0-9 Arası İleri-Geri Sayıcı Devre (Buton veya anahtar kontrollü)

herossoreh

Üye
Arkadaşlar şimdi aşağıda anlatıldığı gibi bir projem var.İleri ve geri saydırmayı ayrı ayrı flip floplarla gerçekleştirdim.Ancak buton olayını çözemedim:asistan hocamız iki ayrı devre kur anahtar bağla dedi ancak anahtarı bağlayınca devrede hiç bir şey doğru çalışmıyor.Butona basınca ileri tekrar basınca kaldığı yerden geri gitmesi gerekiyor.Nasıl olacağını aşağıda açıkladım.yardmcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

Flip-floplar ve mantık kapılar ile tasarlanacak sayıcı devre isteğe bağlı olarak ileri yönde 0, 1,
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 veya geriye doğru 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0 şeklinde sayacak ve
tekrarlayacaktır. Sayıcının ileri-geri sayması bir butonla veya anahtarla belirlenecektir. Sayıcı,
buton basılı olduğu durumda ileri, buton basılı değilken kaldığı yerden geriye sayacaktır
(geriye sayarken butona basıldığında da kaldığı yerden ileriye sayacaktır). Sayıcıyı
gözlemlemek için 7 segment led display kullanılması gerekiyor. Sayıcı ile 7 segment display
arasında kod dönüştürücü olarak 7447 entegresi kullanılabilir. Devrenin saat (clock) girişi 555
entegresiyle yapılmış bir kare dalga osilatöründen beslenecektir.

banada 0 dan 9 a 2 ileri 1 geri sayıcı devresi proteusu lazım.Flip-floplar ve mantık kapıları ile tasarlanacak sayıcı devre 0, 2, 1, 3, 2, 4, 3, 5, 4,… şeklinde sayacak ve aynı şekilde tekrar edecektir. Sayıcıyı gözlemlemek için 7 segment led display kullanılması gerekiyor. Sayıcı ile 7 segment display arasında kod dönüştürücü olarak 7447 entegresi kullanılabilir. Devrenin saat (clock) girişi 555 entegresiyle yapılmış bir kare dalga osilatöründen beslenecektir

benimde projem AUTODESK CİRCUİTS İO sitesinden buton entegre yardımı ile(7447)hariç 7segment display de butona basılı iken 0dan 9a butundan elimizi çektiğimizde ise tekrar sıfırlanacaktır. acil yardımcı olursanız sevınırım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri