz. yazıyor aynı şekilde...

Aklıma takıldı, bilgilendirirseniz sevinirim..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
230v maksimum voltaj. nominal değeri 220V olan gerilimin maksimum değeri 231V'dur. (sinüsoidal dalga)
60Hz. bazı ülkelerin gerilim frekansı Türkiye'de frekans 50 Hz.

24V 5A yazan ürün Şebeke prizine bağlanırsa; 220V'a dayanmaz deforme olacaktır.

60Hz. bazı ülkelerin gerilim frekansı Türkiye'de frekans 50 Hz.

24V 5A yazan ürün şebeke prizine bağlanırsa; 220V'a dayanmaz deforme olacaktır.
Evet ülkemizde 50 hz, ama bu ürün nasıl oluyor da sağlıklı bir şekilde çalışıyor onu sormak istemiştim.

Evet ülkemizde 50 hz, ama bu ürün nasıl oluyor da sağlıklı bir şekilde çalışıyor onu sormak istemiştim.
ürünün ne olduğunu söylerseniz belki daha açıklayıcı bir cevap bulabiliriz.Mesela okuduğunuz değer örneğin bir görüntüleme cihazına ait ise bu çalışma frekansı değilde tarafa yada sistem frekansı olabilir.
Diğer sorunuza gelirsek özetle bu durumun nedeni yani cihaz üzerinde yazan gerilim ve akım bilgileri; sizin güvenliğiniz kadar cihazın güvenliği ve aynı zamanda verimini sağlamak için olduğu söylenebilir.

Demek istediğim şu,şebeke gerilimi ve frekansı sabitken ürünlerin üzerinde yazan volt-akım değerleri bizim için ne ifade ediyor.Yani bu değerlerle bizi bilgilendirmelerinin amacı ne?

Bilinmesi gereken, eğer 220 yada 230 volt ac yazıyorsa 110 volt ac yada herhangi bir dc voltajla beslemeyeceksin. 24v dc yazıyorsa sadece 24 volt dc ile besleyeceksiniz. Yani yanlış gerilim vermeyeceksiniz. Bu amaçla yazıyor. Etikette yazan amper değeri ise besleyecek güç kaynağınızın vermesi gereken minimum akım değeridir. Mesela 24 volt 5a yazıyorsa , 24 volt 3a güç ile beslenmeyecek demektir. En az 5 amper akım gerekli demektir.

50 hz 60 hz meselesi eğer cihazınız klasik trafolu bir beslemeye sahipse önemlidir. Cihazınız switch mode beslemeye sahipse 50 hz yada 60 hz olmasının önemi yok . Zaten ac giriş gerilimi köprü diyotla dc haline getirilmektedir.

Bilinmesi gereken, eğer 220 yada 230 volt ac yazıyorsa 110 volt ac yada herhangi bir dc voltajla beslemeyeceksin. 24v dc yazıyorsa sadece 24 volt dc ile besleyeceksiniz. Yani yanlış gerilim vermeyeceksiniz. Bu amaçla yazıyor. Etikette yazan amper değeri ise besleyecek güç kaynağınızın vermesi gereken minimum akım değeridir. Mesela 24 volt 5a yazıyorsa , 24 volt 3a güç ile beslenmeyecek demektir. En az 5 amper akım gerekli demektir.
Hocam gerilim zaten prizden 220V olarak gelmiyor mu ? Yani sabit.

Değerleri sallamıştım, o zaman ürünlerin hepsi 220-230 V'da mı çalışıyor?

Amper ve güç değerleri zaten değişken..

Tüketici bu değerleri nasıl yorumlamalı ?

Tercih ederken dikkat edilmesi gereken husular mı bunlar ?

Demek istediğim şu,şebeke gerilimi ve frekansı sabitken ürünlerin üzerinde yazan volt-akım değerleri bizim için ne ifade ediyor.Yani bu değerlerle bizi bilgilendirmelerinin amacı ne?

En azından elektriksel tüketimini hesaplayabilirsiniz.Çalışma gerilimini bilmediğiniz bir cihazı hangi voltaja bağlarsınız bu tür durumlarda etikete bakılır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri